Türkiye'den ayçiçek hamlesi! Kritik tarım ürünlerine de yasak getirildi

Ayçiçek yağı eksikliği yerli tarım politikalarıyla tamamlanacak ve yerlilik oranı yüzde 100'e çıkartılacak. Bu sebepten ötürü, 4 ilde 7 bölge daha hibe ve destek kapsamına alındı. Tarımda kritik ürünlere de transit ticaret yasağı getirildi.

GİRİŞ 12.03.2022 06:52 GÜNCELLEME 12.03.2022 09:10
Bu Habere 200 Yorum Yapılmış

Türkiye ayçiçek yağında kendi kendine yetebilmek için kolları sıvadı. Yeni tarım politikaları ile stratejik ürün kapsamına alınan ayçiçeğinin ekim alanları artırılırken, hibe ve desteklerle yüzde 70 oranında olan ayçiçek yeterlilik oranını yüzde 100'e ulaştıracak.

7 HAVZA DAHA EKLENDİ

Türkiye'nin ayçiçek ekim alanlarının yüzde 15'ini karşılayan Edirne'deki üretimi artırma kararının ardından diğer bölgeler için de ekim ve üretimi artırma kararı alındı. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamındaki ürünler listesinde yer alan Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik havzalarında yer alan ürünler güncellendi. Değişiklikle bu bölgelerde diğer ürünlerin yanında yağlık ayçiçek ekimi de desteklenecek. Ayçiçeğine bu yıl verilen destek 37 lira. Desteklenen havzalar ise 2021'de 287 iken son gelinen noktada 7 ilave ile toplam da 322’ye çıktı.

HUBUBATA DEKAR BAŞI 50 LİRA EK HİBE

Buna göre, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarına göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinde bir defaya mahsus dekara 50 lira ek girdi desteği ödenecek. 2022 yılı sertifikalı tohum kullanım desteği, dekara arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltiğe 24 lira, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya 30 lira, patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira, yer fıstığına 17 lira olarak ödenecek.

TARIM DANIŞMANLARINA 52 BİN LİRA DESTEK

Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği, Tarım ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilecek yayım ve danışmanlık hizmeti sunan serbest tarım danışmanları ile ziraat odası ve üretici örgütlerinde en fazla 5 tarım danışmanı olmak üzere, istihdam edilen her bir tarım danışmanı için 52 bin lira olacak. Danışmanlık desteği iki eşit dilim halinde ödenecek. 2022 üretim yılı sertifikalı tohum desteği ödemelerine 2022 yılında bütçe imkanları dahilinde başlanacak.

"RUSYA VE UKRAYNA'YA ALTERNATİFİMİZ VAR"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşının piyasalara olası etkilerini detaylı bir şekilde çalıştıklarını ve alternatif yol haritalarını oluşturmanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek, "Bu iki ülke ile ticaretimiz lojistik avantajlar nedeniyle yıllar içerisinde artmış olsa da tedarik imkanlarımız bakımından birçok alternatifimiz bulunmaktadır. Yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir sıkıntı yaşanmayacak şekilde gerekli tüm önlemler alınmış ve alınmaya devam edilmektedir" dedi.

KRİTİK TARIM ÜRÜNÜ İHRAÇ EDİLMEYECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından ürün yoksunluğunu önlemek amacıyla hububat, bakliyat, yağlı tohumlu bitkiler ve yem grubundaki ürünlere Transit Ticaret Yasağı getirildi. Ticaret Bakanlığı Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından dağıtım birimlerine gönderilen yazıda, gönderilen "Listedeki ürünlerin antrepo rejimine tabi tutulmalarına müteakip, antrepolardan yurt dışına transit rejimi altında taşınmasına izin verilmemesinin" uygun bulunduğu belirtildi. Ekli listedeki ürünler arasında mercimek, nohut, kuru fasulye, buğday, arpa, çavdar, arpa kepeği, ayçiçek tohumu, ayçiçek yağı gibi ürünler yer alıyor. Bu kararla ürünlerin yurt dışına gönderilmemesi kararlaştırıldı.

KAYNAK: AA, YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 200
 • Gariban çiftçi 8 ay önce Şikayet Et
  Aynı yasağı gubreyede bekliyoruz
  Cevapla
 • mişmiş 8 ay önce Şikayet Et
  Bu yeni bakan hemen müdahelelere başladı. İnşallah toparlayacak gibi görünüyor tarımı. Mazotu devlet çözecek. Fakat mutlaka un ve yem konusunda fabrika kurulması için bakanlık ön ayak olmalı. Yem piyasasını bakanlık domine etmeli. Yem bitkilerinin ekiminden hasatına ihracat sınırlamasına kadar her aşamasını bakanlık planlamalı. Kıymanın kilosu 105 tl, Kuşbaşı 120 TL. Emekli artık kurban bayramına kadar et yiyemecek hale geldi.
  Cevapla
 • Selim 8 ay önce Şikayet Et
  Tarımda ana sorun verimsizlik. Daha çok alana ekmek/dikmek değil! Bu kafa ile bu verimsizliğe çanak tutuluyor! Bu iş zeytinde de böyle, buğdayda da böyle. Azıcık bilgi sahibi olun.
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Zaten pureblem sankide cöçmek dğilamaçları. Her ürüne doğru düzgün piri verilse herkez fazla ürün nasıl alacağını bilir verim için artan maliyet lerde desteklenmiş olur tüketiciden ucuz gıdaya ulaşmış olur. Fakat folimcilere ürün olmayınca destek felan alamamış. Kara borsa cılar da tmo yaürünler verilince sitok edip haksız kazan sağlayamaz. Milletide soya az. Birileride yok sitokculara bastık demogojileri. Şovfelan yapamaz.
  Cevapla
 • Hüseyin 8 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz, yoğun bir şekilde terörle mücadele ederken, Tarımın başına geçen her bakan ülke menfaatinin aksine tarım terörü yaşattı. Sonuç Rusya nin serbest bıraktığı gemilere sevinecek hale düştük. Artık boş laf zamın bitti. Çiftçiye ucuz gübre ve mazot desteği verilmez ise hiç bir şey değişmeyecek. Çiftçiyi borc batağına iten faizli krediler yerine somut ucuz gübre ve mazot ile destekleyin. Illerdeki bakanlık mühendisleri özel işlerinden ziyade sahada maaşlarını hak etmek için çiftçi ile birlikte çalışsın. Bereketi o zaman görün. Tarımdaki terör bitsin artık. Bu kadar pahalı ayçiçek yağını hak etmiyoruz.
  Cevapla
 • İsmail 8 ay önce Şikayet Et
  Demir çelik çimento medefe lata gıbı urunlerede ya tam yasak yada buyuk bır kısıtlama getirilsin yazık durumu olmayan insanlar bu ulkede cok fazla sıkıntı var devlet ozel sektore buyuk yaptırımlar getısın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle