Mavi Akım üzerinden Türkiye'ye rekor gaz sevkiyatı

Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye'ye Mavi Akım boru hattı üzerinden geçen yıl 15,98 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti.

GİRİŞ 28.01.2022 12:25 GÜNCELLEME 28.01.2022 16:01
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl Mavi Akım üzerinden Türkiye'ye gönderilen gaz miktarına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "2021 sonu itibarıyla Rusya'dan Türkiye'ye Mavi Akım boru hattı üzerinden sevkiyatta tarihi rekor kırıldı. Geçen yıl 15,98 milyar metreküp doğal gaz Mavi Akım üzerinden sevk edildi. Söz konusu hacim, Mavi Akım'ın 2003'te devreye alınmasından bu yana en yüksek yıllık hacimdir." ifadeleri kullanıldı.

Gazprom Export'un Başkanı Elena Burmistrova da yaptığı açıklamada, "Mavi Akım, Gazprom'u doğrudan büyük bir ihracat pazarına bağlayan ilk açık deniz boru hattıydı. Neredeyse 20 yıl sonra bu yaklaşımın tamamen doğru çıktığını görüyoruz. Mavi Akım üzerinden yapılan rekor sevkiyat, bize ilham veriyor ve açık deniz gaz boru hatları aracılığıyla doğrudan tedarikin etkinliğini kanıtlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • Hızır İlyas HASTA 10 ay önce Şikayet Et
  Enerjide çok gerilere kaldık. Güneş enerjisi Rüzgar enerjisi Hidroelektrik santralleri Nükleer enerji. İvedilikle yapılmalıdır. Bu ülkenin kaybedecek zamanı yoktur.
  Cevapla
 • adem erdogan 10 ay önce Şikayet Et
  Dış güçleri rusya yi zengin etmişiz doğalgaz abone sayısını artırmak onlara yarıyor.
  Cevapla
 • Berkay 10 ay önce Şikayet Et
  Biz rus doğalgazının ülkemizden geçişine öpücük karşılığında izin vermiyoruz.
  Cevapla
 • Kamil 10 ay önce Şikayet Et
  Hibrit nükleer santraller inşaa edilecek ise Toryum veya diğer kaynaklarımızı yakıt olarak kullanılması , düşünülerek yatırım yapılmalıdır . Maliyeti yüksektir , Getirisi de ülkenin bekası içi vazgeçilemeyecek kadar değerlidir . Türkiye nükleer teknolojiye yatırım yapacak ise ; İzotop eldesi ve Lantanit grubundan doğada mevcut olmayan elementlerin eldesi için parçacık hızlandırıcısı inşaa etmelidir . Kaynaklar ve imkanlar olmazsa olmaz ! İhtiyacımız olduğunda, bir devletten satın almayı istesek , Ne ekipmanını verirler , Ne de kaynaklara sahip olmamıza müsade ederler . Doğalgaz , Petrol ve kritik element kaynaklarına sahip olmak için her türlü hinliği yapar , savaşırlar .
  Cevapla
 • Haşim 10 ay önce Şikayet Et
  Haşim Doğan nüpleer yakıttan yanayım. Temiz doğayı kirletmeyen bir yakıt kendi işimizi kendimiz yapacağız kimse hayinlik yapamaz.
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Nükleer enerji şart buna karşı olan herkes vatan hainidir.
  Cevapla
 • Yalçın 10 ay önce Şikayet Et
  Aynen dogru kardeşim haklısın görüşüne katılıyorum
  Cevapla
 • Mizah 10 ay önce Şikayet Et
  Kaç gündür ne kadar müthiş tedbirler alındığını gaz fazlasını olduğunu anlatıp duruyorsunuz daaaaa peki İran 10 gün gazı kesti diye niye gaz yetmiyor hala onu açıklamadınız. Demirel siyaseti mi yapıyorsunuz. Saatlerce konuşup hiç bir söylememek gibi. 20 senede siyasetin her türlü hilesini öğrenmiş gözüküyorsunuz.
  Cevapla
 • İ yavuz 10 ay önce Şikayet Et
  Herşeye karşı
  Cevapla
 • Bitlisli 10 ay önce Şikayet Et
  Mizah bey bakıyorum bay Kemal den çok şey öğrenmişsin hayalle yaşıyorsun sakın müzik siz dans edeyim deme kendini balikcida bulursun hile bedir anlarsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle