Bakan Dönmez'den Karadeniz gazı açıklaması: 30 yıl yetecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Karadeniz'de bulunan 540 milyar metreküplük bir doğal gaz rezervi Türkiye'deki mesken ve konutların 30 yıl ihtiyacını karşılayacak büyüklükte." dedi.

GİRİŞ 08.03.2022 12:01 GÜNCELLEME 08.03.2022 12:58
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin, enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için sondaj çalışmaları, nükleer santraller ve yenilenebilir enerji gibi seçenekleri kullandığını belirterek, "Karadeniz'de ülke olarak gurur duyacağımız çalışmalara imza atıyoruz. 540 milyar metreküplük bir doğal gaz rezervi bulduk ve bu gazı 2023'ün ilk çeyreğinde sisteme dahil edeceğiz. Bu gaz rezervi, tüm Türkiye'deki mesken ve konutların 30 yıl ihtiyacını karşılayacak büyüklükte." dedi.

Dönmez, video konferans yöntemiyle katıldığı "Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu 18'nci RLC Günleri"nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Kendisinin de Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olduğunu söyleyen Dönmez, "Belki aranızdan bir bürokrat, bugün henüz bilgi olarak bir kıvama gelmemiş enerji alternatiflerini ortaya koyacak bir bilim adamı, TOGG gibi yerli ve milli yeni otomobiller üretecek teşebbüs sahibi iş insanları, belki bir ya da birçok Bakan çıkacak. Onun için ben ülkemiz ve insanlık adına gösterilen her türlü gayreti takdirle karşılıyorum." diye konuştu.

Bakan Dönmez, bu etkinlikle sektör firmalarının öğrencilerle bir araya gelmesi, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması, çeşitli iş ve staj imkanları sunulmasının önemine işaret etti.

Türkiye'nin, enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için sondaj çalışmaları, nükleer santraller ve yenilenebilir enerji gibi seçenekleri kullandığını dile getiren Dönmez, şunları kaydetti:

"Malumunuz Karadeniz'de ülke olarak gurur duyacağımız çalışmalara imza atıyoruz. 540 milyar metreküplük bir doğal gaz rezervi bulduk ve bu gazı 2023'ün ilk çeyreğinde sisteme dahil edeceğiz. Bu gaz rezervi, tüm Türkiye'deki mesken ve konutların hepsinin 30 yıl ihtiyacını karşılayacak büyüklükte."

Dönmez, Türkiye'nin hali hazırda 100 bin megavat kurulu güce sahip bulunduğunu ve bunun 54 bin megavatının yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu söyledi.

Dünyanın bir enerji darboğazından geçtiğine işaret eden Dönmez, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 55-60'ını yerli kaynaklardan sağladığını dile getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 141
 • Eyüp yücel 2 yıl önce Şikayet Et
  Cek cak demeyin artık Allah bilir ama canımız 23de yanacak gibi...bütün kazanımlar gider elden Allah muhafaza..
  Cevapla
 • levrek 2 yıl önce Şikayet Et
  müjdeli bir haber
  Cevapla
 • Mehmet Olgun 2 yıl önce Şikayet Et
  Genellikle büyük doğalgaz rezervlerinin tabanı altında petrol rezervleri oluyor. Karadeniz de petrol keşfi olmadı mı?
  Cevapla
 • Adım türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Tum karadenizi delin bulun .acil .halka faydası olsun .bu fetret günlerinde .halka destek olur
  Cevapla
 • YUNUS 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir an önce çıkartın.millete anlatmaktan bıktım artık eski türkiyeyi yeni turkiyeyi.millet ben cebime bakarım diyor.ben yazık asgari ücretlileri düşünüyorum da zor.birde ev kirası varsa.vay vay
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle