Kuryeler için harekete geçildi! Şirketler artık bunu diyemeyecek

Şirketlerin kuryeleri kendi bünyesinde istihdam etmek istememeleri nedeniyle geliştirdikleri “esnaf kurye” modeli de sıkıntılara neden oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da yaşanan sorunlara çözüm bulmak için harekete geçti.

Kuryeler için harekete geçildi! Şirketler artık bunu diyemeyecek
Kuryeler için harekete geçildi! Şirketler artık bunu diyemeyecek
GİRİŞ 07.02.2022 07:18 GÜNCELLEME 07.02.2022 07:21
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıllarda kargo ve posta şirketlerine yüzde 10 özmal şartı getirirken, bu durum bazı e-ticaret firmalarınca tepkiyle karşılanmış ve konu Ticaret Bakanlığı’na taşınmıştı.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇİŞ

Bakanlığın da onayıyla şirketlere çalıştırdıkları toplam motokurye sayısının yüzde 10’u kadarını kendi bünyelerinde istihdam etme şartı yürürlüğe girmişti.

Türkiye’de 200 bini aşkın motokurye bulunurken, şirketlerin uyguladığı esnaf kurye modeli ile bunların küçük bir bölümü e-ticaret firmalarının kendi çalışanı olarak görev yapıyor. Geri kalanı, kendi şahıs şirketini kurarak “esnaf kurye” adı altında, hizmet verdikleri şirketle iş ortaklığı sözleşmesi imzalayarak taşıdığı kargo sayısı kadar ücret alıyor.

Mevcut sistem, şirketlerin çalışanlara karşı sorumluluğunu ortadan kaldırırken, kurye bir iş kazası dahi geçirse hiçbir sorumluluğu bulunmuyor. Edinilen bilgiye göre BTK, sorunun çözümü noktasında ilk etapta uygulanan yüzde 10 “özmal” yani kendi ekipmanını bulundurma ve istihdam şartını artırarak, kadroya geçişi hızlandıracak.

ŞİRKETLERE YASAL SORUMLULUK

Ardından diğer ilgili bakanlıklarla da görüşmeler gerçekleştirilerek bu şirketlerin çalıştırdıkları motokuryelere karşı yasal sorumlu olmaları sağlanacak. Yani şirketler kendisi için çalışan ve iş kazası geçiren bir kuryenin sağlık masraflarından sorumlu olacak. Yeni düzenleme ile şirketler, çalıştırdıkları her kuryeye karşı yasal sorumlu olacaklar.

İKİ TEKER ÜSTÜNDE BİNLERCE KAZA

Salgın döneminde sayıları hızla artan motokuryeler zamanla yarışlarında binlerce kazaya karıştı, bunlardan bazıları ölümle sonuçlandı. Buna göre, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart 2020’den Mart 2021 tarihleri arasında motokuryeler yaklaşık 63 bin kazaya karıştı. Bir kuryenin günlük mesaisinde 7-10 kez kaza atlattığı ifade ediliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 34
 • ASEV 2 yıl önce Şikayet Et
  Herkes esnaflardan görerek alış veriş yapsın kurye ye gerek yok. Hem çarşı elışverişini hemde pazarlık yaparak verdiği tat başkadır. İnsanları kaynaştırır dost ve arkadaşlık ortamı çoğalır.
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah bir gün sipariş vermek zorunda kalmazsın. Özellikle kışın. Pandemi yasallarında herkes kurye aracılığıyla ihtiyaçlarını aldı.
  Cevapla
 • yok bea 2 yıl önce Şikayet Et
  yaya kaldırımlarına giriyorlar ters şeritte tam gaz gidiyorlar makas ata ata gidiyorlar aradan sağdan soldan geçtiklerinde adamlara birşey dediğinizde demir gibi ceketleri dizlikleri muştalı eldivenleri ve kasklarını çıkartmadan üstümüze yürüyüp hakaret ediyorlar siz onlara vursanız zarar veremezssiniz ama onlar size vurursa çeneniz kırılır kaç arkadaşım bu yüzden aracında silah taşımaya başlamayı düşünüyor kimse birşey demiyor trafikçiler ancak araba çeksinler şikayet ettiğinizde ekmek parası kazanıuyor adam diyor biz niye evden çıkıyorsak keyfimizden herhalde oda ayrı olay
  Cevapla
 • xdd 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar keyfine hızlı gidip keyfine aralardan kaçmıyor bunu bil öyle yorum yap.
  Cevapla
 • Memet 2 yıl önce Şikayet Et
  Abartsaydınız biraz
  Cevapla
 • Cio 2 yıl önce Şikayet Et
  Hızlı gelirse sevinirim yazmayı biliyorlar soğuk gidince yemek sepeti yorumları seni etkilemiyor
  Cevapla
 • Vff 2 yıl önce Şikayet Et
  Senin gibi bir kaç kendini bilmez hızlı gelsin sıcak gelsin yoksa geri gönderirim dediği için olabilir mi acaba tuzu kuru olana konuşmak kolay siparişi veriyorsanız hızlı sıcak gelsin iptal ederim demeyecek siniz paşam herkes ekmeğinin peşinde
  Cevapla
 • vedat 2 yıl önce Şikayet Et
  önce calışma saatleri düzenlenmeli
  Cevapla
 • anne esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  lütven paket istediğiniz zaman karşinizdaki bir insan 2 teker üstünde sürekli arayıp nerde kaldı demeyin elbette ki gelecek benim oğlum sürekli kaza tehlikesi atlatiyor dikkatli olun trafiktekileride kuryeleri koruyun
  Cevapla
 • ibrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  motorlu kuryeler trafikte risk taşımakla yetmiyor kurallara bile riayet etmiyor getir kuryesi kırmızı ışıkta geçti önüme çıktı vurmamak için sağa kırınca park halindeki araca sürttüm ondan sonra bastı gitti kurye risk kalabalık bir şehirde kurye olayı facia
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle