Marketlerden KDV indirimi ve zam açıklaması: Zararına satış yapıyoruz

KDV indiriminin ardından kamuoyunda marketlerle ilgili tartışmalar sürerken sektör temsilcileri KDV indirimlerini fiyatlara yansıttıklarını ancak artan maliyetler dolayısıyla zaman zaman zararına satış yaptıklarını belirtti. Ayrıca sektör temsilcileri üreticiden zamlı ürün geldiğini söyledi.

Marketlerden KDV indirimi ve zam açıklaması: Zararına satış yapıyoruz
Marketlerden KDV indirimi ve zam açıklaması: Zararına satış yapıyoruz
GİRİŞ 16.02.2022 17:32 GÜNCELLEME 16.02.2022 17:32
Bu Habere 658 Yorum Yapılmış

Haftasonu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan temel gıdalara yönelik KDV indirimi sonrasında tüm dikkatler market raflarındaki fiyat etiketlerine çevrilirken, bazı ürünlerden indirim yerine zam olması marketlerle ilgili tartışmaları alevlendirdi. Bir çok vatandaş alışveriş fişlerini paylaşarak tepki gösterirken sektör temsilcileri ise üreticilerden ürünlerin zamlı geldiğini, bazı ürünlerde zararına satış yaptıklarını söyledi.

“BİZLER İNDİRİM YAPIYORUZ, ÜRETİCİDEN ZAMLI ÜRÜN GELİYOR”

Onur Marketler Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, KDV indirimi gelir gelmez raflardaki ürünlerde indirim yaptıklarını söyledi. Tüfekçi “Marketler KDV indirimi zaten açıklama gelir gelmez uyguladı. Bizler de tüketicinin uygun fiyatlı gıda tüketmesi konusunda hassas davranıyoruz ve zaman zaman indirim yapıyoruz. Ancak bazı ürünler bizlere zamlı geliyor. Üreticiden zamlı gelen ürünleri bizler de mecburen zamlı bir şekilde raflara koyuyoruz. Bu konuda marketlerin haksız yere üzerine gidiyorlar. Bizler de üreticiden zamlı alıyoruz. Örnek vermek gerekirse yumurtaya geçtiğimiz hafta üretici bazlı zam geldi. Dolayısıyla aradaki indirim farkı kapanmış oldu." diye konuştu.

Tüfekçi üreticiden gelen zamları tam olarak yansıtmadıklarına değinerek, “Mesela şimdi önümüzdeki haftalarda şeker fabrikalarını şekere zam yapacağı konuşuluyor. Şekerde biz yüzde 7 KDV indirimi yaptık ama ürün bize zamlı gelirse yine aradaki fark kapanmış olacak. Bazı gıda ürünlerinde zam gelse bile biz kısıtlı marjlarda zam yapıyoruz. Hatta bazen kendi maliyetinin altında zararına bile satış yaptığımız oluyor." açıklamalarında bulundu.

“ÜRÜNLERİN NEREDEYSE YÜZDE 10’UNU ZARARINA SATIYORUZ”

Marketlerin üzerindeki baskıdan dolayı bazı ürünleri zararına sattıklarını söyleyen Altun Market Genel Müdürü Hakan Baran “Yapılan indirimi uyguladık. Ancak bizlerin de toptan alırken zamlı aldığımız birçok ürün var. Bu ürünlerde yaşanan zammı minimum düzeyde yansıtmaya çalışıyoruz. Üzerimizde pandemi başından bu yana bir baskı ve önyargı var. Ürünlerimizi zaten zamları erteleyerek raflara ekliyoruz. Ürünlerin neredeyse yüzde 10’nunu zararına satıyoruz diyebilirim. Esasen üreticiden gelen ürünlerin indirimli gelmesi gerekiyor.” dedi.

Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman ise “Biz zaten güncel indirimlerimizi yaptık. KDV indirimini de çok olumlu karşılayarak hemen raflarımıza yansıttık ancak bu KDV indiriminin dışında birçok ürüne ek olarak zam geliyor. Bizler zaten bu zamları opsiyonlu olarak yansıtıyoruz. Piyasadan gelen zamları mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışıyoruz. Maliyetlerimizin altında sattığımız ürünler de oluyor bu konuda marketlerin üzerinde biz baskı var ancak üreticiden zamlı gelen ürünü de bazen mecburen yansıtmak zorunda kalıyoruz.” açıklamalarında bulundu..

 
YORUMLAR 658
 • By nokta 7 ay önce Şikayet Et
  Bu marketlerin 21 günlük kapanmanın ilk günü manav reyonu fiyatlarını 2 ye katladığını gördüğüm gün ne olduklarını tescillemiş olduk. Anlattıklarının geriye kalanı hikaye....
  Cevapla
 • Osman Yılmaz 7 ay önce Şikayet Et
  3 ay içinde yüzde 100 150 200 zam yapacak ne oldu dolar yüzde 60 artı diyelim bu kadar zam yapmak şaibeli bunun altında politika faizi ve dış güçler var gibi
  Cevapla
 • Metin ÖZTÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  Sizlere Allaha havale ediyorum
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Denetleme memurları maaşlar iyi masa başında oturacağınıza çıkın vatandaşa azıcık yarayın memurum işini bilir süper marketlerde fişini bilir. Devlet bu market ve toptancılara kapama ve mallarına el koyacak ceza vermedikçe düzelmez.
  Cevapla
 • Ümit 7 ay önce Şikayet Et
  Utanmadan sıkılmadan yalan söylüyorlar yazıklar olsunn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle