Ticaret Bakanlığı düğmeye bastı! Kırmızı et ihracatı yapılmayacak

Türkiye, et ihracatına kısıtlama getirdi. Sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne ihracat yapılabilecek.

GİRİŞ 25.03.2022 15:33 GÜNCELLEME 25.03.2022 15:33
Bu Habere 187 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, et fiyatlarındaki ani yükselişler nedeniyle et ihracatında durdurma kararı alındı.

TRT Haber'in haberine göre, Ticaret Bakanlığı bir süre önce Tarım Bakanlığı’na bazı ürünlerin ihracatıyla ilgili düzenleme yapma yetkisi verdi.

Yetkinin ardından bakanlık et ürünleriyle ilgili düzenleme kararını Ticaret Bakanlığı’na bildirdi.

Söz konusu 3 yer dışındaki ülkelere(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti) büyükbaş, koyun ve keçi eti ihracatı ikinci bir karara kadar yapılmayacak.

TARIM BAKANLIĞI'NDAN 'ET VE SÜT KURUMU' AÇIKLAMASI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) payının Türkiye kırmızı et satışının yüzde birinin altında olduğunu belirterek, yapılan düzenlemenin kırmızı et piyasasını etkilemediğini bildirmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

"Et ve Süt Kurumu (ESK) satış mağazalarında yıllık kıyma ve kuşbaşı eti satışı 6 bin tondur. Bu rakam Türkiye kırmızı et satışının yüzde birinin altındadır.

Bu nedenle ESK’nın Türkiye genelindeki 18 satış mağazasında, nihai tüketiciye satılan ürünlerin fiyatlarında düzenlemeye gitmesi, kırmızı et piyasasını etkilememektedir.

Yeni fiyat düzenlemesinden sonra, ESK mağazalarında tüketiciye ulaştırılan ürünler piyasanın %15 altında satılmaktadır.

Böylece ESK kıymayı 83 TL’den, kuşbaşını 92 TL’den piyasa fiyatının altında satışa sunmaktadır.

Hükümetimiz ve Bakanlığımız üreticimizin ve tüketicimizin yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye de devam edecektir."

YORUMLAR 187
 • Başkan 8 ay önce Şikayet Et
  Zaten ateş gibi fiyatı cep yakıyor istediğine bassın bakanlık iş işten geçmiş
  Cevapla
 • Faruk ucar 8 ay önce Şikayet Et
  Önce elindekini dışa sat sonra alay eder gibi kısıtla yeeersen
  Cevapla
 • MiSaFiR 8 ay önce Şikayet Et
  "KIRMIZI ET"in Türkçesi : Kesilmiş Hayvan Eti ... Peki, "CANLI HAYVAN İHRACATI" serbest mi ???
  Cevapla
 • Nefer 8 ay önce Şikayet Et
  Benim şahsi düşünceme göre pandemi den sonra kıtlığın baş göstereceği öngörülüyordu.. büyük devletler tahıl stoklarına başladılar örneğin çin... Türkiye'de dövizin fahiş derecede yükselmesi bu devletlerin Türkiye'deki gıda ürünlerini ucuza toplamalarına imkan sağladı. Gıda ürünlerinin ihracatını durdurmalıyız. Katma değeri yüksek işlenmiş lüks gıda tüketim maddelerinin ihracatını yapmalıyız. Hızlı bir şekilde tarımı ve hayvancılığı ayağa kaldırmamız gerekmektedir. Devlet, çiftçinin ürününü hem satın almalı hem de ürüne teşvik vermelidir
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  bizden başka hangi millet etin kg a 140 tl öder ki en iyi pazar biziz tabi Türkiye'de tarımı hayvancılığı konuşmak ne acı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle