Olmayan ürünü satana ve sahte indirime ceza yağdı

Daha önce yüklü miktarlarda ceza alan ancak indirim ve stok oyunlarına devam eden zincir marketlere yeni cezalar kesildi.

GİRİŞ 05.02.2022 07:02 GÜNCELLEME 05.02.2022 09:14
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Tüketiciyi fahiş fiyatlara karşı korumak için çalışmalarını sıklaştıran Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki indirim oyunlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, daha önce yüklü miktarlarda ceza alan ancak indirim oyunlarına devam eden zincir marketlere yeni cezalar kesti.

Kurulun incelemelerine göre;

* Bir market kampanyasında, sütü 6,50 TL’den 5,75 TL’ye indirdiğini beyan etti. Ancak indirimden önceki satış fiyatının 5,90 TL olduğu anlaşıldı. Bu durumun tüketicileri yanılttığını değerlendiren Kurul, bu market zincirine 114 bin 326 TL idari para cezası verdi.

 “Çok Al Az Öde” kampanyası yapan bir marketin de, 65,50 TL olması gereken faturayı, 93,60 TL olarak tahsil ettiği tespit edildi. Tüketicinin yanıltıldığını değerlendiren Reklam Kurulu, bu markete de 114 bin 326 TL idari para cezası uyguladı.

* Bir tüketici, markete ait internet sitesinden telefon sipariş etti ve kendisine ‘onay’ mesajı gönderildi. Ancak ertesi gün tüketicinin onayı alınmadan sipariş iptal edildi ve firma tarafından ‘ürün stokunun bulunmadığı’ bilgisi verildi. Kurul, bu yanıltıcı uygulama sebebiyle markete 11 bin 429 TL idari para ceza kesti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 10
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Belli kim oldukları
  Cevapla
 • Hakan Barış 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis bakma bize biz mandacı ekonomistiz biz bilmiyoruz sen daha iyi biliyorsun. faiz indirimlerine aynen devam et sen. sen daha iyi biliyorsun ekonomiyi. faiz indirerek enflasyonu düşürmeye devam et.
  Cevapla
 • A. Gönültaş 1 yıl önce Şikayet Et
  enflasyon ile mücadele iyi yapılmıyor sanki patlıcan'ın kilosu 35 TL oldu.
  Cevapla
 • Yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim böyle ticaret yapanları kahretsin. Aldıkları haksız paralar zehir olsun inşallah
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Trendyol firması olmayan üŕünlerde kampanya adı altında satış yapıyor. Bunu defalarca yaşadım.Olmayan üründe kampanya yaparak milleti aldatıyorlar ayrıca parası peşin ödendiği için iade sürecinde 1 ay paranızı kullanıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle