TİM Başkanı Gülle: 2023'te hedef 300 milyar dolarlık ihracat

2021 yılında 113 ülkeye ihracat rekoru kıran Türkiye, deyim yerindeyse yeni bir harekata hazırlanıyor. Türkiye’nin ihracatçı sayısı 100 bini aşarken, hedefini 300 milyar dolar olarak belirledi.

GİRİŞ 05.02.2022 12:33 GÜNCELLEME 05.02.2022 12:53
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın da katılımıyla "Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Jeopolitik Sınamalar ve Fırsatlar" başlıklı konferansta konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin, tarih boyunca ticaretin, siyasetin, kültürün ve jeopolitik güç mücadelelerinin merkezinde olduğunu, eşsiz bir coğrafi konuma sahip bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Türkiye'nin bu sebeple her zaman jeopolitik sınamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Gülle, "Ülkemiz, güçlü ve akılcı dış politika yönetimiyle, birçok unsurun, aktörün ve dengenin olduğu bir bölgede kendi milli menfaatlerini korumuş ve bu sınamalardan fırsatlar çıkarabilmeyi başarmıştır." dedi.

Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ihracat ailesini yol ve kader arkadaşı olarak gördüğünü dile getirerek şöyle devam etti:

"Bu, bizler için çok büyük bir gurur. Cumhurbaşkanımız gittiği her coğrafyada ihracatçılarımızın önünü açacak, o bölgeyle ticaretimizi geliştirecek görüşmeler yapıyor ve anlaşmalar imzalıyor. Bu atılımlar neticesinde Türkiye, dünyada en fazla dış misyona sahip beşinci ülke konumuna yükseldi."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle

Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapılan siyasi hamlelerin açtığı kapılardan ilk girenler hep ihracatçılar ve yatırımcılar oldu. Büyükelçilik açılan ülkelere ihracatın yüzde 30 civarında artış kaydettiği gözlemleniyor. Afrika açılımı sayesinde kıtaya ihracatımız son 20 yılda 14 katına çıktı. İnşallah Afrika ile ticaret hacmimizi yakın bir zamanda 75 milyar dolara taşıyacağız." diye konuştu.

113 ÜLKEYE İHRACATTA REKOR KIRILDI

Gülle, Türkiye'nin jeopolitik konumu sayesinde COVID-19 salgını döneminde küresel tedarik zincirlerindeki kırılmayı değerlendirdiklerini belirterek, "Ülkemizin dış politikası ticaretin önünü açtı, ihracatımız dış politikamızı güçlendirdi. Bu sayede, geçtiğimiz yıl ihracatımıza artı 25 milyar dolar değer kattık. Pandemi öncesi zirve yılımız olan 2019'a kıyasla ihracatımız ABD'ye yüzde 64, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yüzde 52, İsrail'e yüzde 42, Rusya'ya yüzde 39, Ukrayna'ya yüzde 35, Çin'e yüzde 34 arttı. Geçtiğimiz yıl 113 ülkeye ihracat rekoru kırmayı başardık." diye konuştu.

İhracat

Hükümetin ihracatçıların önünü açacak anlaşmalara imza atmaya 2022 yılında da devam ettiğini söyleyen Gülle, şunları kaydetti:

"Dün imzalanan Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşmasıyla ikili ticaretimizde inşallah çok daha yüksek rakamlara ulaşacağız. İhracat yapmayan tek bir il kalmadı. Göreve geldiğimizde 65 bin olan ihracatçı sayımız sadece 3,5 yılda 100 bini aştı. Hükümetimiz ihracatın yolunu açtı, ihracat ailemiz ise 20 sektörde rekorlar kırarak ihracatımızı yeni bir lige taşıdı."

Türkiye - Ukrayna zirvesi

HEDEF 300 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımız ihracatçılara 250 milyar dolar hedefi koydu. İhracatımızı her ay 2,1 milyar dolar artırdığımız zaman bu hedefimize ulaşacağız. Ocak ayında yüzde 17'lik artışla bu hedefi gerçekleştirdik. İnanıyorum ki bundan sonraki aylarda da ihracatçılarımızın gayretleri ve çabalarıyla bu hedefe ulaşacağız. 2023'e giden yolda bu hedefi tutturmanın büyük bir önemi var. 100. yıldaki hedefimiz inşallah 300 milyar dolarlık hedeflere gitmek." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 36
 • Bu ülke 9 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman ihracatı ithalat karşısında ikiye katlar o zaman refah artar tabi bu gelişimi halka ve yatırımlara üretmeye yansıtmak ve yatırmak lazım
  Cevapla
 • Gerçeğin Sesi 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye sınırları içinde üretilen otomobil kamyon kamyonet minibüs otobüs telefon tablet bilgisayar televizyon hardisk flash bellek gibi teknoloji ürünlerinden ÖTV ve KDV alinmasin ithalat biter dolar düşer işsizlik azalır SGK rahatlar
  Cevapla
 • Tuzla 9 ay önce Şikayet Et
  Eft numaranı gönder ihracat yapanlar sana komisyon göndersinler 300 satiyorsak 500aliyoruz araba ceptelelefonu gas petrol ithal etmezsek okey ülke içinde dolara ihtiyaç kalmaz zaten
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  reis hayat çok pahalı buna acil önlemler alınmalı..elektrik faturaları 4 kat zamlı geldi..bu nedir ya..rezillik. alt tabaka eziliyor reis..marketler zaten milleti soyuyor..3-5 marketin insafına kalmış millet...acil önlem alman lazım..2023 tehlikeye girmesin..
  Cevapla
 • Yalnız kurt 9 ay önce Şikayet Et
  Tamam artışta neden gecen ay 10 milyardolar ithalat acığı ar hani dolarcıklar nerede. Yoksa destek İcin hayali ihracatm ı kağıt üzerinde....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle