Morgan Stanley: ABD hisseleri olumsuz ayrışacak

Fed'in daha hızlı sıkılaşma mesajlarına karşı ilk tepkisi olumsuz olan ABD endekslerine ilişkin karamsar beklentiler öne çıkmaya başladı. Morgan Stanley hızlı parasal sıkılaşma döneminde ABD endekslerinde baskının devam edeceğini öngördü.

Morgan Stanley: ABD hisseleri olumsuz ayrışacak
Morgan Stanley: ABD hisseleri olumsuz ayrışacak
GİRİŞ 28.01.2022 09:35 GÜNCELLEME 28.01.2022 09:35

Morgan Stanley Stratejisti Andrew Sheets, ABD’de hisse senedi endekslerinin, daha sıkı bir para politikası sürecine uyum sağlamaya çalışırken baskı altında kalmaya devam edeceği ve dünyanın geri kalanından olumsuz ayrışacağı öngörüsünde bulundu.

Sheets, enflasyondan arındırılmış (reel) getirilerin, negatif seviyelerinden pandemi öncesindeki seviyelerine yükselmesini beklediğini, bu durumun da, ABD Borsalarını sırtlayan faize hassas büyüme hisseleri için tehdit olduğunu söyledi. “Artan reel faizlere en duyarlı olduğunu ve dünyanın geri kalanından zayıf performans göstereceğini düşündüğümüz ABD hisse senetlerinde defansif pozisyon almayı tercih ediyoruz” diyen Sheets, ülkede reel getirilerin yıl sonuna kadar 40 baz puan daha artarak eksi yüzde 0,1’e yükseleceğini tahmin ediyor.

OLUMSUZ AYRIŞMA EMARELERİ ŞİMDİDEN GÖRÜLÜYOR

Sheets, sadece iki hafta önce reel getirilerde eksi yüzde 0,3 seviyesine yükseliş olacağını tahmin ediyordu. ABD endeksleri geçen yıl teknoloji sektörünün başını çektiği, pahalı hisseler öncülüğünde yükseldi. Ancak bu hisseler gelecekteki karlarının daha değersiz hale gelecek olmasından dolayı reel faizlerin yükselişinden olumsuz etkileniyor.

Aslında Sheets’in öngördüğü bu negatif ayrışma da bu yılın ilk ayı itibarıyla biraz etkisini gösteriyor. S&P 500 endeksi ay başından bu yana yüzde 9,22 düşerken, Stoxx Europe endeksi sadece yüzde 3,58 geriledi. Bu da, S&P 500’ün Aralık 2018’den bu yana en büyük aylık marjla Avrupa’daki benzerlerinin gerisinde kaldığına işaret ediyor.