EPDK, EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunacak

EPGİS, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada zamların kaynağından geri alındığını açıkladı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın "Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar" açıklamasının ardından EPGİS'ten yanıt geldi.

GİRİŞ 09.03.2022 22:24 GÜNCELLEME 10.03.2022 11:46
Bu Habere 167 Yorum Yapılmış

Rusya ve Ukrayna arasındaki devam eden savaş nedeniyle Brent petrol fiyatları bir anda yükselişe geçmiş ve bu zamlar da pompa fiyatlarına yansımıştı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası(EPGİS) yaptığı açıklamada benzine 79 kuruş, motorine ise 2 lira 25 kuruş zam geldiğini duyurdu. Ancak akşam saatlerinde yapılan yeni duyuruda, zamların kaynağından geri çekildiği belirtildi.

CANLI YAYINDA SERT SÖZLER

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında EPGİS hakkında sert açıklamalarda bulundu.
 

Son dakika haberi: Benzin ve motorin zammı iptal edildiSon dakika haberi: Benzin ve motorin zammı iptal edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "EPGİS gündüzden tahminde bulundu. 19.30 veya 22'deki fiyatları görmeden bir şey söylemek doğru değil. Biraz kendi reklamlarını yapmak için EPGİS'in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar. Yapılan bir zam yok, bu zamları da biz yapmıyoruz. Uluslararası bir formülü var. EPDK zam yaptı, iptal etti... Yok böyle bir şey" dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

EPGİS'in 'zam' dediği zaman zam zaten yoktu. Dünyanın her tarafında bunun maliyeti aynı. Ukrayna savaşından kaynaklı Akaryakıt ürünlerinde de ciddi anlamda fiyat artışı oldu. Neticede Rusya dünyanın tedarikçisi. Oralardaki navlunlar, gemi nakliyeleri süreci etkiliyor.

"CİDDİ ŞEKİLDE CEZALANDIRIYORUZ"

Bazı akaryakıt istasyonlarında sınırlı mal verildiğini de duydum. Bu akaryakıt istasyonlarının canını yakıyoruz. Afyon'da bir akaryakıt istasyonundan bir vatandaşımızın akaryakıt ihtiyacın karşılanmadığına yönelik bana ihbar geldi. Bunların hepsini otomasyondan görüyoruz. Eğer talepleri karşılamayan, akaryakıt olduğu halde, satmadığı takdirde onu ciddi şekilde cezalandırıyoruz.

17 senedir tamamen serbest piyasa. Maalesef birtakım sorumsuz basın organlarımız, EPDK resimlerini gösterip, sanki zammı hükümet yapmış gibi gösteriyorlar. Akaryakıta ben zam yapmıyorum. O kadar bilgi kirliliği var ki. Güncel olduğu için siyasete de malzeme yapılıyor. EPDK'ya sorsalar. Formülümüz çok şeffaf. Kapımız da herkese açık.


EPGİS'TEN CEVAP

EPGİS'in resmi sosyal medya hesabından Yılmaz'a verilen yanıtta, "EPDK Başkanının CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın programında sendikamız ve bugün iptal edilen zamma ilişkin beyanlarına cevap hakkımızı kullanmak istiyoruz. Tek tek tüm haksız, mesnetsiz söylemlerine yanıt vermek ve doğrunun ne olduğunu açıklamak istiyoruz" denildi.

"EPGİS ZAM YAPMAZ"

Açıklamada zamları EPGİS'in yapmadığı belirtilerek, "EPGİS bir işveren sendikasıdır. TC Sınırları içerisinde faaliyet gösteren her sendika gibi, faaliyet alanları belli ve sınırlıdır. EPGİS Zam yapmaz, EPGİS Zam iptal etmez, EPGİS formülü diye bir şey söz konusu bile değildir" ifadeleri kullanıldı.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMASINI TALEP EDİYORUZ"

EPGİS tarafından gerçekleştirilen açıklamaların devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Bugün yapılan ve iptal edilen zam hakkında, hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz. bu zamma ilişkin resmi fiyat listeleri, resmi formülleri ilgili savcılığa teslim etmek istiyoruz.

"EPDK ZAMLARI İPTAL ETTİRMİŞTİR"

Ülkemizde zam ya da indirim hesaplaması yasa ile belirlenen formülle yapılmaktadır. Bu formüle 3 defa EPDK müdahale ederek (Bugünkü gibi) zamları iptal ettirmiştir.

EPGİS Genel Başkanının "Kendisinin istasyonu bile yok" şeklindeki söylemine sendikamınız cevabı şudur. Genel Başkanımızın istasyonu vardır. Kaldı ki olmayabilirdi de. Böyle bir zorunluluğu yoktur çünkü kendisi Genel Başkanlığa Atanmış (!) değil seçilmiş bir kişidir.

Sendikamız hakkında EPDK Başkanın Rekabet kurumuna yapmış olduğu suç duyurusu ile kurumumuz ön inceleme geçirmiş olup olay soruşturmaya dönüştürülmemiştir. Bu suç duyurusu ile EPDK başkanı serbest piyasaya nasıl müdahale ettiğini de resmi olarak tescil etmiştir."

YORUMLAR 167
 • Dali 1 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru bunlar iyice azıttı. Birileri bunlara meydanın boş olmadığını harkurtarmalılar.
  Cevapla
 • İstasyoncu 3 ay önce Şikayet Et
  Birileri mazot içmiş herhal. İstasyonların sendikası epgis
  Cevapla
 • İsmail c 3 ay önce Şikayet Et
  EPGİS E TAŞ ATACAĞINA GİT YOLDA KAMYONA OTOBÜSE VATANDAŞA YAKIT VERMEYEN FIRSATÇI ŞEREFYOKSUNU İSTASYONLARA CEZA KESİN ŞİKAYET EDİN YAPTIRIM YAPIN MÜHÜRLEYİN ona göre bişeyler yapın
  Cevapla
 • Şoför 3 ay önce Şikayet Et
  Zamları EPGİS- sitesinde görüyoruz. EPDK birşey açıklamıyor. Olay açık petrolün varili bir günde 20$ düşüyor zam olmayacağını vatandaş bile görüyor, epgis zam acikliyor iptal olacağını bile bile ... Vatandaşa Zam algısı, haydi petrollere...
  Cevapla
 • yılmaz 3 ay önce Şikayet Et
  Asıl şeytanlığı yapan EPDK kendisidir suçu başkalarına atıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle