Çip stokları azaldı alarm verildi! Zam olarak geri dönecek

Pandemiyle beraber başlayan çip krizi derinleşerek devam ediyor. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan ABD, ülkedeki çip üreticilerinin yarı iletken stoklarının küresel çip krizi nedeniyle azaldığını açıkladı. Çip krizi nedeniyle duran fabrikalar ve arz sıkıntısı ürünlere aşırı pahalılık olarak geri yansıyor...

GİRİŞ 26.01.2022 10:22 GÜNCELLEME 26.01.2022 10:25
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

ABD Ticaret Bakanlığı'nın 150'den fazla şirketle yaptığı anketin sonucuna göre 2019 yılında şirketlerin elinde 40 günlük stok bulunurken 2021'in son döneminde bu beş güne düştü.

Pandemi sırasında yaşanan üretim ve tedarik sorunlarının yanı sıra elektronik cihaz satışlarında büyük bir artış gerçekleşmesi, üreticilerin talebe yetişememesine yol açtı.

Pandemiyle başlayan çip krizinin dünya ve Türk otomotiv sektörüne maliyeti dev boyutlara ulaştı. Çip krizinin Türkiye ekonomisine zararı 4-5 milyar dolar. Dünyadaki kayıp ise 250 milyar dolar.  

Çip krizinin 2023'ün sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

ÇİP KRİZİ AKILLI TELEFON ÜRETİMİNİ DE ETKİLEDİ

Çip üretiminin talebe yetişememesi otomobil, beyaz eşya ve akıllı telefon gibi pek çok sektörü derinden etkiledi. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, "Uzun vadede tek çözüm ülke içindeki üretimi artırmak" dedi.

TALEP YÜZDE 17 ARTTI

Anketin sonucuna göre çip üretiminde kullanılan yarı iletkenlere yönelik talep 2021'de 2019'a kıyasla yüzde 17 arttı. ABD Temsilciler Meclisi'nin gündeminde de ülke içinde yarı iletken üretimi ve ar-ge çalışmalarını geliştirmeyi hedefleyen 52 milyar dolarlık bir paket bulunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, bir süredir ülke içindeki çip üretimini artırma politikası izliyor. En büyük üreticilerden biri olan Intel, Ohio eyaletinde 20 milyar dolarlık bir yatırımla dünyanın en büyük çip üretim tesislerinden birini kurmayı planladığını açıkladı.

SAMSUNG'UN FABRİKASI 2024 ÜRETİME BAŞLAYACAK

Güney Koreli Samsung şirketi de Kasın ayında Texas eyaletinde 17 milyar dolarlık bir bilgisayar çipi fabrikası inşa etmeyi hedeflediğini duyurmuştu. Samsung'un ABD'deki en büyük yatırımı olacak bu tesisin 2024 yılında üretime geçmesi hedefleniyor.

Oyak Renault fabrikası

RENAULT TÜRKİYE ÜRETİME ARA VERDİ

Oyak Renault'un çip krizi nedeniyle 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren üretime 15 gün ara verdi. Çip krizi sonrası Oyak Renault bu kararı üçüncü kez almış oldu.

 
YORUMLAR 48
 • 28 TR 28 3 ay önce Şikayet Et
  Sirketler cip krizi bahane tüm dünya devleri stok olayını bitirdi sipariş usulu calısıyor artık yani stok yaparsa gider artıyor ama sipariş usulu calısırsa teminat ödemesi alıp senin paranla otomotivi yada diger üretim birimlerini yaparak sana satıyor yani cebinden para cıkmadan para kazanmış oluyor artık dünyanın sistemi bu alışın artık .
  Cevapla
 • Naciye hanim 3 ay önce Şikayet Et
  Marmarayda arıza insanlar perişan hadi haberi yok
  Cevapla
 • ufuk 3 ay önce Şikayet Et
  küresel sermayenin dünya genelindeki enflasyonu örtbas etmesinin kılıfı çip krizi.zam bahanesinden başka bişey değil.. bence..
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  küreselci komplocular da gelmişler, hoşgelmişler :)
  Cevapla
 • Ahmed 3 ay önce Şikayet Et
  Perakende fiyatı 100 TL nin altında olan bir malzemeden dolayı çip krizi var diyen herkes yalancı.
  Cevapla
 • derin devlet 3 ay önce Şikayet Et
  çip krizi yalan. insanların cebinden parasını almak istiyorlar. 10.000 dolar olan arbaya 20.000 dlar ödersen onlar fazladan 10.000 dolar kazanır. çip yok demeyecek ki. passat yok. mersedes yok audi yok. renault yok diyecek. sen de bastırıp sıra bekleyip alacaksın. geçmiş olsun. bekleme bekleme al gitsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle