Asgari ücretle ile ilgili Abdullah Doğru'dan kritik açıklama: Bu zamlardan daha fazlası...

Asgari ücretle ilgili güzel haberlere bir yenisi daha eklendi. AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, "Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Özellikle haziran ve hazirandan sonra bunu Cumhurbaşkanımız açıklayacak duyacaksınız." dedi.

GİRİŞ 20.03.2022 07:14 GÜNCELLEME 20.03.2022 09:02
Bu Habere 170 Yorum Yapılmış

Asgari ücrete ilişkin konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni bir zammın sinyalini vermişti.

Yıl ortasını işaret eden Özkan, "Cumhurbaşkanımız zaten ifade etmişti. Bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de vatandaşın gelirlerini artırıcı önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayarak, "Gerekirse Türkiye'de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı" demişti.

​Tüm bu açıklamaların ardından bugün bir zam sinyali de AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Abdullah Doğru'dan geldi.

AK PARTİ HAZİRAN AYINI İŞARET ETTİ

Doğru, artan mazot ve gübre maliyetlerinin altında çiftçinin ezdirilmeyeceğini, emekliden çalışana her kesimi kapsayan müjdelerin haziran ayında duyurulacağını ifade etti.

Doğru tüm kesimleri ilgilendiren açıklamasında şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olarak gıdaya ulaşmakta vatandaşın ulaşmasında en ufak sıkıntıya müsaade etmeyeceğiz. İşçimiz, asgari ücretlimize emeklimiz, memurumuza zam yaptık artan fiyatlarla ilgili maaşlarda erime oldu.

Bu zamlardan daha fazlasını yapacağız. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Özellikle haziran ve hazirandan sonra bunu Cumhurbaşkanımız açıklayacak duyacaksınız.

20 senedir bu ülkeyi nasıl bu noktaya getirdiysek Cumhurbaşkanımız enflasyona da hiçbir vatandaşımızı ezdirmeyecek."

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

YORUMLAR 170
 • Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  zam yapmayın enflasyonu daha da arttırır asgari ücret
  Cevapla
 • Aax2 1 yıl önce Şikayet Et
  bir asker ucretlisi olarak- kurulda kilerin de ben belirliyecegim...!!!
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  piyasa yükseldikçe maaşları yükselt.bumu ekonomık çözüm ekonomık şahlanma.çare yok icraat yok
  Cevapla
 • Yilmaz. 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah bir an önce yapilir alim gücü çok düştü...
  Cevapla
 • Elaziğli 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz bukadar ağliyorsunuz garibim doktorlar ne yapacak !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle