GİMAT Başkanı Aydoğan: “Hiçbir zaman sıvıyağ ile bir sıkıntı yaşanmayacak”

Türkiye'nin önde gelen gıda toptancı sitesi GİMAT'ın Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan, "Üçer milyon ton civarında üretim yapıyoruz. Dolayısıyla hiçbir zaman sıvıyağ ile bir sıkıntı yaşanmayacak” dedi.

GİRİŞ 08.03.2022 01:39 GÜNCELLEME 08.03.2022 14:10
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

GİMAT Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan, son günlerde sıvıyağ stoklarının tükendiğine yönelik iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. İhlas Haber Ajansı muhabirine konuşan Abdulkadir Aydoğan, herhangi bir sıvıyağ krizinin yaşanmayacağını ve vatandaşların bu konu da müsterih olmaları gerektiğini söyledi. Vatandaşlara alışveriş konusunda uyarılarda bulunan Aydoğan arz-talep dengesinden kaynaklanan sıkıntıların ortaya çıkmaması için gereğinden fazla satın alım yapmamaları gerektiğini söyledi.

“Gıda ile alakalı hiçbir üründe sıkıntımız yok”

Sıvıyağ konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını söyleyen Aydoğan, “Maalesef bir derneğin talihsiz açıklamasından dolayı böyle bir durum söz konusu. Maalesef alışveriş alışkanlığımızın dışına çıktığımızda bu süreçleri yaşamaya devam ediyoruz. Aynı durumu pandemi sürecinde de yaşadık. Dedik ki memleketimizde gıda ile alakalı hiçbir üründe bir sıkıntı yaşanmayacağını üstüne basa basa söylemiştik. Neydi bu alışkanlıklarımızın değişmesi? O dönemde 1 litre kolonyayı 1 yılda tüketemezken 5 ve 10 litrelik kolonyaları almaya kalktığımızda o zincirin kırılmasından kaynaklı sıkıntıları hep birlikte yaşadık. Şu anda maalesef aynı süreci yaşıyoruz. Üstüne basarak söylemek istiyorum. Memleketimizde gıda ile alakalı hiçbir üründe sıkıntımız yok. Sıvıyağ ile ilgili bir işletmemizdeyiz. Gördüğünüz gibi bu konuda bir sıkıntı olmadığını kendi gözlerimizle görüyoruz. Bunun ilerleyen zamanlarda olacağı kanaatinde de değiliz” diye konuştu.

“Hiçbir zaman sıvıyağ ile bir sıkıntı yaşanmayacak”

Vatandaşlara gereğinden fazla alışveriş yapmamaları gerektiğini söyleyen Aydoğan, Dünyada bu işin bazı aktörleri var maalesef. Çekirdekle alakalı da en büyük iki üretici Rusya ve Ukrayna. Şuan bir savaş durumu söz konusu. Ukrayna’nın yıllık üretimi 15 milyon ton, Rusya’nın üretimi yıllık 13 milyon ton. Şu an bu nedenle ham madde ile alakalı bir sıkıntı söz konusu ama bu bizim memleketimizde ürün bulamayacağız anlamına gelmiyor. Dünyada birçok coğrafyada bu ürün üretiliyor ve ithal edilebiliyor. Aynı zamanda kendimiz ihraçta ediyoruz. Mesela ay çekirdeği ithal etme sıralamada hemen hemen Çin ile aynı miktardayız. Üçer milyon ton civarında üretim yapıyoruz. Dolayısıyla hiçbir zaman sıvıyağ ile bir sıkıntı yaşanmayacak. Bazı şeylere dikkat etmemiz lazım. Ben kendi evimde 5 litrelik yağı bir buçuk ayda tüketiyorum. Eğer ben markete gidip 5 tane 6 tane yağ almaya kalkarsam, yani 6 aylık ihtiyacımı almaya kalkarsam arz-talep dengesindeki bozulma böyle bir sıkıntı varmış gibi bir durumu ortaya çıkartıyor” dedi.

“Dünyada birçok coğrafyada bu ürün üretiliyor”

Rusya’nın bazı ithalat gemilerini tuttuğu ve bu nedenle gıda krizi yaşanacağı yönünde çıkan haberleri değerlendiren Aydoğan, “Dünyada birçok coğrafyada bu ürün üretiliyor. Ciddi üreticilerden biri Arjantin, Macaristan. Kaldı ki bizde ciddi bir üreticiyiz Çin ile beraber. İleri işlenmiş şekilde bir ihracatta söz konusu. Burada alınacak ufak önlemlerle atlatılabileceği kanaatindeyim. Marketlerde bir yoğunluk oluşturmanın hiçbir anlamı yok. Her markete gittiklerinde istedikleri ürünü bulabilecekler. Alternatifimiz çok, stok sıkıntımız yok, ürünümüz var. Çok yakın bir zamana yeni ham madde ürünlerimizin de girişi olacak” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 15
 • ümit*korku 8 ay önce Şikayet Et
  üretimde sıkıntı yokda, fiyatlar çok sıkıntılı
  Cevapla
 • fahri 8 ay önce Şikayet Et
  bu gimat konuyu anlamamış. yag yok denmiyor. 92 liralık yağ neden 200 liraya bir gecede satılmaya başlanıyor.
  Cevapla
 • Hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Peki başkan pandemide40tl olan sıvı yağ birden 1yil olmadi 130tl oldu müdahale edilmedi niye tamam mal var ama100de 200artti ve şimdi yine zam 160tl ve 200civarı oluyor .mal var mal var mal var deyip duruyorsunuz fiyatlar çıkmış mali saklayan yok diyen zaten fiyat yükselsin diye saklıyor .saklamasada yükseliyorrrr
  Cevapla
 • İsmail 8 ay önce Şikayet Et
  sıvı yağ sıkıntısı olmaz tâbi yağın en düşüğü 180 olmuş istediğiniz zammı yaptınız depo daki mal %100 zam yedi keyfiniz yerinde vurgunu vurdunuz yağ sıkıntısı yok diye maval okursunuz. tarım kredi kooperatifi aynı zamma uyuyor
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hangi Dünya,da yaşıyorlar, dün yağ almaya gittim, hiçbir markette yağ bulamadım, yağlar satılmış, boş etiketler yerinde duruyor, üstelik fiyatlar da katlanmış.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle