Rusya Ukrayna krizi, yatırımları Türkiye’ye yönlendirecek

Uzmanlar, Rusya'da üretimini durduran ya da ara veren şirketlerin hem Avrupa hem de Asya piyasalarına yakınlığı sebebi ile yatırımlarını Türkiye'ye yönlendireceğini söylüyor.

Rusya Ukrayna krizi, yatırımları Türkiye’ye yönlendirecek
Rusya Ukrayna krizi, yatırımları Türkiye’ye yönlendirecek
GİRİŞ 08.03.2022 10:14 GÜNCELLEME 08.03.2022 10:14
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası birçok ülke Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırım başlattı. Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, “Petrol fiyatlarında meydana gelen artış ile birlikte Körfez Ülkeleri başta olmak üzere ihracat gelirleri artan ülkelerin Türkiye’de yapmış oldukları portföy yatırımları ve sabit sermaye yatırımları artacaktır” diye konuştu.

“Tarihi zirve çok yakın”

2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan Rusya Ukrayna krizi, Rusya’nın işgali ile savaşa dönüştü. Savaşla birlikte enerji ve gıda fiyatlarında tarihi zirvelerin yaşandığını belirten Beykent Üniversitesi Öğr. Üyesi Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, “Söz konusu süreç kaçınılmaz olarak dünyanın buğday, mısır üretimi içerisinde büyük pay alan Rusya ve Ukrayna ile sınırlı kalmadı. Mart ayının ilk pazartesi dünya buğday fiyatları yüzde 7, mısır ve soya yüzde 3 fiyat artışlarını gördü ki buğday fiyatları için artık ‘tarihi zirve’ çok yakın. Maalesef ekonomi tarafında zorlu günler bizleri bekliyor” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Öngel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rusya’nın büyük üreticisi olduğu nikel yaklaşık yüzde 45, Paladyum yüzde 10, alüminyum ise yüzde 3 seviyelerinde artışları test ederken altın 2 bin dolar seviyelerinin üzerini gördü. Petrol 130 dolar seviyelerini test ederken, döviz kurlarındaki artış ile birlikte iç piyasada Türk Lirası bazında artışlar katlanarak hissediliyor.”

“Krizi fırsata çevirme şansımız olabilir”

Krizin Türkiye için avantaja dönüşebileceğine vurgu yapan Prof. Dr. Öngel, “Bu nokta da iki husus ön plana çıkıyor. Birincisi Rusya’da üretimini durduran ya da ara veren şirketlerin hem Avrupa hem de Asya piyasalarına yakınlığı sebebi ile yatırımlarını Türkiye’ye yönlendirmesi. İkincisi ise özellikle petrol fiyatlarında meydana gelen artış ile birlikte Körfez Ülkeleri başta olmak üzere ihracat gelirleri artan ülkelerin Türkiye’de yapmış oldukları portföy yatırımları ve sabit sermaye yatırımlarını arttırmaları. Kısa vadede savaşın olumsuz etkileri kaçınılmaz olsa da, orta vade de atılacak doğru adımlarla ekonomik krizi fırsata çevirme şansımız olabilir gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 15
 • Erdem Suat 8 ay önce Şikayet Et
  Pandemide yeni Çin olacaktık ama bakıyorum olamadık. Şimdi de yeni Rusya mı olacağız?
  Cevapla
 • vatadaş rıza 8 ay önce Şikayet Et
  normal şartlarda abad olmayan ülkem devletiyle vatandaşıyla fırsatçı zihniyetle geçinmeye çalışıyor bu sağlıklı bir felsefe değil maalesef
  Cevapla
 • çepni türkmen 8 ay önce Şikayet Et
  yakıt fiyatları ve gübre fiyatları yüzünden Çiftçi Ekim yapmakta zorlanıyor ürünler pazarı çıkarken fiyatları nakliye fiyatları yüzünden sürekli artıyor tüketici üretici herkes mağdur yetkililer uyuyor mu
  Cevapla
 • Fatih 8 ay önce Şikayet Et
  Bu faiz oranlariyla hiç bir yatırımcı gelip burda fabrika açmaz. Yatırımdan alacağını zaten kur korumasıyla alır ne risk alcak
  Cevapla
 • Aşık Nevşehiri 8 ay önce Şikayet Et
  Hep 1 koyup 3 alalım derken 10 koyup 1 bile alamadık dikkat etmek lazım....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle