Son dakika haberi: Merkez Bankası'ndan hükümete açık mektup! 'Liralaşma'yı anlattı

TCMB enflasyon hedefinin tutturulamaması sebebiyle hükümete açık mektup gönderdi. Mektupta son enflasyon raporunda tanıtılan liralaşma stratejisine vurgu yapıldı.

GİRİŞ 31.01.2022 16:24 GÜNCELLEME 31.01.2022 16:24
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021'de yüzde 5 hedeflenen ancak yüzde 36 olarak gerçekleşen enflasyonla ilgili hükümete açık mektup gönderdi.

Mektupta son enflasyon raporunda tanıtılan liralaşma stratejisine vurgu yapıldı.

Mektupta şu ifadeler kullanıldı:

TCMB sürdürülebilir fiyat istikrarını hedefleyen bir çerçevede, kısa vadeli geçici kazanımlar yerine uzun vadeli ve kalıcı başarı sağlayacak şekilde geniş kapsamlı bir temel para politikası gözden geçirme sürecini başlatmış bulunmakta, liralaşma stratejisi bu sürecin asli unsurunu oluşturmaktadır.

Liralaşmanın, orta ve uzun vadede enflasyonla mücadelede para politikası araçlarına vereceği destek üç kanalla gerçekleşecektir.

TÜRK LİRASI'NIN GERİDE KALMASINA İZİN VERİLMEYECEK

Birincisi, kur korumalı hesaplar ve benzeri araçlar ile Türk lirası tasarruflar teşvik edilecek ve getirilerinin alternatiflerine göre geride kalmasına izin verilmeyecektir. Kur korumalı tasarruf araçlarının, yıllardır çözüme kavuşturulamayan çok kısa vadeli mevduat yapısının vade uzatımı dönüşümüne de destek olacağı daha şimdiden anlaşılmaktadır. Zorunlu karşılıklar ve kur korumalı mevduat kararlarımız ile liralaşma sürecinin orta vadede fiyat istikrarına kalıcı katkı sağlamasını beklemekteyiz.

TÜRK LİRASI ÖNCELİKLİ OLACAK

İkincisi, TCMB likidite ve karşılık operasyonlarında Türk lirası araçlara geçişin kademeli bir şekilde yönetilmesidir. Para takas işlemlerinin toplam fonlama içerisindeki payının azaltılması başta olmak üzere, Türk lirasına erişimde Türk lirası cinsi teminat ve araçlar önceliklendirilecektir. Zorunlu karşılık politikalarında da bu ilke gözetilecektir.

UZUN DÖNEMLİ İSTİKRAR VURGUSU

Üçüncüsü, enflasyon ile mücadelede üretim kapasitesini geliştirerek kalıcı kazanımlar sağlayabilmek için, cari dengeyi destekleyen ve Döviz kazandırıcı sektörlere yönelik fonlama ihtiyaçlarının uygun vadelerle lira cinsinden karşılanabilmesi önem arz etmektedir. Söz konusu hedeflere odaklanmış kredilerin desteğiyle üretimin finansmanında dış borçlanmaya bağımlılık en aza indirilerek, kurların serbest piyasa koşullarında ve ekonomik temeller etrafında uzun dönemli istikrarı için gerekli koşullar sağlanacaktır.

Fiyat istikrarını sağlayacak ve sürdürecek adımların başarısı için ekonomi politikaları arasındaki uyum ve toplumsal mutabakatın mümkün olan en geniş tabanda oluşturulması gereklidir.

Bu bağlamda, sürdürülebilir fiyat istikrarı için başarı potansiyeli her zamankinden fazladır. Mali disiplin duruşunun enflasyonla mücadeleye verdiği desteğin yüksek olması beklenmektedir. Vergilendirme stratejilerinin fiyat istikrarı hedefleriyle tam uyumlu hale getirilmesi ve ticarette fiyat rekabetini engelleyen unsurlara karşı Kamunun denetim, gözetim ve düzenleme kapasitelerinin etkin kullanımı; fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilebilmesi için önemini korumaya devam edecektir.

YORUMLAR 57
 • Süleyman 10 ay önce Şikayet Et
  Dolar zaten 2 liralardan 13.5 olmuş daha nasıl değer kaybedecek ülkenin çökmüş olması lazım 7 kat değer kaybetmiş üretim varsa değer kaybetmez artık
  Cevapla
 • huseyinl 10 ay önce Şikayet Et
  Şirketlerin, firmaların ve tüm kurumların projelerinde transfer edilen paraların sadece TL olarak kullanılması elzemdir.
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 10 ay önce Şikayet Et
  Almanya ve diger avrupa ülkelerinde dolar haric hic bir baska devletin parasini kabul etmiyorlar. Git bozdur gel diyorlar. Aynisi bizde olmasi sart
  Cevapla
 • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de Dolardan başka kaç tane yabancı para birimi kullanılıyor zaten? Kendinle çelişmişsin. Doları yasaklamakla çözüm olmaz. Ondan sonra ihracat ayağına ağababalar toplasın bütün Doları, millete de 3 kuruş TL versin ne güzel sistem değil mi?
  Cevapla
 • Bir altın para 10 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı'da olduğu gibi altına geçelim artık para olarak altını kullanalım asla bir daha düşmez zarar etmeyiz
  Cevapla
 • Yory 10 ay önce Şikayet Et
  Yorumcu bizim para çok zor spekule ediliyor haklısın
  Cevapla
 • Yorumcu 10 ay önce Şikayet Et
  Altın fiyatları dünya ekonomisi tarafından çok kolay speküle edilebilir. Bu nedenle ekonomi daha büyük bir tehlike içine girer.
  Cevapla
 • Ugur 10 ay önce Şikayet Et
  yakinda şahap kavciogluda gorevden alinacak
  Cevapla
 • Muslim Brothers 10 ay önce Şikayet Et
  bencede 3 ay içinde % 100. ama bu hamle kuru düşürecek faiz arttırma talimatı alacak yeni bir merkez bankası nedeniyle.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle