Antalya'da kiralar üçe katlandı

Ukrayna'da savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Ukraynalıların en çok tercih ettiği kent Antalya oldu. Yoğun ilgi kentte kiraların üçe katlanmasına yol açtı.

Antalya'da kiralar üçe katlandı
Antalya'da kiralar üçe katlandı
GİRİŞ 26.03.2022 11:18 GÜNCELLEME 26.03.2022 12:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşından kaçan Ukraynalılar, Antalya'ya akın etti. Konut ihtiyacı artınca fiyatlar yükseldi.

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Serkan Senekçi, "Savaş öncesi günde 2-3 kişi ararken, şu an savaş sonrasında bu 8-10 kişiye kadar çıktı. 3 bin liraya verdiğimiz 1 artı 1, 2 artı 1 daireler şu an 8 bin lira 9 bin lira civarına kadar çıktı" dedi.

Turizm kenti Antalya'da 29 bin Rus, yaklaşık 9 bin Ukraynalı yaşıyor. Ancak devam eden savaş nedeniyle bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

Aileleriyle birlikte gelen Ukraynalıların bir kısmı yakınlarının yanına yerleşirken, geliri yüksek olanlar ya gayrimenkul satın alıyor ya da kiralıyor. Bu durum TÜİK verilerine de yansıdı.

ŞUBAT AYINDA BİN 99 KONUT SATIN ALINDI

Antalya'da şubat ayında 4 bin 727 konut satışı gerçekleşirken, bin 99 konutun yabancılar tarafından satın alındığı açıklandı.

Şubat ayındaki konut satışları bir önceki yılın şubat ayına göre yüzde 27,6 oranında arttı. Antalya, İstanbul'dan sonra yabancıların konut alımı için en çok tercih ettiği ikinci il haline geldi.

Emlakçı Muhammet İnci, "Aslına bkaarsanız halkımız adına biraz sıkıntılı bir durum. giriş katı, 60 metrekare ve 3 bin 500 lira kira istiyorlar. Niye bu kadar istiyorsunuz dediğimizde bunu veren ruslar ukraynalılar var diyorlar" diye konuştu.

Kira ve satış bedellerinin önümüzdeki günlerde de artmaya devam etmesi bekleniyor.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 7
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Savaştan kaçan kadınları fuhuş tuzağına düşürmeye çalışanlarla ev kiraların 3 e katlayıp haksız kazanç sağlamaya çalışanların ne farkı var. Güya Müslümansınız. Yazıklar olsun size. Her fırsatı değerlendir sonrada insanlar üzerinden haksız menfaat sağla. Düşene bir tekmede siz vurun. Sonrada hayat pahalılaştı diye dert yanın.
  Cevapla
 • ismail 8 ay önce Şikayet Et
  Eyyyy devletim bu fırsatçı kansız insanlara neden dur demiyorsun kafasına göre kirayı yükseltiyorlar kendi insanlarımız evi olmayan kiracılar çaresiz beter durumda alçak kansız aç gözlü ev sahiplerine dur deyin artık kanun çıkarın taban fiyat çıkarın kimse o fiyatın üstünde kiralayamaz deyin fırsatçılara müsade etmeyin eyyyy başkanım duy feryadı allah aşkına durdur bu zalimleri bunlar müslüman olamaz fırsatçı adi mal sahipleri
  Cevapla
 • Bey 8 ay önce Şikayet Et
  Bu fahiş fiyat olmuyomu,sadece markette mi oluyo
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  3 bin fazla komisyon almak için ülkenin emlak sektörüne mayın döşüyor emlakçılar
  Cevapla
 • Reis duy bizi 8 ay önce Şikayet Et
  Yabancı alsın yerli baksın kirada ömrü bitsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle