Son dakika: ABD Merkez Bankası FED'den faiz kararı! FED Ocak 2022 faiz açıklaması!

Son dakika: ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. FED'den yapılan son dakika açıklamasında, faiz %0-0,25 aralığında sabit bırakıldı. İşte detaylar...

Son dakika: ABD Merkez Bankası FED'den faiz kararı! FED Ocak 2022 faiz açıklaması!
Son dakika: ABD Merkez Bankası FED'den faiz kararı! FED Ocak 2022 faiz açıklaması!
GİRİŞ 27.01.2022 04:38 GÜNCELLEME 27.01.2022 04:38
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Son dakika: ABD Merkez Bankası FED faiz kararını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre faiz yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit bırakıldı.

FED'DEN OCAK 2022 FAİZ AÇIKLAMASI!

FED'den yapılan açıklamaya göre faiz yüzde 0 – 0,25 aralığında sabit bırakıldı.

Fed, 2021 Aralık ayında yapılan toplantıda 2022'de 3 kez faiz artırımına gideceğini açıklamıştı. 2022'nin ikinci Fed toplantısı 15-16 Mart tarihlerinde, üçüncü toplantı da 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz ve döviz açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz ve döviz açıklaması

Karar metninde faiz artışlarının yakında başlayacağı belirtilirken, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın ardından geleceği ifade edildi.

Metinde yüzde 2'yi aşan enflasyon ve güçlü istihdam piyasasıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi'nin faizleri yakında artırmaya başlamasının uygun olacağını öngördüğü belirtildi. Karar metninde varlık alım operasyonunun da Mart ayı başında tamamlanacağı duyuruldu. Karar oybirliği ile alındı. Ülkede son gelen veriler enflasyonun geçici olduğu yönündeki söylemin değişmesine yol açmıştı.

Fed Başkanı Powell iki hafta önceki konuşmasında enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacaklarını belirtmiş, ancak “Şu an bulunduğumuz yerden normale giden uzun bir yol var” ifadelerini kullanmıştı.

ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKMIŞTI!

ABD'de son açıklanan verilere göre yıllık enflasyon Aralık'ta yüzde 7 olarak kaydedilmişti. Böylelikle yıllık enflasyon Haziran 1982'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. Aralık ayında tüketici fiyatları aylık bazda ise yüzde 0,6 artmıştı. Çekirdek enflasyon göstergesi olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksi Aralık'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 yükselmişti.

YORUMLAR 32
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu krizde faizi yükseltmek yanlis olur fed dogru karar vermis sabit tutmus bu krizde mümkün oldugu kadar faiz düsmeli
  Cevapla
 • Kenan 2 yıl önce Şikayet Et
  dolar paçavrasının 10 Tl nin altına düşmesi kaçınılmaz
  Cevapla
 • mahmuthan 2 yıl önce Şikayet Et
  faizi artirirsa dolar malesef yukselecek
  Cevapla
 • Kenan 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede faiz sıfırlanmalı
  Cevapla
 • ozgur can 2 yıl önce Şikayet Et
  harbiden haber sunus tarziniz mukemmel
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi hikaye fed faiz falan yükseltmeyecek kumar oynuyor kendi bastığı dolarla arkadaşlar fed masa sahibi insanları kumar oynamsı için blöf yapıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle