Rusya’dan Batı'ya SWIFT tepkisi: Ödemeleri bavulla taşırız

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılma ihtimaline ilişkin “Bilgi iletimi için farklı yöntemler deneriz. Ödemeleri bavulla taşırız” dedi.

Rusya’dan Batı'ya SWIFT tepkisi: Ödemeleri bavulla taşırız
Rusya’dan Batı'ya SWIFT tepkisi: Ödemeleri bavulla taşırız
GİRİŞ 16.02.2022 17:51 GÜNCELLEME 16.02.2022 17:52
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Batılı ülkelerin, Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılma ihtimalinin saçma olduğunu anladıklarını savunarak, “Eğer böyle bir önlem alırlarsa, bilgi iletimi için farklı yöntemler deneriz, SPFS (Mali Mesajlaşma Sistemi) gibi veya ödemeleri bavulla taşırız.” dedi.

Siluanov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılma ihtimaline dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması halinde iki tarafın da zarar göreceğini anlatan Siluanov, “Batılılardan gelen son bilgilere göre, durumun saçmalığını kendilerinin anladıkları ortaya çıkıyor. Biz acı çekeceğiz ama onlar da acı çekecekler.” diye konuştu.

ÖDEMELERİ BAVULLA TAŞIRIZ

SWIFT’ten çıkarılmalarına ilişkin konunun ertelendiğine dair bazı bilgiler okuduğunu belirten Siluanov, “İmkansız diye bir şey yok. Kararlarının oldukça sık bir şekilde gözden geçirildiğini görüyoruz." dedi.

Siluanov, Batı'nın söz konusu adımı atması halinde alternatif yöntemleri değerlendireceklerinin altını çizerek, “Eğer böyle bir önlem alırlarsa, bilgi iletimi için farklı yöntemler deneriz, SPFS gibi veya ödemeleri bavulla taşırız. Elbette abartıyorum.” ifadelerini kullandı.

SWIFT sisteminden çıkarılma riski nedeniyle Rusya, 2014'te SPFS'yi geliştirmeye başlamış, Aralık 2017'de kullanıma açmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ticari ve dogal gaz satimini cin ile yapmali batidan para kazanilamaz
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupanın enerjisini 3 gün kesiver akılları başlarına gelsin. Köpek gibi gelene geçene havlamasınlar.
  Cevapla
 • Memo can 2 yıl önce Şikayet Et
  Gerek yok mikdarlar borc olarak rakam degilmi. Yaz sil al un ver petrol misali. Sanki bankadaki rakam para.
  Cevapla
 • Öggje Nik 2 yıl önce Şikayet Et
  FBI para tarfiğini öyle takip ediyor. Kendilerinin onaylamadığı her para kara para
  Cevapla
 • Ali aksoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya kör olmuş bunu göremiyor!Avrupada bin yil süre yahudi düşmanligini unutulup ,yakindan uzaktan hiçbir baglantisi olmamasina,avrupalilar yahudinin tuzagina düşüp,sözüm ona islam düşmanliliginin öncüleri oldular.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle