Türk heyeti çözüm için İran’da

Türkiye, İran’ın 10 günlük akışı durduğu doğal gaz arızasına ortak müdahale için bu ülkeye özel teknik ekip gönderdi. Türk ekipleri arızanın olduğu Bazargan bölgesinde incelemelerde bulunuyor...

Türk heyeti çözüm için İran’da
Türk heyeti çözüm için İran’da
GİRİŞ 29.01.2022 09:43 GÜNCELLEME 29.01.2022 10:42
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye, İran’ın 10 günlük akışı durduğu doğal gaz arızasına ortak müdahale için bu ülkeye özel teknik ekip gönderdi. Türk ekipleri arızanın olduğu Bazargan bölgesinde incelemelerde bulunuyor. İran’ın kabul etmesi durumunda Türk ekipleri de arızanın giderilmesi için çalışacak. İran, Türkiye’ye Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazı iletim hattında meydana geldiğini belirttiği bir arıza nedeniyle 20 Ocak tarihinden itibaren 10 gün süreyle gaz akışını durdurduğunu açıklamıştı.

TEKNİK EKİP ÇALIŞIYOR

Türk heyeti, İran’ın açıklamasıyla birlikte İran’a gitti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan başkanlığındaki bir heyet İran’da görüşmeler yaptı. Bayraktar ve Özcan Türkiye’ye döndü. Teknik ekibin ise oradaki çalışmalarına devam ettiği öğrenildi.

DESTEK ÖNERİSİ

Edinilen bilgilere göre, Türk heyeti İran ekibine arızayı gidermek için yapılacak çalışmalara destek olma önerisini sundu. İran’ın öneriyi kabul etmesi halinde Türk ve İran ekibi birlikte arızayı giderecek. Türk heyeti gazın bir an önce Türkiye’ye akışının sağlanması için çalışmaları hızlandıracak. Öte yandan İran’dan gaz akışının kısık olarak başlatıldığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. İran tarafından herhangi bir gaz akışı sağlanmıyor.

YORUMLAR 8
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Irana güvenecegine en saglami ruslar ... Putin adam dibi... RTE birinci, Putin ikinci !!!
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  İran arızayı bilerek yapmıştır.......
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Iran hep arkadan vuran !
  Cevapla
 • Çepni 10 ay önce Şikayet Et
  Hiç dost olmamışki olmazda
  Cevapla
 • nimet 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya ve İran neredeyse her kış bunu yapıyorlar... Hadi Rusya KAFİR.. İRAN...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle