Yüzbinlerce kişi bekliyor! Yarın ikinci toplantı yapılacak

Hükümet ve Memur-Sen'in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu ikinci toplantısını yarın yapacak.

Yüzbinlerce kişi bekliyor! Yarın ikinci toplantı yapılacak
Yüzbinlerce kişi bekliyor! Yarın ikinci toplantı yapılacak
GİRİŞ 15.03.2022 11:19 GÜNCELLEME 15.03.2022 11:22
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Yüz binlerce kamu çalışanının merakla yasalaşmasını beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinde süreç devam ediyor. İlk toplantısını 16 Şubat'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapan 3600 Ek Gösterge Komisyonu, yarın ikinci kez toplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in başkanlığında ve Bakanlığın ev sahipliğindeki ikinci toplantıya, Memur-Sen yönetiminin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü yetkilileri katılacak.

Toplantıda, Hükümet ve Memur-Sen yetkilileri, 3600 ek göstergenin verileceği kadro ve unvanlara dair müzakerelerini sürdürecek.

"Sürecin hızlanmasını bekliyoruz"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, ek gösterge uygulamasının, memur maaşı, kamu emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde bir hesaplama yöntemi olduğunu söyledi.

Ek gösterge rakamlarının kadro, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterdiğini belirten Tonbul, ek göstergenin yüksek olmasının emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geldiğine dikkati çekti.

Kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge ve göstergelere ait düzenlemenin bir an evvel yasalaşmasını beklediğini vurgulayan Tonbul, şöyle konuştu:

"Kamuda ek göstergeler kadro unvanı, derece ve eğitim durumu itibarıyla düzenlenmiştir. Bu doğrultuda, düzenlemede polis memurlarında derece ve ikili eğitim durumu ayrımının, hemşire ve imam-hatiplerde derece ve üçlü eğitim durumu ayrımının devam edip etmeyeceğini merak ediyoruz? Bununla birlikte, 3600 ek göstergenin hayata geçirilmesiyle genel idari hizmetler sınıfı, göstergesiz memurlar, yöneticiler, avukatlar ve teknik hizmetler sınıfındaki çalışanların da ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesi gerekecek.

Memur-Sen olarak taleplerimiz hazır. Hükümetten, düzenlemenin kapsam ve içeriğine dair teklifini açıklamasını bekliyoruz. Hükümetin teklifinin ardından ek göstergelere dair taleplerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Sürecin hızlanmasını ve düzenlemenin söylendiği gibi mayıs ayında TBMM gündemine gelmesini bekliyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 22
 • yörükoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  yılan hikayesine döndü her gün haber yapılır oldu
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Seçim yasası 2 saatte çıktı çıkacak...3600 ....100 yılda çıkacak
  Cevapla
 • Turancılar 4 ay önce Şikayet Et
  Bu toplantılar ne için yapılıyor bilen varmı
  Cevapla
 • hemşire 4 ay önce Şikayet Et
  2 yıllık yüksekokul mezunu hemşirelere 3600 unutulmasın.
  Cevapla
 • Şaşkın 4 ay önce Şikayet Et
  Olur olur...başka arzunuz varmı...!4 yıllık lisans 5200 mü verilir senin isteğin doğrultusunda..?
  Cevapla
 • adalet 4 ay önce Şikayet Et
  lisans eğitimi 3600 tabi tutuluyor ama lisans ve ve lise mezunları sizin hiç bir hakkınız yok demek bu adaletsizlik değilmi bu nasıl bir müjde acaba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle