Site aidatı kirayı yakaladı

İstanbul'da site aidatları bir yılda yüzde 80 artarak kiralarla başa baş geldi. Vatandaşların büyük tepkisine neden olan aidatların en yüksek olduğu ilçe bin 674 lira ile Beşiktaş’ta.

Site aidatı kirayı yakaladı
Site aidatı kirayı yakaladı
GİRİŞ 05.03.2022 09:45 GÜNCELLEME 05.03.2022 09:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İstanbul'da birçok sitede istenen aidatlar dudak uçuklatıyor. Neredeyse kirayla başa baş noktaya gelen aidatlar, kat maliklerini isyan ettirdi. Yapılan araştırmaya göre İstanbul genelinde sitelerde ödenen aidatlar yüzde 80 arttı.

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın haberine göre markalı konut projelerinde 100 metrekarelik daireler için ödenen ortalama aidat bedeli ortalama 700 liraya çıktı. Aynı büyüklükte bir ev için merkezi bölgelerde bu tutar 1.000 ila 5.000 lira arasında değişiyor. Site yönetimleri yapılan büyük artışa personele ödenen asgari ücret ve fatura giderlerini gerekçe göstersede vatandaşın itiraz hakkı bulunuyor.

Mağdur olmamak için aidatların belirlendiği genel kurullara 'mutlaka katılın' uyarısı yapan uzmanlar, yüksek zamla karşılaşan daire sahibinin olağanüstü genel kurul talebinde bulunarak, yeni bütçe oluşturabileceğini belirtiyor.

ORTALAMA BİN 674 LİRA

Eva Gayrimenkul Değerleme'nin verilerine göre, İstanbul'da ortalama 100 metrekarelik konutlarda en yüksek aidatının alındığı ilçe 1.674 TL ile Beşiktaş. Beşiktaş'ın ardından ise en yüksek ilçeler şöyle:

Şişli 1.255 lira, Sarıyer 900 lira, Kadıköy, 770 lira, Ataşehir 750 lira.

En düşük aidat ise 300 TL ile Çatalca'da alınıyor. 

EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, "Maliyet kalemlerindeki artışlar aidatların artmasına neden oldu. Genellikle dışarıdan hizmet alınan binalardaki yönetimlerde maliyet sıkıntıları yüksek. Çünkü güvenlik, temizlik ve bakım işletmelerinin personeli genelde asgari ücretten çalışıyor. Ücret artışı ister istemez aidatlara yansımaya başladı" diye konuştu.

TASARRUF ÖNLEMLERI KONUŞULUYOR

Hizmet dışarıdan alınınca yönetime yüklenen maliyetlerin arttığını da sözlerine ekleyen Bal, "Maliyetleri azaltmak için dışarıdan alınan temizlik hizmetlerinin azaltılması, ortak alandaki yüksek enerji tüketen aydınlatmaların değiştirilmesi gibi önlemler konuşuluyor. 2022 bütçelerinin yapılması ve genel kurulların gerçekleştirilmesi akabinde farklı uygulamalar da ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 13
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Site yonetimini profesyonele degil. Sitenin kendisine verin. Hersey duzelir.
  Cevapla
 • alp066 8 ay önce Şikayet Et
  Kanun yok nizam yok herkez kafasina göre takılıyor. Memleketin geldiği hale bak
  Cevapla
 • Coşkun 8 ay önce Şikayet Et
  Aidat çok geliyorsa gel bizim sokağa hiç aidat yok.
  Cevapla
 • Doğuş 8 ay önce Şikayet Et
  Gelir gider işlerini bilmeyenler boş laf üretiyor. Ben yönetimin her kalem giderini denetlerim. sitede 3 güvenlik, 3 Temizlik Personeli çalışıyor. Her birinin SGK, maaş vs. gideri 7 bin tl civarı. Elektrik %125 zam geldi. Suya zam geldi. daire başı biz 280 TL ödüyoruz ama ucu ucuna yetiyor. 200 daire var. az daire olsa çok daha fazla ödenir.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Maltepe aidat Mevcut bakiyeniz: 2.834,79 TL Borc A-41 ile iliskili 0,29 TL DEMIRBAS alacaginiz, 1.612,05 TL AIDAT borcunuz, 863,03 TL ISINMA VE SU borcunuz, 360,00 TL OTOPARK VE HGS borcunuz bulunmaktadir.
  Cevapla
 • Abbas kamil 8 ay önce Şikayet Et
  Güvenlik istersin temizlik Personeli istersin 24 saat teknik istersin ondan sonra aidatlar neden yüksek 1 personelin maliyeti sgk vergi giyim v. s 10.000 TL eee hem lüksten vazgeçme hem yüksek de
  Cevapla
 • Temel 8 ay önce Şikayet Et
  Canan Erçetin: Yalan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle