Zincir marketlerin oyunu bitmiyor: 'Yağ bitecek' iddiası paniğe yol açtı

Ukrayna'daki savaş nedeniyle sıvı yağ fiyatlarının artacağını düşünen bazı vatandaşlar yağ almak için marketlere gittiklerinde şok yaşadılar.

GİRİŞ 06.03.2022 12:16 GÜNCELLEME 06.03.2022 13:41
Bu Habere 700 Yorum Yapılmış

İddiaya göre İstanbul’da birçok zincir markette saatler içinde 5 litrelik ayçiçeği yağları tükendi.

Aslında piyasadaki yağ bitmemişti ortada yine zincir marketlerin stokları saklayarak fiyat yükseltme hilesi vardı ve mağdur olan vatandaşlar o anları da kameralara kaydetti.

Tarım Bakanı Kirişci'den son dakika ayçiçek yağı açıklamasıTarım Bakanı Kirişci'den son dakika ayçiçek yağı açıklaması

İşte vatandaşın mağdur edildiği o anlar ve zincir marketlerin 'yağ' bitti hilesi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle yağa zam olacağı söylentileri sonrası bazı vatandaşlar, yağ almak için toptancılarda kuyruğa girdi.

YAĞ ALABİLMEK İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞTILAR

Yağa zam gelecek endişesi ile zincir marketlere ve toptancılara akın eden bazı vatandaşlar, izdihama da yol açtı.

STOKÇULUĞA KARŞI DENETİMLER ARTTI

Yağ fiyatlarına zam yapılacağı iddiasıyla stokçuluk yapılmasının önüne geçmek için zincir marketlere yönelik denetimler de artırıldı.

RAFTAN KALDIRIP DEPOYA SAKLAMIŞLAR

Diyarbakır'ın Bağlar Belediyesi zabıta ekipleri, ayçiçek yağı fiyatlarına zam yapılacağı spekülasyonları üzerine ürünleri raflardan kaldırıp depolarda saklayan marketlere yönelik gece baskını düzenledi.

Diyarbakır'da Bağlar Belediyesi zabıta ekipleri, ayçiçek yağı fiyatlarına zam yapılacağı yönündeki spekülasyonlar üzerine stokçuluk yapan marketlere gece saatlerinde baskın düzenledi.

Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu'nun talimatıyla ilçe genelinde anlık baskınlar yapan zabıta ekipleri, depolarda stoklanmış ürünlerle karşılaştı.

RAFLARDA OLMAYAN YAĞLAR DEPOLARDAN ÇIKTI

Marketlerin raflarında yer almayan yağların depolarda olduğu görüldü.

İş yerlerini tek tek inceleyip didik didik arama yapan ekipler, stoklanan ürünlere el koydu ve yasal süreç başlattı.

"STOKÇULUK VE FIRSATÇILIK SUÇTUR"

Vatandaşları ekonomik olarak mağdur edip piyasada da huzursuzluğa neden olan stokçular ve fırsatçılar için yasal işlem başlatıldığını belirten Başkan Beyoğlu, "Vatandaşların hakkını ve hukukunu gözetmek üzere böyle bir çalışma başlattık. Bu konudaki duruşumuz nettir ve vatandaşlarımızı korumaktan yanadır. Stokçuluk ve fırsatçılık hem suçtur, hem de gayri ahlakidir. Denetimlerimiz gece gündüz demeden devam edecektir" dedi.

YORUMLAR 700
 • abdullah 10 ay önce Şikayet Et
  büyük cezalar gelmeyene kadar her söz havada kalır. belediyeler tarım il müdürlükleri ve il ticaret müdürlükleri bu milletin hakkı sizden sorulacak.bu üç kurum üzerine düşenin çeyreğini yapsa ne devletimiz ne hükumet nede milletimiz bu kadar aciz durumda kalmazdı .sanki bu marketlerle ortaklar ben şikayette bulundum market çalışanı stokçuluk yaptığını kabul ediyor ama il müdürlüğü sanki adamların avukatı.
  Cevapla
 • Erzincan Muhtar Der 10 ay önce Şikayet Et
  Zincir Marketler ülkemizin her mahallesinden boş bulduğu her dükkanları kiralayarak ürünlerde bir veya birkaç üründe indirim yaptığını reklamlarda duyurarak kendini bilmez cahil halkımızı bu marketlere çekip diğer ürünleri aşırı yüksek tutarak kazık atmaktadır yazık bu millete diyeceğim ancak cahillikten olsa gerek vatandaş buralardan alışveriş yapıyor Devlet olarak bir ilde birden fazla açılmaması için karar almalıdır devlet gücünü göstermiyor bunun en büyük nedeni serbest piyasa 1980 yıllarda iyi bir slogan var idi zam zulüm işkence bu zincir marketler bunu yapıyorlar etiketlerde alış ve satış fiyatları yazılmalı ve denetim yapılarak bu tefecilere gerekli yaptırımlar yapılmalıdır
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Haberleri yayanlar kimin değirmenine su taşıyor, hangi amaca hizmet ediyor? Cevap: CHP ve Amerikan sermayesine Yayılan haber kime zarar veriyor? Cevap: Devletimize, halkımıza, yerli ve sermayemize
  Cevapla
 • Kemal Gümüş 10 ay önce Şikayet Et
  devletin bu işten karı var. hiç merak etmeyin yakinda herşey ortaya çıkar
  Cevapla
 • Cabbar 10 ay önce Şikayet Et
  Savaşın olduğu Ukraynada bile bu görüntü yok ne aşağılık insanlarız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle