AB'de doğal gaz korkusu: Rusya'nın elindeki silaha tek çözüm Türkiye

Avrupa'nın yaşadığı enerji krizi sonrası bölgeye gaz nakil hattının gelecekte nasıl şekilleneceği sorusu gündeme gelirken uzmanlar enerji nakli konusunda Türkiye'nin stratejik konumunun bir defa daha önem kazandığı görüşünde. Avrupa farklı projeler üzerinde kafa yorsa da en güvenilir ve en ekonomik rota Türkiye...

GİRİŞ 26.01.2022 09:03 GÜNCELLEME 26.01.2022 11:22
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Doğalgaz ihtiyacının yüzde 90'ını ithal eden Avrupa, bir defa daha enerji kriziyle karşı karşıya. Rusya ve Ukrayna arasında tansiyon giderek yükselirken, Rusya'nın doğalgazı kesme ihtimali AB'de kaygı oluşturuyor.

Rusya açık açık tehdit etti: Petrol ve gazın vanasını kapatırızRusya açık açık tehdit etti: Petrol ve gazın vanasını kapatırız

Diğer taraftan küresel doğalgaz fiyatlarının tarihî zirvelere ulaşması da AB'yi endişelendiriyor. Avrupa'ya gaz nakil hattının gelecekte nasıl şekilleneceği sorusu gündeme gelirken, uzmanlar enerji nakli konusunda AB için Türkiye'nin stratejik konumunun bir defa daha önem kazandığı görüşünde.

Almanya-Rusya

Avrupa'ya ulaştırılacak doğalgazda en ekonomik ve güvenilir güzergâhın Türkiye olduğunu söyleyen Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, diğer yolların ekonomik maliyetinin yüksek ve güvenlik bakımından da sıkıntılı olduğunu belirtti.
Rusya doğal gaz

"KARŞILIKLI ÇIKARLARI VAR"

Bilgin "AB, Türkiye'nin stratejik konumu ve önemini göz ardı edemez. Gazın hem arzı hem de transfer yolu noktasına Türkiye kilit bir ülke olarak öne çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Asıl problemin Batı dünyası ve Rusya arasında Doğu Avrupa'daki nüfus ve hâkimiyet mücadelesi olduğunu söyleyen Bilgin "Avrupa'nın yumuşak karnı doğalgaz tedariki. Rus gazına ihtiyaçları var. Hem tedarik anlamında hem de transfer anlamında Rusya belirleyici bir güç. Ukrayna krizi kolay kolay silahlı bir çatışmaya dönüşmez. Savaş çıkması Rusya'nın da işine gelmez çünkü Ukrayna da artık küçük bir ülke değil. Ordusunu güçlendirdi. ABD'den İngiltere'den silah yardımı alıyor. Silah teknolojisini geliştiriyor. Tarafların birbirlerinden karşılıklı olarak çıkarları var. Özellikle kışın bu soğuk günlerinde Avrupa'nın Rus gazına ihtiyacı var" dedi.

RUS GAZI JEOPOLİTİK SİLAH

Avrupa, doğalgazının yarısını Rusya'dan, kalanını da büyük ölçüde Norveç ve Cezayir'den temin ediyor. Moskova ise Avrupa ve NATO ile kriz durumda zaman zaman doğalgaz kozunu gündeme getiriyor. Rusya, daha önce de Avrupa'ya Ukrayna üzerinden verdiği doğalgazda yaklaşık yüzde 25 oranında bir kısıntıya gitmiş, Polonya üzerinden gaz akışını ise tamamen durdurmuştu. Enerji anlaşmazlıklarında da Kiev'e gaz arzını kesmişti.
Putin

BİZ OLMADAN EASTMED ZOR

Doğu Akdeniz'den Avrupa'ya doğalgaz transferi projesi EastMed bir defa daha gündemde.

ABD'nin EastMed projesinden desteğini çekmesi ve uzmanlar tarafından, projenin ekonomik olmadığının dile getirilmesi son günlerde birçok ülke tarafından kabul görüyor. Bu doğrultuda İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Girit, Yunanistan ve oradan da Avrupa'ya ulaştırılması planlanan EastMed boru hattı projesinin rafa kaldırıldığı, bunun yerine en güvenilir ve ekonomik yolun Türkiye üzerinden geçeceği görüşü ön plana çıkıyor.

İsrail ve GKRY gazını deniz altından Yunanistan'a taşımayı öngören 'EastMed Boru Hattı Projesi' yaklaşık 1.900 kilometre uzunluğa sahip. Büyük bölümü denizin altından geçecek projenin maliyetinin 7 ila 15 milyar avro civarında olacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 44
 • Emirdağ Lahikası 3 ay önce Şikayet Et
  İki dehşetli Harb-i Umumînin neticesinde beşerde hasıl olan bir intibah-ı kavî ve beşerin tam uyanması cihetiyle, kat'iyen dinsiz bir millet yaşamaz. Rus da dinsiz kalamaz. Geri dönüp Hıristiyan da olamaz. Olsa olsa, küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikate dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna eden Kur'ân ile bir musalâha veya tâbi olabilir. O vakit dört yüz milyon ehl-i Kur'ân'a kılıç çekemez. Emirdağ Lahikası
  Cevapla
 • Son 3 ay önce Şikayet Et
  Eee öyle mi yani.gerçeklerle uyuşmuyor gibi
  Cevapla
 • Özcan 3 ay önce Şikayet Et
  Mükemmel
  Cevapla
 • Deli dumrul 3 ay önce Şikayet Et
  Eastmeed için en büyük zorluk işletme maliyeti olur.o gazi o kadar uzağa göndermek çok fazla istasyon kurulmasını gerektirir ki buda birim maliyeti çok arttirir.
  Cevapla
 • bekir 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika AB ye gaz acil lazım İSMET gibi hayali bir projeyle daha fazla kendinizi aldatmayın Türkiye hatlar döşeli 6 ayda gazı Türkiyeye bağlayın zaten gazın çıktığı bölgede yılda 10 milyar m3 tüketim var oraya gazı taşıyan hattı da tersine çalıştırıp 10 milyar m3 de AB ye gönderirsiniz aptal olmayın dedi - Yılda 20 milyar m3 gaz ihracatı israil e yeter
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah savaşa girmeyiz , Enver Paşa'nın hatasının yapılmaması dileğiyle
  Cevapla
 • Grçk 3 ay önce Şikayet Et
  Ruslarla su anda devam eden Akkuyu nükleer santral inşaatı var.Türkiye için en uygunu tarafsız kalarak Boğazları AB ye açmamak olur ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle