YHT ile bir ayda 110 bin yolcu seyahat etti

Karaman-İstanbul, Karaman-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) parkurunda bir ayda yaklaşık 110 bin kişinin seyahat etti. "Konya-Karaman arasında ise düzenlenen 174 YHT seferinde 47 bin yolcu taşındı.

YHT ile bir ayda 110 bin yolcu seyahat etti
YHT ile bir ayda 110 bin yolcu seyahat etti
GİRİŞ 09.02.2022 12:42 GÜNCELLEME 09.02.2022 12:42
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, Bakanlığa bağlı TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünce işletilen YHT hatlarına, 8 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle açılan Konya-Karaman hızlı demir yolu hattının da eklendiğini anımsatarak, böylece rahat, konforlu ve hızlı yüksek hızlı demir yolu işletmeciliğinin daha fazla şehre ulaşmaya başladığını bildirdi.

Ankara-Karaman ve İstanbul-Karaman arasında günde toplam 6 sefer gerçekleştirildiğini ifade eden Karaismailoğlu, Karaman YHT seferlerinin yapıldığı ilk bir haftada ücretsiz hizmet verildiğini belirtti.

Hattın açıldığı günden bu yana Karaman-Ankara, Karaman-İstanbul parkurunda yaklaşık 110 bin yolcunun seyahat ettiğini bildiren Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"YHT hizmetine kavuşan 8'inci il olan Karaman, YHT ile Ankara-Konya-Karaman güzergahında günlük ortalama 2 bin 317 yolcu olmak üzere toplam 67 bin 184 kişi, İstanbul-Konya-Karaman güzergahında ise günlük ortalama 1432 yolcu olmak üzere toplam 41 bin 522 kişi taşındı. Konya-Karaman arasında ise bir ayda 174 YHT seferinde, 47 bin yolcu taşındı."

Konya-Karaman arasındaki seyahat süresinin ortalama 40 dakikaya, Ankara-Konya-Karaman arasındaki seyahat süresinin de 2 saat 40 dakikaya düşürüldüğünü belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul-Karaman arasındaki seyahat süresi 6 saat olurken, TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, Karaman'a yakın şehirlere olan seyahat süresini YHT otobüs bağlantılı kombine taşımacılıkla önemli oranda düşürdü. Buna göre YHT ile Karaman'a gelen yolcular buradan otobüslere aktarma yaparak Adana ve Mersin'e daha kısa zamanda ulaşmaya başladı. Diğer taraftan, yolculara daha fazla seçenek sunmak adına Ankara-Konya ve İstanbul-Konya arasında işleyen YHT seferlerinin bir bölümüne Konya-Karaman arasında işleyen bölgesel trenlere kombine bağlantısı verildi. Ayrıca, kış şartlarının ağır geçmesi nedeniyle kara yolu ve hava yolu ulaşımının aksaması ve sömestre tatiline girilmesiyle artan yolcu talebini karşılamak üzere ek seferler de düzenlendi. 21 Ocak-6 Şubat tarihlerinde toplamda 9 bin 700 kişilik kapasite artışı sağlandı. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya İstanbul, Karaman-Ankara, Karaman-İstanbul YHT ve HT hatlarında 1 Ocak-6 Şubat tarihlerinde günde ortalama 21 bin 547 kişi olmak üzere toplam 797 bin 237 kişiye hizmet verildi."

YHT'lerin Karaman-Konya-Ankara hattında toplam 4 seferle hizmet verdiğini aktaran Karaismailoğlu, söz konusu hatta Eryaman, Polatlı, Selçuklu, Konya, Çumra olmak üzere 5 ara istasyon bulunduğunu bildirdi.

Karaman-Konya-Eskişehir-İstanbul hattında ise 2 sefer düzenlendiğini dile getiren Karaismailoğlu, bu hatta Bostancı, Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Selçuklu, Konya, Çumra ara istasyonlarının bulunduğunu ifade etti.

Diğer taraftan 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı tren hattıyla sadece yolcu taşımacılığı değil, yük taşımacılığında da hızın ve kapasitenin artırıldığına işaret eden Karaismailoğlu, kapasitesi 60 çift trene çıkarılan hatta yük trenlerinin de işletilmeye başlandığının altını çizdi.

Karaismailoğlu, Konya-Karaman hızlı demir yolu hattının Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep'e uzatılması çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  yozgat sivas hatı 13 yıl oldu daha neden yürümez bu hızlı tren ankara sivas arası yüktreni elektrikli oldu ama çalımaları bitti gibi yapılan yapılar eskidi daha hala trenler mazotla yürüyor gerçek yatırımlar pahalı yatırım bir an önce ekonomiye katkı saglamalı
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Trenlerde yer bulmak çok zor çok önce almak gerekiyor sefer sayıları artırılmalı diye düşünüyorum
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Karaman İstanbul a boş yer bulmak zor. Gerçekten müthiş çalışıyor. Benzinden de tasarruf sağlanıyor. İnşaAllah diğer şehirlerde bunlardan yararlanır. Sadece AK PARTİ zamanında hızlı tren yapılabildi. Önceden bu hizmetler asla yapılamadı. Allah razı olsun.
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  Her yarın saatte Tren kaldırılamayan bütün YHT hatları zarardadır... Milyarlar harcanıyor..Küçücük şehirlerin hepsi her gün seyahat etse yetmez...Büyük şehirler varken küçük şehirlere YHT yapmak akıl karı değil..
  Cevapla
 • Ömer 9 ay önce Şikayet Et
  Sizde birsey begendiremiyor karaman esasında ildir nüfusuna bak ordan yakın olduğu için Adana mersine gidiyorlar hattida oraya getirecekler hayatında yht görmüştün
  Cevapla
 • misafir yz 9 ay önce Şikayet Et
  Bir de şu Ankara Sivas hızlı tirene bi el atsalar yılan hikayesine döndü
  Cevapla
 • Son haber 9 ay önce Şikayet Et
  Sivas biter biter ve.Bursa Eskişehir hattı Tam 10 yıldır yapılıyor.10 yol daha sürse biter mı bilmem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle