Fiyatlar açıklanamadı, sebze fiyatları yüzde 50 zamlandı!

Türkiye genelindeki kar yağışı İstanbul hallerinde sebze fiyatlarında yüzde 20 ila 50 arasında artışa neden oldu. Yolların kapalı olması sebebiyle kırılan tedarik zinciri, İstanbul hallerinde ürün arzını yüzde 40 düşürdü.

GİRİŞ 28.01.2022 12:01 GÜNCELLEME 28.01.2022 12:16
Bu Habere 168 Yorum Yapılmış

Son bir haftadır yurt genelinde etkili olan kar yağışı, İstanbul’da sebze fiyatlarında yüzde 20 ile 50 oranında artışa yol açtı. Yoğun yağış kaynaklı kapanan yolların tedarik sorunu yaşattığını kaydeden Türkiye Halciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve İstanbul HALDER Başkan Yardımcısı Sedat Recep Toktürk, İstanbul’da bulunan Bayrampaşa ve Ataşehir’deki iki toptancı halinde ürün arzının yüzde 40 düştüğünü söyledi.

İstanbul kar yağışı

Ürün arzının ulaşım faktörünün yanı sıra üretimle de ilgili olduğunu belirten Toktürk, “Şu anda Antalya bölgesinde son birkaç gündür hava şartlarından dolayı sera üretimi oldukça düştü. Kış ayı olması, seraların yeterince ısıtılmaması ve güneş ışığının olmamasından dolayı üretim arzında ciddi bir düşüş var. Tahminime göre verimde yüzde 50 oranında bir azalma var. Mevsimsel olarak da sera dışında sebze üretimi yapılmıyor” dedi.

Seralarda verim düşüşünün genellikle bu aylarda yaşandığını belirten Toktürk, nakliye ve lojistik anlamda da geçici bir sıkıntı yaşandığını aktardı. Söz konusu durumun fiyatları belki kısa vadede etkileyebileceğini ama genel anlamda çok fazla değiştirmeyeceğine vurgu yapan Toktürk, “Domates, patlıcan, kabak, biber, dolma biber gibi ürünlerde fiyatlar önümüzdeki günlerde çok etkilenmeyecek. Bunun dışında toprak ürünleri olan ıspanak, karnabahar, pırasa, semiz oto, kereviz ve havuç fiyatlarında da ciddi bir değişiklik beklenmiyor” diye konuştu.

Sebze fiyatları

20 MART'A KADAR ÜRETİMDE ARTIŞ BEKLENMİYOR

Bazı sebze ürünlerinin fiyatlarında yüzde 20 ile 50 arasında artış olduğunu ifade eden Toktürk, elma, armut, ayva gibi soğuk depolarda olan ürünlerde ise fiyat artışının olmadığını iletti. Sezonluk denilen örtü altı ürünlerde artış yaşandığını açıklayan Toktürk, “Ayrıca pazarlar hava şartlarından dolayı tam randımanlı kurulmuyor. İnsanlar soğuk havadan dolayı alışverişten kaçınıyor ve pazarlarda alışverişi düşürüyor. Halk daha çok mahallede bulunan market ve manavlardan alışveriş yapıyor” şeklinde konuştu. Toktürk, şöyle devam etti; “Bazı ürünler şu ana kadar fiyatta istikrarı korudu ama fasulye gibi bazı ürünlerde fiyat artışı yaşanıyor. Şubat ayından Mart’ın 20’sine kadar sera ürünleri üretiminde çok büyük bir rahatlama olmayacak."

İSTANBUL'DA HALDE FİYATLAR AÇIKLANMADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü tarafından her gün açıklanan meyve ve sebze ürünlerin fiyatı 25 ve 26 Ocak tarihlerinde açıklanmadı. Söz konusu tarihlerde kar yağışının etkili olması ve hallere gelmesi gereken birçok aracın yollarda kalmasından dolayı yeterince ürünlerin olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Dün açıkladığı fiyatlara göre en yüksek fiyat artışı yüzde 66.6 artış ile salatalıkta (Çengelköy) meydana geldi. Patlıcan, fasulye ve kabakta yüzde 50 varan fiyat artışı yaşandığı görülüyor.

KAYNAK: DÜNYA
YORUMLAR 168
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  İstanbul hali kimin denetiminde raiş bedelini kontrol eden İBB şu an bu durumda yapacakları hile fırsatçılık oyunları ortada, Ataşehir halında kabak dökmeler, acaba İstanbul halında neler oluyor. Her şey İyi oluyor. İyi oyunlar oynanıyor. Kar yağmur yağmaz kuraklık bahanesi yağar çamur, dolar çıkar tarım dolar yedi her şey şahane fırsatçılık bahane.
  Cevapla
 • Seyhan 3 ay önce Şikayet Et
  BIR IKI AY ALMAYIN.BOYKOT EDIN ELLERINDE KALSIN ZARARA UGRASINLAR BAKALIM DIBE VURUYORMU NE OLUYOR.TARLADAN COK CUZZI ARADAKI FIRSATCI DEVLET MILLET DUSMANLARI SİSİRİYOR.SAYIN CUMHURBAXKANINA SESLENIYORUM TARIM BAKANLIGI BUNYESINDE SEMTLERDE HALLER ACIN.BU ARACI KABZMALLER BELASINI BULSUN.Kendiniz getirin doğrudan halka satın.bu fırsatçılar ölsün.
  Cevapla
 • asdasdasdas 3 ay önce Şikayet Et
  Her bahaneyle zam üstüne zam döviz çıkar zam kar yağar yağmur yağar zam ayağım taşa takıldı zam binin bakalım gariban vatandaşın sırtına bu dünyanın ahireti de var bilene....
  Cevapla
 • Wanli 3 ay önce Şikayet Et
  Limon portakal yerli ayva elma bir de muz alıyorum.patates soğan sonbaharda yüklü alırım. Arada bi yeşillik ..ee daha ne olsun..enayimiyim 20-30 TL biber patlıcan Vs gibi şeylere para vereyim
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  kar olmasa baska mazeret yine hazir cok seyi yemesen olur ben øyle yaparim cok pahali ise almam ne zaman ucuz olur ise iki kati alirm sorun kalmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle