Ev sahibi olmak isteyenleri sevindirecek haber! Çalışmada sona yaklaşıldı

Konut fiyatlarına KDV indirimi düzenlemesinde sona gelindi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmasıyla, 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanan yüzde 18'lik KDV yükü azaltılacak. Düzenlemeyle ikili KDV sisteminin getirilmesi planlanıyor.

GİRİŞ 23.03.2022 10:41 GÜNCELLEME 23.03.2022 10:41
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

KDV sadeleştirmesinde gıdanın ardından sıra konutta. Hazine ve Maliye Bakanlığı; Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Çalışmada sona yaklaşıldı.

150 metrekarenin üstündeki konutlarda yüzde 18'lik KDV azaltılacak

Yeni modelde ikili KDV sistemi aynı anda uygulanacak.

KDV; konutun 150 metrekaresi için yüzde 8, 150 metrekare üzerindeki bölüm için ise yüzde 18 olacak.

Mevcut sistemde 1 milyon lira değerinde 150 metrekarelik konut için 80 bin lira KDV ödenirken,155 metrekarede bu miktar 180 bin liraya yükseliyor.

"HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARI SON BULACAK"

Yeni düzenlemeyle sadece 150 metrekarenin üzerindeki bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek. Böylece 1 Milyon lira değerindeki 155 metrekare konutun KDV'si 85 bin 805 liraya düşecek.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, düzenlemeyle ilgili, "Bu yüzde 10 gibi bir iskonto anlamına geliyor. Düşük metrekare gösteriyorlardı veya bir evi ikiye bölüp iki tapu haline getiriyorlardı bu tip uygulamalar şuanda son bulacak" dedi.

"PİYASA CANLANACAK, SIFIR EVLERE İLGİ ARTACAK"

Düzenlemenin ev fiyatlarını etkilemesi bekleniyor.

Aşa, düzenlemeyle piyasaların daha da canlanacağını, sıfır evlere olan ilginin artacağını söyledi.

Düzenlemeyle tapu harçlarında da indirime gidilmesi öngörülüyor. Mevcut sistemde tapu harcı evin değerinin binde 20'si oranında...

Konutta yeni KDV modeli çalışması tamamlandığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

KAYNAK: TRT HABER
YORUMLAR 91
 • Talip önver 6 ay önce Şikayet Et
  Hep yeni pahali ev alana yardim,büyük ev alana yardim,ama normal 15-20 senelik mutavazi bir ev almaya kalksan yardim yok...
  Cevapla
 • bysungur 6 ay önce Şikayet Et
  Doları düşürmediğiniz müddetçe ne yaparsanız yapın fiyatları düşüremezsiniz ,geçen yaz başı dolar 7.5 lira iken inşaat demiri kg 7 TL civarında idi şimdi 16 TL civarında, c25 beton m3= 340 TL idi şimdi 1100 TL hesap ortada.
  Cevapla
 • Adsız 6 ay önce Şikayet Et
  Devlet ne kadar mudahele ederse tucaar o kadar kar ediyor herşeyi kötüye kulanıyor bırakın herkes 3 dört alacana ihtiyacı kadar alınca kendilinden dözelir her şey tucar nereye kadar satmyacak mecbur satacak devlet mudahle ediyor tucar kar ediyor vatandaşa yansıyan bir şey yok
  Cevapla
 • bir bilen 6 ay önce Şikayet Et
  Dar gelirlilerin alabildiğimax.500 bin tl lik konutlarda tapu harcı sıfırlanmalıdır,bunlardan hiçbir vergi, ücret alınmamalıdır.
  Cevapla
 • abbas 6 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hep satıcıya yarar, senin indirdiğin oranda fiyatı arttırır okadar. Başka bi çözüm bulun bu işe boşuna hazırlamayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle