Fransa tarihinde bir ilk: Ticaret açığı rekor seviyeye ulaştı

Fransa’da ülke tarihinin en yüksek ticaret açığını verdi. Fransa Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın 2021’de 84,7 milyar Euro ticaret açığı verdiği ifade edildi. Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise verdiği demeçte, Fransa’nın son 30 yılda endüstriyel zayıflama yaşadığını belirtti.

Fransa tarihinde bir ilk: Ticaret açığı rekor seviyeye ulaştı
Fransa tarihinde bir ilk: Ticaret açığı rekor seviyeye ulaştı
GİRİŞ 09.02.2022 09:14 GÜNCELLEME 09.02.2022 11:32
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Açıklamada, bu rekor artışın yüzde 18,8 artan ithalatın yüzde 17 artan ihracattan daha fazla olmasından kaynaklandığı belirtildi. Gümrük yetkilileri, enerjiye bağlı fiyat artışlarının ticaret dengesinin bozulmasında büyük rol oynadığını ekledi.

Covid-19’dan etkilenen sektörler salgından önceki döneme dönemedi

Dış Ticaret Bakanı Franck Riester düzenlediği basın toplantısında, 84,7 milyar Euro olan toplam açığının 17,9 milyar Euro'sunun enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını açıkladı. Covid-19 pandemisinden etkilenen Fransız endüstrisinin birçok kilit sektörünün henüz kriz öncesi seviyelerine dönmediğini bildiren Riester, “Örneğin havacılık sektörü 2019’a oranla ihracatta yüzde 57 seviyesine ulaşabildi” dedi.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise Fransız basınına verdiği demeçte, Fransa’nın son 30 yılda endüstriyel zayıflama yaşadığını belirterek, "Bu konuyu 5 yıl önce Cumhurbaşkanı ile daha elverişli bir vergi ortamı oluşturarak, üretim vergilerini düşürerek, çalışanları yeni endüstriyel meslekler için eğiterek ve kalifiye ederek ele almaya başladık” dedi.

YORUMLAR 4
 • karanehir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde 46.5 milyar dolar. Fransa daki duruma rağmen isyan yok.
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Fransa da bu kadar nükleer santral var . ona rağmen sıkıntılı bir durum
  Cevapla
 • 08 li. 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadv Enerji krizi varmış.. olur mu, enerji krizini sadece türkiyede varmış gibi bilenler var. Ne yazıkki algıya yeniliyoruz.
  Cevapla
 • Bumerang 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz de 2021 yılında yaklaşık 50 milyar dolar dış ticaret açığı verdik. Ama cari açık 15 milyar doların altında. Önemli olan cari dengede fazla vermek.
  Cevapla