Tarım Bakanı Kirişci'den son dakika ayçiçek yağı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak bazı temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Türkiye’nin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunduğunu söyledi.

GİRİŞ 06.03.2022 09:37 GÜNCELLEME 06.03.2022 12:17
Bu Habere 489 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından Ayçiçek Yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı.

Zincir marketlerin oyunu bitmiyor: 'Yağ bitecek' iddiası paniğe yol açtıZincir marketlerin oyunu bitmiyor: 'Yağ bitecek' iddiası paniğe yol açtı

Bakan Kirişci, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığı bilgilerinin gerçeği yansıtmayan spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Türkiye’de ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşandığını belirten Kirişci, “Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN YETERLİ MİKTARDA AYÇİÇEK YAĞI STOKU BULUNMAKTADIR”

Ülke genelindeki yağış durumunun ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansıdığına dikkati çeken Bakan Kirişci, “Bu çerçevede Çukurova bölgesinde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağ stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir” dedi.

YORUMLAR 489
 • serkan 8 ay önce Şikayet Et
  sayin bakan aldiginiz maaslari suanki 4250 tl bandinda bir ay tutun sadece bir ay bakalim.siz nasil gecim yapacaksiniz. aslinda tum vekil ve bakanlarin maaslari dusurulmeli. ben.oy veriyorum soyunu sopunu zengin etsin.diye degil. birdaha oy vermem akp ye. duzenleme yapsinlar bu milet vekilleri ve bakanlarin maaslarina
  Cevapla
 • qqqqqqq 8 ay önce Şikayet Et
  tek kişilik yönetimde tarım mı olur işte olursa böyle olur saray emeklisine enflasyonun dörtte birini reva görmezken fiyatlar tam dört kat arttı
  Cevapla
 • Vatandaş 2 8 ay önce Şikayet Et
  Git ayçiçeği ek o zaman. Bak müşteri hazır
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  KAYYUM KAYYUM KAYYUM zincir marketlere kayyum atansın. Fiyatlar % 50 düşer. Ve şubeleri iyice azaltılsın
  Cevapla
 • Tepki 8 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar duyarsızlıkta bir yere kadar arkadaş,artık bir ortaklık mı var diye sorgulamaya başladık..!
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Küçük esnafin eriyip piyasada etkisiz hale gelmesine gikiniz çıkmadı şimdi zincir marketler yedikleri cezalara rağmen halkın cebine gozdiktiler bu bir meydan okumadır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle