Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi e-Devlet'ten yapılabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, vatandaşların artık e-Devlet Kapısı üzerinden haksız fiyat artışına yönelik şikayetlerini kolay ve güvenli bir şekilde iletebileceklerini söyledi.

Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi e-Devlet'ten yapılabilecek
Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi e-Devlet'ten yapılabilecek
GİRİŞ 11.02.2022 13:47 GÜNCELLEME 11.02.2022 13:47
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirim Sistemi'nin toplumda farkındalık yaratılması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için e-Devlet Kapısı'ndan da sunulmaya başlandığını bildirdi.

Koç, Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Sistemi'ndeki yeniliğe ilişkin bilgi verdi.

Sistemin halihazırda Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünce mobil uygulama ve Alo 175 Tüketici Danışma Hattı'ndan hizmet verdiğini belirten Koç, "Hizmet, toplumda farkındalık yaratması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için artık e-Devlet Kapısı'ndan da sunulmaya başlandı." dedi.

Koç, e-Devlet Kapısı'na eklenen sistemin sağlayacağı katkıya dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerdeki haksız fiyat artışını engellemek ve gerekli durumlarda idari para cezası kararı aldırmak için e-Devlet Kapısı üzerinden şikayette bulunabilecekler. Vatandaşlarımızın duyarlı olup varsa şikayetlerini iletmeleri bu aşamada çok önemli. Amacımız vatandaşımıza dokunan, faydasına olan hizmetleri e-Devlet Kapısı'na ekleyip vatandaşlarımızla buluşturarak gündelik hayatı kolaylaştırmak."

6 binden fazla hizmet e-Devlet'te

Koç, "Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin haksız fiyat artışını engellemek ve gerekli hallerde idari para cezası kararı almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulduğunu anımsatarak, yapılan düzenlemeye aykırı hareket edenlere idari para cezası verildiğini ifade etti.

Gündelik hayatı kolaylaştırmaya yönelik hizmetleriyle e-Devlet Kapısı'nın her zaman ulaşılabilir olduğunu vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

"e-Devlet Kapısı bugün pek çok işlemin yapılabildiği bir yer. En büyük avantajlarından bir tanesi zaman ve mekandan bağımsız olarak çalışması, yani 7/24 istenilen yerden kullanım imkanı sunması. Bugün 6 binden fazla hizmet e-Devlet Kapısı'nda aktif olarak sunulmakta. Amacımız vatandaşın yaşam kalitesini artıracak ve gündelik hayatlarını kolaylaştıracak hizmetleri bu platforma taşıyarak bahsettiğimiz zaman ve mekandan bağımsız kullanımı sağlamaktır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 61
 • Aslı 9 ay önce Şikayet Et
  Haksız fiyat artışı yerine, yediğimiz içtiğimiz ürünlerin kalitesizlerini bildireceğimiz ve devletin bunu denetleyeceği bir merci olsa.
  Cevapla
 • t.y. 9 ay önce Şikayet Et
  işlerine gelse herşeyi kontrol edebilirler eczanelerde ki sistemi marketlerede uyguluyabilir bilinçli olarak yapmıyolarki halkla muthattap olmamak için ama seçim zamanı gelince benim halkım benim vatandaşım halkı vatandaşı düşünen döviz kurunu bahane edip herşeye nasıl anında zam yapıyorsa maaşlarıda dövizkuruna endeksli zam yapar
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  gübre fiyatı bir yıl içinde yüzde 300 artmış, şikayetler e-devlet üzernden yapılacakmış. yahu korkunç fiyat artışı var çoğu kere basın yoluyla vatandaş yalvariyor burdan duymadınızda e-devlet üzerindenmi duyacaksınız. duysanız ne yapacaksınız acaba. çay gübresi tonu yüzde 30 indirimle 7500 TL, çaykur kota uyguluyor, çok daha düşük fiyata özellere mahküm ettiniz üreticiyi. şimdi şikayet etsem e-devletten ne olacak.
  Cevapla
 • Çiftçi mağdur 9 ay önce Şikayet Et
  Gübre 150 dolar tonu GÜBRETAŞ 1200 DOLARA gübre satıyor , içinden %30 kum çıkıyor gübrenin GÜBRETAŞ devletin bu arada nereye şikayet edilir ???
  Cevapla
 • hakkı 9 ay önce Şikayet Et
  edevlet cimer boş zaman kaybı kimin işini görmüşler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle