Elektrik faturaları için beklenen karar geldi! Başvuru şartı var

EPDK, "1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mesken aboneleri için düşük kademe limiti günlük 8 kWh (aylık 240 kWh) olarak belirlenmiştir. Bu oran yaklaşık 32 milyon aboneyi kapsamaktadır" açıklamasında bulundu.

Elektrik faturaları için beklenen karar geldi! Başvuru şartı var
Elektrik faturaları için beklenen karar geldi! Başvuru şartı var
GİRİŞ 01.03.2022 11:39 GÜNCELLEME 01.03.2022 11:39
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) açıklamasına göre, düşük kademe elektrik tüketim limitinin günlük 8 kilovatsaate çıkarılmasıyla 32 milyon mesken abonesi yani mesken abonelerinin yüzde 81'i bu dilimde yer alacak.

Yapılan yüzde 10'luk KDV indirimiyle mesken abonelerinin günlük 8 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat, kilovatsaat başına 1 lira 26 kuruş, günlük tüketimlerin 8 kilovatsaat üstündeki kısım için ise 1 lira 89 kuruş olarak uygulanacak.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

EPDK'nin Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar'da yaptığı değişiklik kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

TİCARETHANE ABONELERİNİN YÜZDE 91'İNİ KAPSAYACAK

Düşük kademenin kapsadığı tüketim miktarının artırılmasıyla mesken abonelerinin nihai faturasına yansıyan indirim oranı yüzde 14'ü bulacak.

EPDK'nin örnek hesaplamasına göre, 30 günlük fatura döneminde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir mesken abonesi şubatta ödediği 350 lira elektrik faturası yerine martta 302 lira ödeyecek.

Yapılan diğer bir düzenlemeyle, ticarethane statüsündeki abonelikler için de kademe uygulamasına geçilecek.

Mart ayından itibaren ilgili abonelerin günlük 30 kilovatsaate (aylık 900 kilovatsaat) kadar tüketimleri için yüzde 25 indirim yapıldı. Bu kademedeki ticarethane abonelerinin günlük 30 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için kilovatsaat başına nihai fiyat 2 lira 5 kuruş olacak. Bu düzenleme 6 milyon 315 bin ticarethane abonesini (ticarethane abonelerinin yüzde 91'ini) kapsayacak.

CEMEVLERİ DE MESKEN ABONE GRUBUNA DAHİL EDİLDİ

Ayrıca EPDK tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda da değişiklik yapılarak mesken abone grubunun kapsamı genişletilmesiyle, 1 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleriyle bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler, mesken abone grubu kapsamına alındı.

ABONELERİN BAŞVURMASI GEREKİYOR

Söz konusu fiyatlar ve oranlar, 1 Mart itibarıyla geçerli olacak. İlgili tüketicilerin abone değişikliği için bölgesinde faaliyette bulunan görevli tedarik şirketine başvuru yapması gerekiyor.

YORUMLAR 37
 • Armağan 6 ay önce Şikayet Et
  Enerji şirketleri de az kaldı, üç harfli marketler gibi yakında devleti kaale almaz bildiklerini okurlar, bizde burada yorumlarda ağlaşır dururuz. Yakındır yakın... Ne denetim var ne de Allah cc korkusu...
  Cevapla
 • adem bey 6 ay önce Şikayet Et
  cem evleri oluyor taziye evleri olmuyor yazık
  Cevapla
 • Mahmut 6 ay önce Şikayet Et
  Beyin tatilde herhalde
  Cevapla
 • Emre 6 ay önce Şikayet Et
  vakıflar, cem evleri falan başvuracak. normal aboneler değil.
  Cevapla
 • halıl 6 ay önce Şikayet Et
  yuzde 127 zam yap..yuzde 10-20 düşür..Özelleştırme ıptal edılmelı..Devlette olsa bu kadar zam olmazdı..Özel sektor çok para kazanıyor..Kanun çıksın eflasyon kadar zam yapılsın..
  Cevapla
 • Abdullah Çetin 6 ay önce Şikayet Et
  Hayır devlet geri alsın
  Cevapla
 • otobüscü 6 ay önce Şikayet Et
  madem başvuru yapılacak e-devlet üzerinden yapılsa ya neden oraya buraya yönlendiriyorlar
  Cevapla
 • Ysfhll 6 ay önce Şikayet Et
  Kademeli tarifeye geçerken biz mi başvurduk da şimdi indirim için başvurcaz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle