Türkiye'de kiralar 1 yılda yüzde 84 arttı

Kiralardaki fiyat artışı hızı, bir araştırmayla ortaya konuldu. Buna göre ülke genelinde kiralar bir yılda ortalama yüzde 84 yükseldi.

Türkiye'de kiralar 1 yılda yüzde 84 arttı
Türkiye'de kiralar 1 yılda yüzde 84 arttı
GİRİŞ 21.03.2022 09:19 GÜNCELLEME 21.03.2022 09:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye genelinde kiralar bir yılda ortalama yüzde 84 zamlandı. Kiraların metrekare fiyatı bir senede 16 liradan ortalama 30 liraya çıktı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi bir emlak sitesinin verilerine dayanarak bir yıllık fiyat karşılaştırması yaptı. Buna göre yıllık kira artışı İstanbul'da yüzde 112, Ankara'da yüzde 106, İzmir'de ise yüzde 74'ü buldu.

NTV'ye konuşan bir kişi, "Ben kiradayım bin 600 liraya oturuyordum şu an 3 bin lira. Bir oda bir salon, şu an çıkayım 3 bin liradan aşağı değil" ifadelerini kullandı. 

"SATILIK FİYATLARI ETKİLİ OLDU"

BETAM araştırmacısı Dr. Gökhan Güneş, "Bu yükselişte satılık konut fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaşmış olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Yeni eve çıkmak isteyen bireyler konut satın almak yerine kiralık evlere çıkmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla artan kiralık konut talebi fiyatların da artmasına sebep oldu. İnşaat maliyetleri de arttı bu durum bize yeni yapılacak konutların da yüksek fiyatlardan devam edeceğini gösteriyor" dedi.

Yıllık kira artışının en yüksek olduğu şehir yüzde 122 ile Antalya. En az kira artışı ise yüzde 20 ile Kahramanmaraş'ta görüldü.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 3
 • Mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaş bezdi artık bu fırsatçılardan bizi kim kurtaracak
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah kiracıların, yeni evleneceklerin, yeni eve taşınacakların yardımcısı olsun.. bu fiyat pahalılığında geçinmek gerçekten çok zor..
  Cevapla
 • osmannn 1 yıl önce Şikayet Et
  Cevizlibağ bölgesinde 4 üniversite, iki hastane ve ulaşım kolaylığından dolayı çok öğrenci bu bölgede kalıyor, nef13 , inistanbul sitesinde 25m2 1+1 ler 2000 tl den 5000-6000 çıktı, ev sahipleri %100 artırdı, cimere yazdım, bu bölgede 5000 konutlu bir site yapsanız, öğrencilere kira 1000 tl olsa, işte o zaman bu zamları ev sahipleri yapamaz, öğrencileride rahatlatmış olursunuz, cimerden cevap geldimi derseniz , cimer zaten hiç bir şeye çözüm bulmuyor, cumhurbaşkanına iletmiyor, cumhurbaşkanın önündeki engel cimer çalışanları
  Cevapla