EPGİS Başkanı'na akaryakıt fiyatlarını etkileme davası!

Enerji Petrol Gaz İstasyonları Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş hakkında "akaryakıt fiyatlarını etkileme" nedeniyle 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

GİRİŞ 18.03.2022 13:33 GÜNCELLEME 18.03.2022 15:42
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş hakkında "fiyatları etkileme" nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine Aktaş hakkında "fiyatları etkileme" suçunu işlediği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Aktaş'a, fiyatları etkileme kastıyla hareket ettiği suçlaması yöneltiliyor.

EPDK 'ZAM YOK' DEDİ EGPİS DİNLEMEDİ

Edinilen bilgilere göre; EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, geçen 11 Kasım tarihinde, kötü niyetli olarak bilerek ve kasten kamuoyunu yanıltmak amacıyla basına demeç verdi. Bazı internet sitelerinde yayınlanan haberlerde, TAGBİS ve PUİS gibi akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren bir işveren sendikası olan EPGİS'in, EPDK'nın zam açıklamama kararının ardından akaryakıt ve LPG ile ilgili gerçekleştirilecek olan zamları açıklayacak sendika olduğunu öne sürdü.

TOPLUMDA ENDİŞE VE KORKUYA SEBEBİYET VERDİ

Ayrıca söz konusu sendikanın sosyal medya hesaplarından da düzenli olarak EPDK aleyhine ve toplumda endişe ve korkuya sebebiyet verecek şekilde açıklamalarda bulunuldu. Bu açıklamalarda ise gerçeği yansıtmayan zam haberleri ve EPDK'nın görevini yapmadığına yönelik haksız ifadeler yer alıyordu. Sendika, toplumda infial yaratma amacı güderek, aynı zamanda kendilerini fiyat açıklayan sendika olarak tanıtmayı amaçladı.

MAKSATLI VE MESNETSİZ BİLDİRİMLERDE BULUNULDU

Sendikanın maksatlı ve mesnetsiz bildirimlerde bulunması sebebiyle günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesinin sektöre olan güveni zedelediği belirtiliyor. EPGİS Başkanı Aktaş'ın bu açıklamalarını haberleştiren sitelerin ise toplumda infial uyandıracak şekilde akaryakıt fiyat hareketleri ile ilgili yaptığı yorumların bir ikmal krizi yaşandığı algısına sebep oldu.

İKMAL SORUNU YAŞANMADI

Başkan Aktaş'ın açıklamalarına ilişkin yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, EPDK'nın akaryakıt fiyatlarını belirlemediğini, fiyatların serbest rekabet ortamında piyasada belirlendiğini, ikmal sorunu yaşandığı haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkarıldı. Aktaş ifadesinde hakkındaki iddiaların doğru olmadığını, kendisinin ve sendikasının toplumu bilgilendirme amaçlı olarak sosyal medya hesaplarında açıklama yaptığı savunmasında bulunarak suçlamaları reddetti.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 72
 • Mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsini geçtim gece yarısı yapılan akaryakıt zamlarinin mantıklı açıklaması var mı? Günlerdir han petrol düştü, 97 dolara kadar indi. Akaryakıt ta indirim yapmamak için uğraşan yetkililer petrol 3 dolar yükseldi diye anında zam yaptı. Reis buna bur çözüm bulmak zorunda.
  Cevapla
 • seref yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  akaryakıt,gıda,elek,su,dogalgaz,devletleştirilmeli veya devlet bu sektörlerde yer açmalı dışarıya önemli gıdalar satılmamalı çiftcinin ürününü devlet almalı özel sektöre yasak olmalı ve devlet marketlere ürünü kendi vermeli taban ve tavan fiyatını belirlemeli tekelleşmenin önüne geçmeli
  Cevapla
 • Yalnız bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu milletin rızkıyla oynayanları da. Onlara göz yumum. Hiç birşey yapmayıp fırsat veren lerde. Bildiği gibiyapsın. Cıkar Ken akar yakıt 100 dolarken nere deydi şimdide 100 dolarlara düştü nerelerde.
  Cevapla
 • Anlayana 1 yıl önce Şikayet Et
  İnanan var mı içeri gireceğine.
  Cevapla
 • Ispartalı 1 yıl önce Şikayet Et
  İki ay için adliye koridirlari meşgul edilmez ben iki sene yatayım millete verdiği zararı tanzim etsin ( kanunu yapanlar zaten kılıfını bulmuş)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle