Bakan talimat verdi, stokçulukta hapis cezası artacak

Ayçiçek yağı tartışmalarının ardından stokçulukta ceza üst sınırının 2 yıldan 3 yıla çıkarılmasıyla ilgili çalışma başlatıldı.

GİRİŞ 08.03.2022 11:34 GÜNCELLEME 08.03.2022 11:34
Bu Habere 301 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla, Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) stokçuluk ve fiyatı etkileme suçlarının ceza üst sınırının 2 yıldan 3 yıla çıkarılması konusunda çalışma başlatıldı.

Adalet Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, son günlerdeki fiyatları etkileme ve özellikle ayçiçeği yağındaki stokçuluk tartışmalarının ardından Bakan Bozdağ, bu konuda yasal düzenleme yapılması için çalışma başlattı.

Bu suçlarla ilgili cezaların fazla caydırıcı olmadığına, bu nedenle yeni dönemde fiyatları etkileme ve stokçulukla ilgili maddelerdeki yaptırımları yeniden ele almak gerektiğine işaret eden Bakan Bozdağ, TCK'nin 237 ve 240'ıncı maddelerinde düzenlenen bu suçlara verilecek cezalara ilişkin çalışma yapılması talimatı verdi.

HAPİS CEZASI ARTACAK

Bu kapsamda, "Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmünü içeren TCK 240'ıncı maddesinde belirtilen ceza miktarı, "1 yıldan 3 yıla kadar hapis" cezasına çıkarılacak.

TCK'nin 237'nci maddesinde düzenlenen "fiyatları etkileme" suçunun da cezası artırılacak. "İşçi ücretlerinin veya besin veya malların değerlerinin artıp eksilmesi sonucunu doğurabilecek bir şekilde ve bu maksatla yalan haber veya havadis yayan veya sair hileli yollara başvuran kimseye 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir." hükmünü içeren bu maddedeki cezalar da "1 yıldan 3 yıla kadar hapis" olarak düzenlenecek.

"YAPTIRIMLARI YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün katıldığı bir toplantıda, Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında yaşanan hadiseler nedeniyle zaman zaman piyasadaki fiyatları etkileme, stokçuluk yaparak daha fazla kazanma saiki ile hareket edenlerin bulunduğuna işaret ederek, bu konudaki cezaların caydırıcı olmadığını dile getirmişti.

Yaptırımları yeniden ele alacaklarını kaydeden Bozdağ, yeni dönemde fiyatları etkileme ve stokçulukla ilgili maddelerdeki yaptırımları ele alıp yeniden düzenleyeceklerini açıklamıştı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 301
 • FIRAT 1 yıl önce Şikayet Et
  2 Milyon TL ve ya 2 yıl ceza fazla değil mi :))) Her gün yapboz gibi cezaları azalt artır değiştir. Her gün bir olar yaşanır sosyal medyada ses getirirse; düzeltme yapma ihtiyacı duyulur. Devlet dediğin 20, 50, 100 yıllık adalet sistemi kurar, önünü görecek uzun vadeli sistem oluşturur. Ama bizde masa başında, klima altında, deri koltuklarda oturulurken kanun yapılır bu uygulanılacak denilir. Alın size HEDEF 2023
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  devletimzi para cezasını kesecek ama iceri atacak hapis cezasi sart stokculuk yapanlara kaos ortami yapanlara fırsatcilara elindeki mallar alinacak halka bedeva dagitacak bak bakalim ozaman yapabiliyorlarmi
  Cevapla
 • 1071 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeterince yağ stoğu var olmasına rağmen son bir haftadır yağ fiyatlarına yapılan sebepsiz zamma neden hala müdahale edilmiyor anlamış değilim.
  Cevapla
 • ali ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu market müsveddeleri personeline de böyle zam yapıyor mu acaba? Şişman tombul kediler millet hakkı kursağınızda kalsın da boğulun inşaallah. Ahlaksızlar
  Cevapla
 • bir vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  bim A 101 şok Kayum a devredilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle