Rusya'dan çekiliyorlar! Türkiye'den Ruble hazırlığı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Nakliye firmalarıyla yaşanan kur anlaşmazlığı gümrükten geçen malların tesliminde sorun oluyor. Tüccarımız Rusya ile ruble üzerinden ticaret konusunda aktif çalışma yapılmasını bekliyor" dedi.

Rusya'dan çekiliyorlar! Türkiye'den Ruble hazırlığı
Rusya'dan çekiliyorlar! Türkiye'den Ruble hazırlığı
GİRİŞ 11.03.2022 11:28 GÜNCELLEME 11.03.2022 11:32
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Rusya ile çalışan firmaların Rusya'dan çekilmesini yeni bir imkan olarak gördüklerini vurgulayan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Bunun için rublenin kullanılmasına imkan sağlanması önemli. Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bu konunun gündeme geldiğini biliyoruz" dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Mart ayı olağan Meclis toplantısında Rusya-Ukrayna savaşına ve ekonominin gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya ile çalışan firmaların Rusya'dan çekilmesini yeni bir imkan olarak gördüklerini vurgulayan Avdağiç, "Bunun için rublenin kullanılmasına imkan sağlanması önemli. Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bu konunun gündeme geldiğini biliyoruz. Yürüyen siparişlerin tamamlanıp teslim edilebilmesi adına havayolu taşımacılığının fiyat noktasında rekabet edilebilir hale getirilmesinin bekliyoruz" dedi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç

"SAVAŞIN ACIMASIZLIĞI BİR KEZ DAHA KENDİNİ GÖSTERİYOR"

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin insani ve jeopolitik sonuçlarının, ekonomik etkilerini gölgede bıraktığını ifade eden Avdagiç, "Tabiri caizse, savaş, küresel insani felaketlere bir yenisini daha ekledi. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu yaklaşımı biz de paylaşıyor, bağımsız bir ülkenin bir başka güç tarafından işgale uğramasını kabul edilemez buluyoruz. Hükümetin, KGF desteği ve KDV indirimleri ile jeopolitik risklerin ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmeye yönelik uyguladığı tedbirleri de önemli buluyoruz. Bu çerçevede bugüne kadar ortaya konulan çaba ve gayretleri takdirle izliyoruz. Ekonomi yönetiminin bu dönemde kurduğu yakın izleme mekanizmaları ve tüm üretici kesimlerle geliştirdiği yakın diyalog, sorunların çözümü yolunda önemli kazanımlar sağlamış, isabetli politikaların oluşumuna ciddi katkılar verdi" şeklinde konuştu.

'DİNAMİK FİYAT FARKI KARARNAMESİ' ÖNERİSİ

Kamuya iş yapan müteahhitlere yönelik 2021 yılının ikinci yarısı için çıkan fiyat farkı kararnamesine değinen Avdagiç, "2022 yılı için piyasa rayiçlerini dikkate alarak yeni ve dinamik bir fiyat farkı kararnamesinin çıkarılmasını ve de isteyen müteahhitlere, müracaatlarına takip eden 30 günlük süre içinde tasfiye hakkı verilmesini önemle talep ediyoruz. Uygulanmakta olan Türkiye Ekonomi Modeli ve bu çerçevede geliştirilen finansal enstrümanların piyasalardaki oynaklığı büyük ölçüde ortadan kaldırılması ve TL'nin itibar kazanması önemli rol oynuyor. Bir kez daha vurgulamak isterim ki, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul iş dünyası olarak, bu hedeflere yönelik tüm çabalara sonuna kadar destek vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Rusya Savaşı

"LALELİ İÇİN BAZI TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİYOR"

Rusya ile ciddi ticareti bulunan Laleli piyasasındaki gelişmelere dikkati çeken Avdagiç, "Rusya ve Ukrayna'ya yapılan ticarette öncelikle ihracat alacaklarının kapatılmasına dönük yasal sürenin uzatılmasının çok yararlı olacaktır. Laleli piyasasının neredeyse tamamının Rusya, Doğu Avrupa ülkeleri ve Kafkasya ülkelerine çalıştığını biliyoruz. Onların zararlarını en aza indirip ticareti sürdürmeleri için bazı tedbirlerin alınması gerekiyor. Bizim tüccarımız Rusya'ya ticaretinde Ukrayna güzergahının yerine, savaş sebebiyle Belarus'u ikame etti. Ancak burada kargolar kilogram başına 1 dolar daha pahalı. Teslim süresi de daha uzun. Bu nedenle alternatif ihracat güzergahları bulunması için ihracat bedellerinin getirilmesi amacıyla Bulgaristan, Romanya, Moldova, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Belarus, Tacikistan gibi ülkelerin, vergi muafiyetine alınması zorunluluk arz ediyor" diye konuştu.

Akaryakıt

"BİRİNCİ SIRADAKİ SORUN, ÖZELLİKLE SAVAŞ SEBEBİYLE 139 DOLARI GÖREN PETROL FİYATLARI"

Rusya-Ukrayna savaşından işletmelerin ve sektörlerin en az seviyede etkilenmesi için bazı tedbirler alınması gerektiğini kaydeden Avdagiç, "Birinci sıradaki en önemli konunun, savaş sebebiyle 139 doları gören petrol fiyatları. Bu dönemde bütçe disiplini büyük önem taşıyor. Bu olağanüstü koşullarda bütçe gelirlerinin artırılması ihtiyacı ortada. Öte yandan akaryakıt fiyatlarında mal ve hizmet üreten sektörlere sağlanacak iyileştirmenin, günün sonunda işletme gelirlerine ve vergi yoluyla bütçeye olumlu katkı vereceğine inanıyoruz" dedi.

Türk Lirası

"VERGİ İNDİRİMLERİNİN, ÜRETİM ARTIŞINI BERABERİNDE GETİRECEĞİNE İNANIYORUZ"

Son olarak tüm firmaların ve sektörlerin KDV indirimine gidilmesi talebinde bulunduklarını söyleyen Avdagiç, "Baklava ve tatlı ürünleri ile yeme içme sektörleri, kağıt-kitap sektörü, sağlık hizmetleri sektörü ve diğerleri KDV oranının yüzde 1'lere düşürülmesini talep ediyor. Maliyeti yükselten KDV oranlarının düşürülmesiyle kısmi bir rahatlama yaşanacağını söylüyorlar. KDV yani vergi indirimi talep eden sektörlerimizin bu isteklerini ilgili bakanlığımız olan Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ve Bakanımıza anında iletiyoruz. Gerçekleşmesi için büyük çaba sarf ediyoruz. Hangi alanda olursa olsun vergi indirimlerinin, üretim artışını beraberinde getireceğine, ucuzluğa sebep olacağına inanıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 36
 • Burak 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ya hiç bir şey olmaz ulusal para birimleri ile ticareti yaygınlaştırmamız lazım dolara bagımlılık ülkeyi bitiriyor
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Ruble ve Türk lirası ile ticaret yapalım. Her ülkeyle kendi para birimleriyle alışveriş yapalım. Doların hegemonyasını kıralım.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye bu Fırsatı degerlendirsin...bu Firsat kaçmaz.
  Cevapla
 • hayri 1 yıl önce Şikayet Et
  Ruble yi kim almak ister şu zamanda
  Cevapla
 • aga veli 1 yıl önce Şikayet Et
  "aga ali" Hayriye'ye şıppadan aşık olup hayat dersi vermeye kalkmışsın. Türkiye ve türklere bulaşmadığı sürece Rusya'ya bir şey olmaz, tmm?
  Cevapla
 • aga ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayriye istersen gundemi takip et yuz bin dolarlik alsan yarin yarisi buhar oluyor rusya yok olmaz parca parca olmaz diye kanun mu var isterse tariha bak neler geldi gitti yada parca parca oldu tv kadin programi bakmak yerine harita bir bak kimsenin garantisi yok
  Cevapla
 • Hayriye 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya'nın yok olacağını düşünenler ve rus düşmanları almasın. Sen alma.
  Cevapla
 • emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  demekki şöyle olacak 2 ülke arasında dolar kalkacak rus dgaz ve petrolü tl karşılında bize verecek bizde ihracatı ruble olarak alacağız cari açığa katkısı olurmu bilmem ancak ithaltımız daha fazla olduğundan dolar vermiyeceksek fayda olur gibi ancak milyonlarca rus turist ruble karşılığı tatl yapaksa buda eksimiz olacağıda kesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle