Dev banka JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi

ABD'li dev yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de dolarizasyonun azaldığını ve çok kısa vadede kredi piyasasında istikrarın kazanılacağını açıkladı. Bununla birlikte bazı Türk bankalarının tahvillerine yönelik olarak tavsiyesini yükseltti.

Dev banka JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi
Dev banka JP Morgan'dan Türkiye değerlendirmesi
GİRİŞ 27.01.2022 10:22 GÜNCELLEME 27.01.2022 10:45
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye'de ekonomiye yönelik alınan tedbirler her geçen gün kendisini göstermeye başladı. Yurt dışında da ekonomideki istikrar güven kazanmaya başladı ve dev bankalar Türk yatırımları için "ağırlık artır" tavsiyesinde bulundular.

ABD'li dev yatırım bankası JP Morgan, bazı Türk bankalarının tahvilleri için tavsiyesini "nötr"den "ağırlığını artır"a yükseltti.

KUR KORUMALI MEVDUAT ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Hükümetin açıkladığı yeni ekonomik tedbirler içinde en etkilisi olan kur korumalı TL mevduat hesaplarına ilişkin olarak JP Morgan, vatandaşların Döviz talebini sonlandırmaya başladığını ve Dolarizasyon baskısının azaldığını belirtti.

Dolarizasyon dolara olan talepteki artış ya da azalışı belirtiyor. Dolarizasyonun azaldığı ortamda kurlarda dengelenme ortaya çıkıyor.

DOLARİZASYON DÜŞTÜ, MERKEZ’İN HAMLESİ SINIRLANDI

Dolarizasyonun düşmesiyle birlikte Merkez Bankası’nın elinin rahatladığını ve dövize müdahale etme konusunda daha az aksiyon gösterdiğini öne süren JP Morgan, vatandaşların döviz talebinin şu an düzenli alanda oynamalar yaptığını açıkladı.

KREDİLERDE DE İSTİKRAR OLACAK

JP Morgan dolarizasyonun azalmasıyla birlikte çok kısa vadede kredi piyasasında da istikrarın kazanılmasını beklediklerini duyurdu.

3 TAHVİLDE GÖRÜNÜM DEĞİŞTİ

JP Morgan, TCZIRA 26, TSKB 26 ve EXCTRU 26 tahvilleri için tavsiyesini "nötr"den "ağırlığını artır"a yükseltti. Vakıfbank'ın 2026 tahvili için tavsiyesini "ağırlığını artır" olarak başlattı.

YORUMLAR 3
 • Ćiftçi 3 ay önce Şikayet Et
  Ben özelikle İslam memişin yanlış bilgiler verdiği kanaatindeyim hani dolar 12200 TL olacaktı
  Cevapla
 • dış güç 3 ay önce Şikayet Et
  bunlar dış güç değil miydi? şimdi bunlar iyi bir şey mi dedi? biz buna sevinecek miyiz?
  Cevapla
 • Solomon 3 ay önce Şikayet Et
  CHP'li trol defol
  Cevapla