Kira artışı vatandaşı konut almaya itiyor

Konut yatırımında talep artışı devam ediyor. Konut satışlarındaki artışın, kiralık daire fiyatlarının aşırı yükselmesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Kira artışı vatandaşı konut almaya itiyor
Kira artışı vatandaşı konut almaya itiyor
GİRİŞ 15.03.2022 14:18 GÜNCELLEME 15.03.2022 14:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 artarak 97 bin 587 oldu. Konut satışlarındaki artışın vatandaşların yatırım amaçlı yaptıklarını belirten emlakçılar, bu artışın kiralardaki aşırı artıştan kaynaklı olduğunu söylüyorlar. Emlakçılar ayrıca, yabancı yatırımcılar için ise Türkiye’nin makul olduğunu söylüyor.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 artış göstererek 19 bin 888 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 20,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49,9 artışla 38 bin 71 oldu.

“Kira artışlarından kaynaklı vatandaş konut alımına yöneliyor”

Devlet banklarında ki faiz oranların sabit kalmasından kaynaklı konuta yönelimin devam ettiğini ifade eden emlakçı Taner İşlek, “Kira artışlarından kaynaklı vatandaş 4 bin 500 TL gibi rakamlara kiraya çıkmaktansa satın almaya yöneliyor. Vatandaşlar daha çok yatırım kaynaklı konuta alıyor. İpotekli konut satışlarında biraz peşinatla yüksek borcun altına girmeye çalışılıyor. Bu yüzden de ipotekli konut satışları yükseliyor. Ülkemizde dövizin yüksek olmasından dolayı yabancı yatırımcılar konuta alımına yöneliyor. Şu anda konut satışları değişken. Vatandaş kendisine uygun makul olanlara yöneliyor. Eğer faiz oranları yükselirse konut satışları ve fiyatları sabitlenir. Arz talep olunca fiyatlar oynuyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • Türk Vatandaşı 8 ay önce Şikayet Et
  Kira arttı da konut (Ev) fiyatı artmadı mı? Konut satışının artışını kiraya bağlamak hata. Millet elindekini sağlama bağlamak için çabalıyor. Bildikleri tek yatırım da ev.
  Cevapla
 • Ayhan 8 ay önce Şikayet Et
  Kira ile Kredi aidatı aynı olursa niye kira ödesin ki adam. Hatta kredi kiradan ucuza geliyor neredeyse. Ev sahipleri çok akıllı ya.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Devlet ne işe yarar gerçekten merak ediyorum? Bir malın asli değeri yok mu ki arz talep adı altında 400binlik daire milyonu geçiyor. Ev almak için faizli yani ateşli krediye sevk etti bu sistem. Emeğinin karşılığı 1 evde bile oturamadıktan sonra insanlara nasıl nereye gidersen git diyebiliriz?
  Cevapla
 • Hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’de konut kaldı mı ya ? Yapıp yapıp yabancılara satıyorlarda + bonus olarakta vatandaşlık veriyorlar
  Cevapla
 • Kemalettin 8 ay önce Şikayet Et
  Antalyada biz olduk yabanci her ay 1000 yabanci aile konut aliyor hayali bile yok eskiden hayal kurardik en azindan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle