TESK'ten elektrik zammına düzenleme talebi

Elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulanacak sınırın konutlarda 150 değil en az 400-500 kw saat, iş yerlerinde 800-1200 kw saat olması gerektiğini belirtti

TESK'ten elektrik zammına düzenleme talebi
TESK'ten elektrik zammına düzenleme talebi
GİRİŞ 29.01.2022 09:29 GÜNCELLEME 29.01.2022 09:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulanacak sınırın konutlarda 150 değil en az 400-500 kw saat olması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bakkalın, kasabın buzdolabı, et çekme makinası, terzinin ütüsü gibi cihazlarla her gün kullanımı muhakkak olan lamba, ışıklı levhalar artık bu fiyatlardan dolayı yanmamaya başladı. Konutlarda ise sadece buzdolabı, fırın ve televizyon gibi cihazlarla kullanım kotası olan 150 kw saati geçiyorken, bu sınırı geçenlere daha yüksek zamlı tarifenin uygulanması herkesi mağdur etti. Ülkemizde 3’lü tarife sistemi var. Konutlar, sanayi ve ticaret. En düşük elektrik sanayii de, ve en yüksek elektrik tarifesi ise esnafımız tarafından kullanılmaktadır. Bu da gösteriyor ki esnafımız konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödemektedir. Elektirikde konutlarda uygulamaya konulan 150 kw saat uygulamasında ise kullanım ortalamaları alınarak bu sınır yükseltilmeli ve iş yerlerinde kullanılan elektrikte yazlık kışlık olarak ayrı ayrı hesaplanarak faturalandırılmalı” dedi.

-“ZORUNLU İHTİYAÇLAR İLE BİLE AYLIK 150 KW SAAT AŞILIYOR”

Esnafın buzdolabının fişini çekip tabelasını söndürme noktasına geldiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni yılın ilk günlerinde elektrik faturalandırma sisteminde kademeli sisteme geçildi ve yüzde 50 ile yüzde 127 değişen oranlarda aylık 150 kilovatsaatlik tüketim sınırına göre zam yansıtılmaya başlandı. Aylık belirlenen bu sınırı geçmemek için evlerde buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, ütü gibi zorunlu cihazların hiç çalışmaması gerekiyor. Bununla birlikte işyerlerinde zorunlu olarak çalıştırılması gereken buzdolapları, yanması gereken ışıklar ile tabelalar bundan sonra yanmayacak demektir. Bakkal dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, terzi makinesini ve ütüsünü açmaya korkuyor, esnaf tabelalarını söndürürse sokaklar da ışıksız kalır” diye konuştu.

“YAZLIK VE KIŞLIK TARİFEDE ISRARLIYIZ”

Alt sınırın en az konutlarda 400-500, iş yerlerinde ise 800-1200 kilovatsaat olması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Elektriğin yazdan daha çok kışın kullanıldığını, ısınmada, aydınlanmada, mutfakta, temizlikte, işyerlerinde her alanda olmazsa olmaz olduğunu belirtmiş ve zam yapılmaması için talep de bulunmuştuk. Esnaf ve sanatkar camiası olarak yazlık ve kışlık elektrik tarifede ısrarlıyız. Bununla birlikte doğalgazda da kademeli sisteme geçiş kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Kışın çetin geçtiği bu dönemlerde vatandaş, esnaf ve sanayici düşünülerek kademe üst sınırdan belirlenmeli. En önemli harcama kalemlerinde faturaların yüksek gelmesi üretimi de tüketimi de olumsuz etkiliyor. Bu yüksek fiyatlar hem enflasyonu hem de maliyetleri yükseltiyor” şeklinde vurguladı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • esco 10 ay önce Şikayet Et
  halen kota düzenlemesini konuşuyoruz kaldırın kardeşim kotayı ben evde 5 kişiyim neden adaletsizlik yapıyorsunuz çekin zammı geriye %127 zam olur mu hiç? olursa bu ülke %23 ten %1 e düşen iktidar partisi de gördü zamanında
  Cevapla
 • Turan Üç Hilal 10 ay önce Şikayet Et
  Konutlarda aile sayısı göz önünde bulundurmayan bütün düzenlemeler adaletsiz olur
  Cevapla
 • Turan Üç Hilal 10 ay önce Şikayet Et
  Konutlarda aile sayısı göz önünde bulundurmayan bütün düzenlemeler adaletsiz olur
  Cevapla
 • hakkı 10 ay önce Şikayet Et
  Adam gibi adam. Bir tane yanlış sözünü duymadım. Ülke yöneten arkadaşlar bu adamı okusalar.
  Cevapla
 • Adanalı 10 ay önce Şikayet Et
  Bendevi bey çok haklı. 150kw sınırının yükseltilmesi lazım. konutlarda enaz 250 küçük işyerlerinde 500 olması lazım. vatandaş maaşına zam aldı ama aldığı zammıda faturalara harcıyor. hatta gıda gibi diğer şeylerde düşünüldüğünde eksiye gidiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle