Kur Korumalı Mevduat sisteminde süre yarın doluyor!

Kur korumalı mevduata ilk katılan hesapların vade süresi yarın doluyor. Peki hesaplara ödenecek kur farkı ne kadar olacak?

GİRİŞ 20.03.2022 17:10 GÜNCELLEME 20.03.2022 17:10
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminde 3 aylık hesapların vadesi önümüzdeki hafta yani yarın doluyor. Bu 3 aylık süreçte vatandaşın getirisi ne kadar oldu? İşte cevabı...

CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: "Kur Korumalı Mevduat sistemi uygulamasıyla birlikte 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren vatandaşın Kur Korumalı Mevduat sisteminin açılmasına izin tanındı. Hesapların vadeleri 90 günden kısa olmayacak şekilde vatandaş sistem içerisinde hesaplarını açtı.

SÜRE YARIN DOLUYOR

Bu doğrultuda Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat sisteminde ilk 3 aylık vade 21 Mart tarihinde yani yarın doluyor. Bu durumda ise 2 önemli soru öne çıkıyor:

BU HESAPLAR İÇERİSİNDE NE KADAR TUTAR BİRİKTİ? 

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu verilerine göre Mart ayı itibarıyla hesaplardaki toplam tutar 561 milyar liranın üzerine çıktı. Türk Lirasında kalıp Kur Korumalı hesaba geçenlerin 3 aylık süre sonunda yaklaşık yüzde 22 getiri faizi alacağı belirtiliyor.

UYGULAMANIN BÜTÇE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NE OLACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, sistemin bütçe üzerindeki tahmini yükünün 12,5 milyar lira olacağını söyledi. Tabi önümüzdeki süreçte de güncel rakamlar ortaya çıkacaktır."

Bakan Nebati'den enflasyon açıklamasıBakan Nebati'den enflasyon açıklaması

YORUMLAR 107
 • yalnz boz kurt 8 ay önce Şikayet Et
  Allah cc bu asil milletin hakkını çeşitli entrikalarla calanıda. caldıranıda kahru berişan etsin,,, amin,,,yedirmesin inşllah...
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 8 ay önce Şikayet Et
  Hükümetimiz asgari ücrete de kur koruması yapsın. Enflasyon halkı perişan etti.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Zengini, patronu korumaya devam, peki iyileşen bir şey var mı, maalesef!
  Cevapla
 • seyit 8 ay önce Şikayet Et
  Ne olacak azıcık alkı fikri olan anlar Milletin cebinden çıkacak zevginin parasını korumak için her türlü yol bulunur ama asgari ücreti de kur korumalı yapsanıza o zaman zengine gücünüz yetmez.
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Evet.....kur korumalı mevduata ödenecek fark ( aslı faiz olan, NAS,ın yasakladığı, kul,un helal hale getirdiği) ödenecek bu paralar yani faiz gene milletin cebinden, fakirden çıkıp zengine gitmiyor mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle