“1915 Çanakkale Köprüsü, tedarik zincirinde önemli bir halka olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü, ulaşım anlamında önemli bir avantaj sağlamasının yanı sıra mal ve hizmet transferlerini daha da güçlendirecek, zamandan tasarruf da sağlayacak.

“1915 Çanakkale Köprüsü, tedarik zincirinde önemli bir halka olacak”
“1915 Çanakkale Köprüsü, tedarik zincirinde önemli bir halka olacak”
GİRİŞ 19.03.2022 10:06 GÜNCELLEME 19.03.2022 10:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan 'dünyanın en uzun orta açıklıklı' 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Çanakkale Zaferi'nin 107'nci yıldönümünde hizmete giren köprü, bölgenin kalkınması adına da önemli görevler üstlenecek.

1915 Çanakkale Köprüsü ile zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin avro, 3 bin 234 ağaca eş değer karbon salınımdaki azalmayla çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro tasarruf edilecek. Böylece toplam tasarruf tutarı yıllık 415 milyon avroya ulaşacak.

Projenin hedeflenen tarihten 1,5 yıl önce açılması da ekonomiye 628 milyon avro katkı sağlanmış oldu.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu'nun gayrisafi yurt içi hasılaya etkisinin 2.4 milyar avro, üretime etkisinin ise 5.4 milyar avro olması bekleniyor.

Ayrıca dev projenin yıllık 118 bin kişiye de istihdam sağlaması hedefleniyor.

Düzce Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı ve İktisat Profesörü Ayfer Gedikli ile 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye'ye kazandırılmasının ülke ekonomisine katkılarını konuştuk.

"EKONOMİMİZE KATKISI TANIMLANAMAYACAK DÜZEYDE, ÇOK BÜYÜK VE KAPSAMLI"

Köprünün trafiğe açılmasının lojistik imkânların güçlenmesi için bir fırsat sağlayacağını belirten Gedikli, "Bu tip yolların, köprülerin ve diğer ulaşım kanallarının ekonomiye katkısı, sadece yerelle tanımlanamayacak düzeyde, çok büyük ve kapsamlı oluyor. Çünkü bu tür ulaşım kanallarının ülke içinde sağlayacağı avantajlar yanında küreselleşen dünya sistemi içerisinde artık hem yerelin hem başka ülkelerle ve bütün dünyayla iletişim sağlanmasında, ulaşım kanallarının sağlanmasında ve ulaşım kanallarının birbirine bağlanmasında çok güçlü imkânlar sunuyor." ifadelerini kullandı.

"ZAMANDAN TASARRUF SAĞLAYACAK"

Birçok ticari güzergâhı birbirine bağlayan köprülerden bir tanesi olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kullanıma sunulmasının ardından, 1 buçuk saatlik yolculuk 6 dakikaya düşecek.

Deniz taşımacılığının büyük zaman kaybına yol açtığını belirten Gedikli, "Mütevazı botlarla ya da feribotlarla yapılan deniz taşımacılıkları çok ciddi zaman kaybına ve ulaşımla ilgili ciddi gecikmelere sebep oluyordu. Özellikle bayram ve özel günlerde yaşadığımız büyük tıkanıklıklar, kilometrelerce devam eden kuyruklar ciddi manada ulaşımla ilgili bir takım sıkıntıların yaşanmasına sebep oluyordu. Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü sayesinde, ulaşımın çok daha süratli sağlanması önemli bir avantaj sağlayacak. Bu durum mal ve hizmet transferlerinin daha da güçlenmesini sağlarken, zamandan tasarrufun da sağlanmasına neden olacak. Zamandan tasarrufla beraber yakılan akaryakıtın ve tüketilen enerji miktarında da çok ciddi bir tasarruf sağlamış olacak." dedi.

"TURİZME KONFOR GETİRECEK"

Turizmi de olumlu yönde etkileyeceğini vurgulayan İktisat Profesörü Gedikli, "ulaşım kanallarının bu kadar güçlü ve zengin olması doğal güzellikleri son derece fazla olan ülkemizde, özellikle turistik aktiviteler için ziyaretçiler açısından ulaşım destinasyonlarına büyük bir konfor sağlayacak. Bölgeler arasındaki turistik geçişkenliğin de sağlanmasına sebep olacak." ifadelerini kullandı.

"ULUSLARARASI TEDARİK ZİNCİRİNİ SAĞLAMLAŞTIRACAK"

Pandemi ve Rusya-Ukrayna Krizi dolasıyla zarar gören uluslararası tedarik zincirinin bu köprü sayesinde onarılacağını belirten Gedikli, "Öncesinde pandemi, arkasından gelen Rusya-Ukrayna Krizi dolayısıyla inanılmaz şekilde darbe gören uluslararası tedarik zincirinin, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bu şekilde huzurlu ve çok süratli bir şekilde kullanıma sunulması, tedarik zincirinde önemli bir halkanın güçlü bir şekilde sağlamlaştırılmasına, mal ve hizmet tedarikinde lojistik desteklerde müthiş bir konforun sağlanmasına da önemli bir katkı sağlamasını bekliyoruz." dedi.

KAYNAK: STAR.COM.TR
YORUMLAR 2
  • RIZA TURAN DAŞKIN 1 yıl önce Şikayet Et
    Büyük ve Güçlü Türkiye İçin II. Sultân Fatih'in Emaneti Âyosofya İstanbul'dan SelamOlsun Bayrağımız Ay'yıldız Sancağımız Akparti Recep Tayyip Erdoğan Önderimiz Üstün Başarılar Zekâsı İle Ülkemiz Başarılar Kazanmıştır Teknoloji İle Zaferler Kazanmıştır 2023 - Akparti Zaferle Kazanacaktır Destan Yazacaktır Kafkasların Osmanlı'nın Şanlı Kutsal Vatanın Ölümsüz Askerleriyiz Devletimiz Asla Yarı Yolda Bırakmayız Çünkü Vatan İçin Kefenimizi Yanımıza Aldık Geldik Vatan Bölünmez Şehitlerimiz Ölmez * ÖLÜMSÜZLER * Kıymetli BAŞKANIM Antalya 1. Ağır Ceza Fetöcü Hakimler Tuzağına Düştük İMDAT Bekliyoruz Telefon Mesajlar İçin AF Çıksın İstiyoruz Hakim SUAT YÜREKLİ NİHAT ALTUĞ SAVCI EKREM AKKUŞ
    Cevapla
  • Ordu 52 1 yıl önce Şikayet Et
    Uzun. Adam. Bi. Danesün. Kim ne. Derse. Desin. Yanliz. Edirneden memlekete girince. Her yil. Yollar bakimli. Ve. Kisaliyor viyadük köprü. Tünel. Bu. Yol. Calma. Isinden vaz. Gec. Birde. Hastanelerimiz 10. numara 5. yildiz. Bu. Eski. Daha iyidi. Hastanelerde cocuklari veya. Yeni dogum yapmis hanimi. Yada. Ameliyatan yeni. Cikmis birini rehin alirlardi. Bu. Günler daha iyiydi Seviliyorsun sayin büyügüm
    Cevapla