Brent petrol fiyatları yükseldi, benzin ve motorine gece yarısı zam geldi!

Gün içerinde 118 dolara kadar çıkan brent petrol, Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı. Buna göre; bu geceden geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 59 kuruş, benzine 1 lira 68 kuruş zam geldi.

GİRİŞ 23.03.2022 08:30 GÜNCELLEME 23.03.2022 09:08
Bu Habere 237 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan brent petrol fiyatlarından sonra benzin ve motorine zam yapıldı. Bugünden geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 59 kuruş, benzine 1 lira 68 kuruş zam geldi.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Zammın ardından motorinin litre fiyatı, yaklaşık olarak İstanbul'da 20,65 liradan 22,23 liraya, Ankara'da ve İzmir'de 20,73 liradan 22,31 liraya yükseldi. Benzinin litresi ise İstanbul'da 18,11 liradan 19,79 liraya, Ankara'da 18,20 liradan 19,88 liraya, İzmir'de 18,22 liradan 19,9 liraya çıktı. Zamla birlikte motorinde fiyat artış oranı, son bir yılda yüzde 192, yıl başından bu yana yüzde 68 oldu.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

YORUMLAR 237
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Ülkede dolar bu kadar yüksek olmasa, TL değerli olsa acaba petrol bu kadar pahalı olacak mıydı. Ekonomi diye bişey yok. Üretim yok. Ağır sanayi yok. Tarım yok. Hayvancılık yok. Ülkenin geliri sadece vatandaşın sırtından alınan vergiler. Daha TL nasıl değerli olacak, dolar nasıl düşük kurda seyredecek. Petrol ve türevleri senin ülkende nasıl ucuz olacak. Üretmedigin sürece paranın değeri olmayacaktır. Halk iş gücüne katılmalı, halka iş vermelisin. Üretmeyene tarımsal destekleme vermeyeceksin. Çaldırmayacaksın. Şuna buna peşkeş çekmeyeceksin ki ülke kalkınsın. Zor zamanlarda bazı yatırımları erteleyeceksin.
  Cevapla
 • Emre Karadavut 8 ay önce Şikayet Et
  Benzin mazot çıkıyor sorumlu brent petrol ibb şeysi zam istiyor yaptırmıyorsunuz çok ilginç çok
  Cevapla
 • ibrahim adem 8 ay önce Şikayet Et
  UKOME heyeti diyorki genel hesaplama yöntmine göre %36 zam yapıldığı gün ile bugün ki petrol fiyatı farkına göre zam yapalım.Teklifinizi düzeltin diyor.İBB heyeti gözünü altın yumurtlayan tavuğa dikmiş illa hazineyi alacağız diyor!Olay bu!Balıkçıya, portakal soslu karidese, buşon'a kaynak lazım!
  Cevapla
 • Atakan 8 ay önce Şikayet Et
  Sorun sadece petrolün yükselmesi değil asıl sorun doların yüzde 80 yükselmesidir
  Cevapla
 • İst 8 ay önce Şikayet Et
  Hemen yansıtılıyor maşallah. Düşünce de binbir naz indirerek mi indirmesek mi..dolar yükseldi düşmemesi lazım vs vs ayıp ayipp
  Cevapla
 • Gurbetci 8 ay önce Şikayet Et
  Abi isterse mazot 100tl olsun euro 100tl olsun enflasyon %500 olsun ama yeterki reisim Recep Tayyip Erdoğan sag olsun başımızda dik olsun bizler Çanakkale ruhunu yine yaşatırız gerekirse aç kalırız ekmek hoşaf yeriz ama vatansız asla kalmayız köln şehrinden reisie 1 oy değil 1000 oy feda olsun sen dik dur koca adam ümmet seninle
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Ne işin var ya o zaman Köln şehrinde. Gel de bu ülkede yaşa. Göreyim o zaman senin vatanseverliğini. Ne kadar yiyormuşsun ekmeği hoşafı.
  Cevapla
 • Bozkurt 8 ay önce Şikayet Et
  Köln mü? Yürü ve kim tutar seni. Almanya dan konuşmak ne güzel
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Sen önden git
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle