Ukraynalılar Edirne'den ev kiralamaya başladı, kiralar tavan yaptı

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın ardından ülkeyi terk eden Ukraynalı vatandaşlar, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıkları ilk durak Edirne’de ev kiralama başladı.

GİRİŞ 23.03.2022 01:00 GÜNCELLEME 23.03.2022 01:02
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Ukrayna'daki savaştan kaçan Ukraynalılar, güvendikleri ülkelerin başında gelen Türkiye'ye geliyor. Edirne'de bulunan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Ukraynalılar, yaşadıkları dram ve korkulu günlerinden ardından daha fazla yolculuk yapmamak için Edirne'de kiraladıkları evlerde yaşamaya başladı. Son haftalarda kiralık dairelere talebin artmasıyla birlikte kiralık evlerin fiyatları da adeta tavan yaptı.

BÖLGEDE KİRALAR YÜZDE 60 İLE YÜZDE 70 ARTTI

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, Kaleiçi semtinde bin ile bin 500 TL arasında kiralanan evlerin Ukraynalı ailelere 2 bin 500 ile 3 bin TL’ye kiralanmasına tepki gösterdi. Bölgede kiraların yüzde 60 ile yüzde 70 arttığına dikkat çeken Feda, “Halkımızdan ve emlakçı arkadaşlarımızdan dileğim Ukraynalı vatandaşlarda yarım komisyon almaları, kira konusunda yardımcı olmaları hatta imkanları varsa 1-2 ay kira almamaları. İnsanlık namına yardımcı olmaları konusunda rica ediyorum” dedi.

“İNSANLIKLA BAĞDAŞMAYACAK BİR DURUM, KEFENİN CEBİ YOK”

Edirneli vatandaşlar evlerini fahiş fiyatla Ukraynalılara kiralayan kişilere tepki gösterdi. Edirneli vatandaşlardan Gültekin Özcan, “Savaştan kaçıp zor durumda buralara gelmişler, sığınmışlar. Bu insanlar burada bu evleri tutmak zorunda kaldılar diye bin liralık evleri 3 bin liraya onlara kiralamak insanlıkla bağdaşmayacak bir durum. Kefenin cebi yok herkes sonuçta 5 metre kefenle gidecek bu dünyadan herkesin gideceği yer de belli bugüne kadar ben çok cenazelere katıldım. Kimseyi parayla ve ya altınla gömdüklerini görmedim” diye konuştu.

“YAZIKLAR OLSUN, EVIMI SATMASAYDIM ÜCRETSIZ VERIRDIM”

Bir başka Edirneli vatandaş Hasan Çık da, “Önce insaflı olmalarını isterim. Yazıklar olsun benim de Kaleiçi’nde evim var satmasaydım ücretsiz verirdim otursunlar" diye açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 18
 • Serdar 8 ay önce Şikayet Et
  Dışardan gelen kafirleri içerdeki kafirler zam yaparak karşıladı. Kıyamet kopsa keşke sizin gözünüzün doyacağı yok.
  Cevapla
 • Elazigli 2323 8 ay önce Şikayet Et
  ALLAH siz ev sahiplerinin umuduna yabancıyı bile düşürmesin kansiz paragöz SÜSLÜMANLAR.
  Cevapla
 • Elazigli 2323 8 ay önce Şikayet Et
  Ulan tam bi kafir olmussunuz bee
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Bizim insanımız bu fırsatı kaçırır mı hemen artırılarki fazla kazanalım diye
  Cevapla
 • ayhan 8 ay önce Şikayet Et
  Emlakçı gözlerimi yaşarttı.Suriyelileri teneke çalarak kovmaya çalışan bir ülkede böyle insani duyguları görmek güzel. Eminim bu güzel duyguları suriyeli müslümanlara da göstermiştir diye düşünüyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle