Çiftçiye elektrik desteğinde detaylar netleşti: Krediler 1 yıl geri ödemesiz ve 8 yıl vadeli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta çiftçilere müjdesini verdiği destek paketinin detayları belli oldu. Ziraat Bankası üzerinden verilecek krediler bir yıl geri ödemesiz ve 8 yıl vadeli olarak kullandırılacak. Kredi kullanmak istemeyen çiftçilere ise yüzde 50’ye kadar hibe desteği verilecek.

Çiftçiye elektrik desteğinde detaylar netleşti: Krediler 1 yıl geri ödemesiz ve 8 yıl vadeli olacak
Çiftçiye elektrik desteğinde detaylar netleşti: Krediler 1 yıl geri ödemesiz ve 8 yıl vadeli olacak
GİRİŞ 22.03.2022 10:17 GÜNCELLEME 22.03.2022 10:17
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta çiftçilere müjdesini verdiği destek paketinin detayları belli oldu. Tarımsal sulamada kullanılması amacıyla kurulacak Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için çiftçilere, Ziraat Bankası üzerinden verilecek krediler bir yıl göre ödemesiz ve 8 yıl vadeli olarak kullandırılacak. Kredi kullanmak istemeyen çiftçilere ise yüzde 50’ye kadar hibe desteği sağlanacak.

YATIRIMIN YARISI HAZİNEDEN

Örnek vermek gerekirse; 300 dekarlık bir alanın sulanması için gerekli olan 250 kilowatlık bir GES kurulumu için harcanacak 2,5 milyon TL’lik tutarın yüzde 50’sini hazine karşılayacak. 4-5 yılda kendisini amorti etmesi öngörülen yatırımla tarımsal üretimin artırılması için harcanacak enerji doğal kaynaklardan elde edilmiş olacak.

ÇİFTÇİ ÜRETTİĞİ ELEKTRİĞİN FAZLASINI SATABİLECEK

Yeni düzenlemelerle, tarımsal sulama amacıyla tarım arazisinin %1’ine kadar GES kurulabilecek. Ayrıca güneş enerjisi santralleriyle tarımsal sulama amaçlı lisanssız üretim yapan bireylere (çiftçiler) de ihtiyaç fazlası elektriği satış imkânı getiriliyor. Bu imkânlardan çiftçilerin yanısıra sulama kooperatifleri ve sulama birlikleri de yararlanacak.

Enerji maliyetleri ve çeşitli nedenlerle ekimi yapılamayan araziler, alternatif enerji kaynaklarının devreye alınmasıyla yeniden ekim biçilecek. Tarımsal sulamada alternatif enerji kaynaklarının devreye alınmasıyla, enerji ve gıda arz güvenliğinin desteklenmesi hedefleniyor.

İLK SIRADA ŞANLIURFA VAR

Toplamda 1000 MW gücünde GES tesisinin Şanlıurfa’da kurulumu hedeflenmektedir. Bu güçte bir tesisin kurulumuyla Şanlıurfa’nın sulamada kullandığı elektriğin yüzde 48’i güneş enerjisi ile sağlanmış olacak.

YORUMLAR 23
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Konutlarda gelsin neden paramızı petrole doğalgaza veriyoruz
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Şu desteklemelerden bir tane gariban yararlanacak mı acaba??
  Cevapla
 • Çiftçi 8 ay önce Şikayet Et
  O garibanlar ucuz gıdaya ulaşabilsinler diye desteği sizede destek vermiş oluyor devlet
  Cevapla
 • Ibrahim 8 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun dayi
  Cevapla
 • İsmail 8 ay önce Şikayet Et
  İşte bu, destek böyle olur . Şimdi şu löküs konut site yapıyoruz diyen bilmem ne yapılar var ya. Bir sürü. Koca koca tarım arazisi konut oluyor. 200 m2 ev yapan 20. 000 watt çatıyı güneş paneli ile kaplayacak şartı getir. KDV ÖTV alma. Adamlar işe yarasın artık. Emlakçıların komisyon ücretinden yüzde 5 veya yılda 500 watt lık yeşil enerji vergisi al. Onlarda bir işe yarasın. Ege Akdeniz, Karadeniz de Amerikan, İngiliz, Rus, Alman, Fransız a, yabancıya daire mülk satma. Yarın başına vatandaşım diye Ukrayna gibi çöker.
  Cevapla
 • Abdulhadi 8 ay önce Şikayet Et
  iyi haber
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  HİKAYE anlatıyor kılıçdaroğlu bunu zaten bedava verecek.
  Cevapla
 • Muzaffer 8 ay önce Şikayet Et
  Ciddimi diyorsun kinaye mi Mehmet bey
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle