Moody's ve Fitch'ten Rusya'ya 'kredi notu' darbesi

Ukrayna işgali sebebiyle ruble dolar karşısında yüzde 40 değer kaybederken, Rus borsası da 3 gündür açılamıyor. Arka arkaya yaptırım yiyen Moskova'ya bir darbe de Moody's ve Fitch'ten geldi. İki kuruluş da Rusya'nın kredi notunu düşürdü.

GİRİŞ 03.03.2022 06:59 GÜNCELLEME 03.03.2022 11:30
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings, Ukrayna savaşı ve yaptırımları baz alarak Rusya'nın kredi notunu düşürdü.

Moody's'den yapılan açıklamada, Rusya'nın kredi notunun düşürüldüğü ve ülkenin kredi notunun daha fazla düşüş için incelemede kalmaya devam ettiği bildirildi. Açıklamada, Rusya'nın kredi notunun "Baa3"ten "B3"e düşürüldüğü kaydedildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, ülkenin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun "BBB"den "B"ye indirildiği aktarıldı.

DÜŞÜŞLERİN NEDENİ YAPTIRIMLAR

Ülkenin kredi notu indiriminin Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı ağır yaptırımlardan kaynaklandığına işaret edildi. Şiddetli ve eş güdümlü yaptırımlar ile Rusya'nın yükümlülüklerini yerine getirme istekliliğiyle ilgili önemli endişeler göz önüne alındığında ülke borcunun geri ödenmesinde aksama riskinin arttığı ifade edildi.

Rusya'nın uluslararası rezervlerine erişimi sınırlayan yaptırımlar nedeniyle ekonomi ve finans sektöründe sürekli bir bozulma olasılığı olduğu aktarıldı.

Moody's, bugüne kadar açıklanan yaptırımların kapsamı ve şiddetinin beklentilerinin ötesine geçtiğine dikkat çekerek, bunun önemli kredi etkilerinin olacağı kaydedildi.

YENİ YAPTIRIMLARIN ETKİSİ ÇOK DAHA BÜYÜK OLACAK

Rusya'nın kredi notunun negatif izlemeye alındığı belirtilen açıklamada, Rusya Merkez Bankası ile işlemleri kısıtlayan yaptırımların Rusya'nın kredi temelleri üzerinde önceki yaptırımlardan çok daha büyük bir etkiye sahip olacağı kaydedildi.

BÜTÇEYE ZARARI DOĞRUDAN OLACAK

Açıklamada, Rusya'nın mali dengesinin azalan ekonomik faaliyet ve Ukrayna savaşının doğrudan bütçeye maliyeti nedeniyle zarar göreceği ifade edildi.

Rus bankalarına yönelik yaptırımların daha da artırılmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, "Açıklanan yaptırımlar ve rublenin sert değer kaybı makro oynaklığı artıracak ve banka mevduat çıkışları ile dolarizasyonu tetikleyerek geniş tabanlı bir iç güven kaybı riskini önemli ölçüde artıracaktır." değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, yurt içi güvene yönelik şokun ve politika sıkılaşmasının kısa vadeli ekonomik faaliyet üzerinde keskin bir olumsuz etkiye sahip olacağı aktarıldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard & Poor’s (S&P) da 25 Şubat'ta Rusya'nın döviz cinsinden kredi notunu "BBB-"den "BB+"ya ve yerel para cinsinden kredi notunu da "BBB"den "BBB-"ye düşürdüğünü duyurmuştu.

YORUMLAR 27
 • Yorumcu 2 yıl önce Şikayet Et
  Putininde umrundaydı sanki
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Birde türkiye olarak bize sahip çikmazlar biz müslüman bir ülke oldugumuz icin bizi içlerine kabul etmezler.
  Cevapla
 • Hepsi gerçek 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam ülkesini orta çağa ışınladıya.
  Cevapla
 • İsogol55 2 yıl önce Şikayet Et
  Tarih boyu Ruslarla 16 kez savaştık 12 sini kaybettik..imanlı yaşamaya bakalım ahir zamanda.. Evladımıza da sahip çıkalım gavur gibi yaşamayalım..
  Cevapla
 • Hakkı 2 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü yarısı Türk kandaş gibi dövüştüler
  Cevapla
 • Kürt salim 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye rusyayla olan alisverisini kesmemeli.amborgo yapmamali devlet El altindan yiyecek yardim yapmali.sinir komsumuz rusya America degil.avrupada herzaman yaptifi gibi Rus mallarina cokecek sirtlan gibi bekliyorlar.ukraynaya Gazi verdiler siz savasin BIZ arkanizdayiz diye.avrupanin pkk Li köpeklere destek verdigi. Gibi. Türkun kurtten Baska dostu yoktur .hersey turkeyem icin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle