Tavuk çiftliği kurdu, şimdi paraya para demiyor

Kırıkkale'de yoğun talep üzerine köye tavuk çiftliği kuran bir yetiştirici, bir günde 30 koli yumurta üretiyor.

Tavuk çiftliği kurdu, şimdi paraya para demiyor
Tavuk çiftliği kurdu, şimdi paraya para demiyor
GİRİŞ 18.02.2022 15:47 GÜNCELLEME 18.02.2022 15:47
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Kırıkkale'nin Hasandede köyünde keklik ve bıldırcın işiyle uğraşan Ayhan Kayalı (45), hobi olarak tavuk yetiştiriciliği yaptı.

Çevresindeki yakınlarının yoğun talebi üzerine köye tavuk çiftliği kurdu. Kayalı, kurduğu çiftlik sayesinde tavuk sayısını bin 200'e kadar çıkarıp günde ortalama binin üzerinde yumurta elde ediyor. Gezen tavuk yumurtasının kolisini 35 liradan zincir marketlere pazarlıyor. Süs tavuklarının tanesini ise 20 liradan müşterilerine satıyor.

"GÜNLÜK ORTALAMA 30 KOLİ YUMURTA ALIYORUZ"

Kırıkkale'de yaşayan Ayhan Kayalı, yoğun talep üzerine tavuk çiftliği kurduğunu ifade ederek, günlük 30 koli yumurtayı marketlere pazarladığını söyledi.

Gezen tavuk

Gezen tavuk yetiştiriciliği işine hobi amaçlı başladığını anlatan Kayalı, "Aşırı bir arz ve talep olunca böyle bir çiftlik kurmayı planladık. İlk önce bu işte sevgi çok önemli çiftliğimizde süs tavukları da mevcut. Bıldırcınlarımız, kekliklerimiz ve yumurta tavuklarımız. Market sahibi arkadaşlardan yoğun bir ilgi ve talep üzerine başladık. İşletmemizde şuan bin 200 yumurta tavuğumuz var. Günlük ortalama 30 koli yumurta alıyoruz" dedi.

"BU İŞİ BIRAKANLAR ŞU ANDA PİŞMAN"

Yaptığı işten güzel para kazandığını dile getiren Kayalı, "Şu an için güzel para kazanıyoruz. Tabi bu arada üretici arkadaşlarla iletişim halindeyiz. Çoğu bıraktı bu işi yem fiyatlarından dolayı. Bırakma dememe rağmen bıraktılar şu anda da pişmanlar. Elde etmiş olduğumuz yumurtalardan market sahibi arkadaşlara pazarlamasını yapıyoruz. Otomatik bir sistem yaptık" ifadesini kullandı.

Yumurta

"35 TL'YE BİZDEN ÇIKIŞI VAR"

Süs tavuklarından elde ettiği yumurtaları da 20 liradan sattığını belirten Kayalı, "Süs tavuğu genellikle hobi amaçlı beslenen tavuklar. Tabi onların bakımı biraz daha ilgi ve alakaya dayalı onların yumurta fiyatları da değişiyor. 15 liraya olan var 20 liraya olan var. Yumurta tavuğunda koli bazında ticaretini yapıyoruz. 35 Türk lirasına bizden çıkışı var. Tabi markete yansıyana kadar onlarda kar marjını üstüne ekleyerek satışa çıkartıyorlar. Şu an her şey çok güzel hiçbir sıkıntımız yok. Para da kazanıyoruz. Önerimdir bu işi rahatlıkla yapabilirler" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR 32
 • Yeeee 9 ay önce Şikayet Et
  1 Kuveyt Dinar’ı 45₺. 1 Dinar’a 30 yumurta. Anlamişke
  Cevapla
 • Yumurta üreticisi 9 ay önce Şikayet Et
  Bizim millet gerçekteb çok cahil allah akıl fikir versin öncelikle bu haberdeki arkadaş gitsin bir işe çalışsın söyledigi kadar yumurta alıyorsa asgari ücreti çıkarmaz zaten ve ikincisi biri demişki bunlar pahalı satıyorlar inşallah batarlar be akıllı arkadaşım o batarsa sen pahalı sandıgını 3 katı fiyatına yiceksinde kime anlatıyorum ki
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Paraya para değilde ne diyor gel bili bili mi diyor
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Ne diyor
  Cevapla
 • Musam 9 ay önce Şikayet Et
  Paraya para demiyorsa ne diyor. Dur tahmin edeyim. Paramız pul mu oldu diyor yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle