Akaryakıta yeni düzenleme geliyor! Fiyat baskısı azalacak

Kâr marjları artan maliyetlere rağmen aynı kalan akaryakıt istasyonlarıyla ilgili düzenleme geliyor. Taşıt Tanıma Sistemi’ndeki (TTS) komisyoncular aradan çıkacak. Böylece bayi sistemdeki zararını benzin fiyatına yansıtmayacak

Akaryakıta yeni düzenleme geliyor! Fiyat baskısı azalacak
Akaryakıta yeni düzenleme geliyor! Fiyat baskısı azalacak
GİRİŞ 05.03.2022 09:50 GÜNCELLEME 05.03.2022 09:54
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşıyla tırmanan enerji fiyatlarının baskısını azaltmak için formüller aranıyor. Artan maliyetlere rağmen kâr marjları aynı kalan akaryakıt istasyonlarını desteklemek amacıyla Taşıt Tanıma Sistemi'nde (TTS) bayileri zarara uğratan dağıtıcı şirket komisyonları ortadan kaldırılıyor. Aradan komisyoncular çıkarılacağı için akaryakıt bayilerinin kâr marjlarının dolaylı olarak artacağı, böylece de akaryakıt fiyatları üzerinde yeni bir baskı unsuru olmasının önleneceği belirtiliyor.

İSTASYONLAR YAKIT VERMEDİ

Sabah'ın haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yapacağı düzenleme ile yeni Taşıt Tanıma Sistemi'ni devreye alacak. Şirket araçlarının aldığı yakıtta dağıtıcı komisyonları ortadan kalkacak. Benzin istasyonları dolaylı olarak daha fazla gelir elde edeceği için benzinde dağıtıcı ve distribütör komisyonlarında ekstra artışlar yapmak durumunda kalmayacak.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin kendi elemanları ya da TTS distribütörleri üzerinden şirketlerle anlaşma yoluyla geliştirdiği satış kanalı olan TTS bir süredir alarm veriyordu. Dağıtım şirketlerinin yaptığı ikili anlaşmalar sebebiyle akaryakıt istasyonları hangi müşteriye, ne kadar indirim yapıldığını bilmeden istasyona gelen araçlara yakıtı veriyordu. Her 15 günde bir biriken TTS satışları için bayilere dağıtım şirketleri tarafından prim faturaları kestirilirken, bu para da günü geldiğinde bayilerin hesaplarına aktarılıyordu. Bayiler anlaşma yapılan müşterilere sağlanan yüzde 5-8 arası iskontolar nedeniyle zarara uğruyor, mevcut sistemde dağıtım şirketinin müşterisine parasını ödeyerek aldığı akaryakıtı veresiye veriyor, işçilik, vade ve istasyon gideri gibi maliyetleri cebinden karşılıyordu. Bu sebeple bayiler bir süredir şirket araçlarına ya yakıt vermiyor ya da kota uyguluyorlardı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz

MAĞDURİYETLERİ ÖNLÜYORUZ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Ankara Ticaret Odası ile dün de İstanbul Ticaret Odası ile görüşme yaptıklarını kaydederek, "Enerji sektöründe tüm kesimleri dinleyerek, her türlü maliyetleri hesaplamaları yaparak mağduriyetleri önlemeye çalışıyoruz. Bu konuda da akaryakıt bayilerinin bir mağduriyeti bulunuyordu. Şimdi hayata geçirmeyi planladığımız yeni düzenlemeyle akaryakıt dağıtım şirketlerinin Taşıt Tanıma Sistemi'nde bayilere yansıttığı komisyon tutarlarını artık yansıtmamasını isteyeceğiz. Yani dağıtım şirketleri müşterileriyle yapacağı anlaşmalarda kendi kâr oranları üzerinden pazarlık yapabilecekler. Bayinin karı ise bayide kalacak" dedi.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 23
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Şirket aldıgı petrolu vergiden düşüyor ben köyluyum Ben neden destek alamıyorum rezalet ötesi
  Cevapla
 • yorgun ve öfkeli 1 yıl önce Şikayet Et
  ne düzenlemesi beee, her şey 4 katına çıkınca mı düzenleme geliyor aklınıza?! kafa bulmayın artık halkla, kör ve sağır olduğunuzun kanaatine vardı bu millet, zira her kalem de aynı şeyi yaşadık yaşattınız ve yaşamaya devam ediyoruz. reiiiis!! her konuya müdahilsin ama neden bu fiyat artışlarında müdahil olmuyorsunuz?! nerede müfettişler kim denetliyor bu fiyat artışlarını?
  Cevapla
 • alp066 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yaparsanız yapin fiyatlar düşmez herkez kafasına göre takiliyor. Memleket ne hale geldi
  Cevapla
 • ARTVİNLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Günlük yakıt tüketimimizin 3 katı kadar üretimi olan musul ve kerkük alınmadıkça fiyatlar bizi hep zorlar.
  Cevapla
 • Mustii 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz Musun ve Kerkük'ü alamayız ama Musul ve Kerküklüler de ülkemize alabiliriz.
  Cevapla
 • Mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alıyorsun kardeşim manavdan domates mi alıyon gerçi o da pahalı :)
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu petrol fiyatlarında enflasyon nasıl düşsün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle