Fransa, son 52 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştı

Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) verilerine göre Fransa, 2021 yılında yüzde 7 ile son 52 yılın en yüksek büyüme hızına ulaştı.

Fransa, son 52 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştı
Fransa, son 52 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştı
GİRİŞ 28.01.2022 13:31 GÜNCELLEME 28.01.2022 13:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fransa’da ekonomi, Covid-19 salgını nedeniyle alınan kısıtlama tedbirleri yüzünden 2020’de yüzde 8 düşüş ile 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük daralmayı yaşamıştı. INSEE ve Fransa Merkez Bankası, aralık ayı ortalarında 2021 yılı için yüzde 6,7 ekonomik Büyüme öngörmüştü.

İSTİHDAM VERİLERİNE GÖRE İSE FRANSA’DA KAYITLI İŞSİZ SAYISI YARIM MİLYON AZALDI

France 2 televizyon kanalına konuşan Maliye ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, son verilerin hükümetin aldığı tedbirlerin etkili olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini savundu.

Ekonomik krizin ortadan kalktığını savunan Le Maire, ekonomideki son durumu "muhteşem bir toparlanma" olarak değerlendirdi. Le Maire, AB’de ekonomi alanında işlerin artık daha iyiye gitmeye başladığını sözlerine ekledi.

KAMU MALİYESİNDE BORÇLAR ARTTI

Bununla birlikte son veriler, ekonomik toplarlanma için devletin verdiği desteklerle kamu maliyesinde borçların arttığını ortaya koydu. Fransa’da geçen yıl devletin 60 milyar euroya yakın ilave borçlanmasıyla bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 7’ye çıktığı bildirildi. Euro kriterine göre, bu oranın yüzde 3’ü geçmemesi gerekiyor.

AB dönem başkanı Fransa, bütçe disiplininden taviz vermeden yatırımları ve istihdamı artırabilmek için Euro kriterlerinde reform yapılmasını istiyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
    Daha az önce ABD'nin de 2021 son çeyreğinde 6 küsür büyüdüğünü gösteren bir haber okudum burada. Ne oldu şimdi, Türkiye'den bahsederken, şu kadar büyüdü, yok çift haneli büyüme bilmem ne. Öyle bir gösteriyordunuz ki sanki bütün dünya küçülüyor da sadece Türkiye büyüyor gibi. Ne kadar büyüdüğümüz ortada. Hele şu son elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar bunun kanıtı oldu. Zamsız 1 günümüz bile geçmezken kimse çıkıp dalga geçer gibi büyümeden bahsetmesin.
    Cevapla