Milyonlarca çalışanın maaşına yüzde 41,2 zam! Araştırma sonuçlandı

Ocak ayının sonu ile milyonlarca özel sektör çalışanı zamlı maaşlarını alacak. Zam görüşmelerinin son güne kadar sürdüğü özel sektörde Asgari ücretteki rekor artış sonrası çalışanların beklentisi yükseldi. İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer Türkiye’nin gerçekleştirdiği ‘Ücret Artış Trendleri Ara Anketi’nin Ocak ayı sonuçlarına göre 2022 yılı için ortalama ücret artış oranı yüzde 41,2’e yükseldi.

Milyonlarca çalışanın maaşına yüzde 41,2 zam! Araştırma sonuçlandı
Milyonlarca çalışanın maaşına yüzde 41,2 zam! Araştırma sonuçlandı
GİRİŞ 24.01.2022 08:53 GÜNCELLEME 24.01.2022 08:54
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış
 • Özel sektörde 2022 yılı için ortalama ücret artış oranı yüzde 41,2’e yükseldi.
 • Yabancı firmalarda zam beklentisi yüzde 42,1
 • Yerli firmalarda zam beklentisi yüzde 39,9
 • 2022 yılında en yüksek zammı  otomotiv, maden & metal, kimya, lojistik, teknoloji, perakende ve üretim sektörlerinde çalışanlar alacak.
 • Şirketler kalifiye personellerini kaybetmemek için zam oranlarını yukarı revize etmeye başladı.

Firmaların değişen iş gücünün sağlık, varlık ve kariyer alanlarındaki ihtiyaçlarını yönetmeleri için çözümler sunan ve danışmanlık veren Mercer, açıklanan 2021 resmi enflasyon rakamları sonrasında gerçekleştirdiği Ücret Artış Trendleri Ara Anketi’nin Ocak ayına yönelik sonuçlarını açıkladı.

Asgari ücrete yapılan yüzde 50,5'lik zam sonrası özel sektörün zam beklentisi yüzde 41,2'ye çıktı

399’u yabancı, 200’ü yerli olmak üzere toplam 599 firmanın katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre; 2021 resmi yıllık enflasyon rakamları sonrasında şirketlerin 2022 yılı için ücret artış beklentisi ortalama yüzde 41,2’lere ulaştı. Yabancı sermayeli firmalarda bu oran yüzde 42,1 iken, yerli firmalarda ise yüzde 39,9 olarak gözüküyor. 

2. el araç fiyatları yüzde 20 düşecek! İslam Memiş acele etmeyin deyip uyardı2. el araç fiyatları yüzde 20 düşecek! İslam Memiş acele etmeyin deyip uyardı

Özel sektörde 2022 maaş zam beklentisi yüzde 41,2

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den fahiş fiyat açıklamasıTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den fahiş fiyat açıklaması

En yüksek ücret artışına sahip sektörler otomotiv, maden & metal, kimya, lojistik, teknoloji, perakende ve üretim sektörleri ortalamanın üzerinde ücret artışlarıyla dikkat çekerken, en yüksek ücret zammı otomotiv ana sanayi ve yan sanayi sektörlerinde gerçekleşecek.

Bu bilgilere ek olarak, sektörlerden bağımsız olarak, şirketler teknoloji departmanlarında yer alan çalışanların ücret artış oranı şirket genelinin 20-25 puan üzerinde konumlandırarak dijital rollerdeki yetenek kaybını minimize etmeye çalışıyor.

ÜCRET ARTIŞ DÖNEMLERİ OCAK AYINA KAYDI

Ankete katılan firmaların yüzde 73,3 ile yılda bir kez ücret artışı gerçekleştireceğini belirtiyor. Yılda bir kez ücret artışı gerçekleştiren firmaların yüzde 66’sı ise bu artışı Ocak ayında yapacağını söylüyor. Firmaların yüzde 15’i Nisan ayında, yüzde 9’u ise Mart ayında ücret artışını gerçekleştireceğini belirtiyor.

MAAŞLARA YILDA İKİ ZAM GÜNDEMDE

Anketin sonuçlarına göre; geçtiğimiz yıllara oranla yılda 2 kere ücret artışı yapma eğilimi olan şirketlerin sayısının arttığı görülüyor. Yılda 2 kez ücret artışı gerçekleştireceğini belirten firmaların oranı ise yüzde 20,4’a ulaştı. Bu firmaların yüzde 37’si Ocak ve Nisan aylarında, yüzde 27’si ise Ocak ve Temmuz aylarında, yüzde 10’u ise Ocak ve Mart aylarında ücret artışını gerçekleştireceğine dikkat çekiyor. 

2022'de en yüksek maaş zammını otomotiv sektörü çalışanları alacak

2021 YILINDA GERÇEKLEŞEN ZAM ORANI YÜZDE 21,7

2021 yılında yabancı sermayeli firmalar yüzde 19,9 oranında, yerli sermayeli firmalar ise yüzde 25,3 oranında ücret artışı gerçekleştirdi. Toplamda gerçekleşen ücret artışı oranı ise yüzde 21,7 olarak gerçekleşti.

Mavi yaka çalışanlar yüzde 22,8 ücret artışı alırken, uzman pozisyonlarında yüzde 20,9 oranında zam artışı oldu. Yönetim pozisyonlarında yüzde 20,3 olarak gerçekleşirken, üst yönetim pozisyonlarında ise yüzde 20,3’lük bir artış oldu. Maden & metal, otomotiv, enerji, teknoloji, üretim ve hizmet sektörleri en yüksek oranlara ulaşan sektörler oldu. Firmaların yüzde 33,2’si 2021 yılı için ek ücret artışı gerçekleştirdi. Yüzde 12,2’si tek seferlik ödeme yaparken, firmaların yüzde 51,6’sı ek ücret artışı gerçekleştirmedi. Firmalar yüzde 10,8 oranında bir ek ücret artışına giderken, tek seferlik ödeme gerçekleştiren firmalar ise yıllık baz ücret üzerinden yüzde 12,8’lik bir ödeme yaptı.  

Şadiye Azışık Kılcıgil: “Yüksek enflasyon ve asgari ücret zammı ücret artışı beklentilerini yükseltti”

Son dönemde firmaların ücret artışı araştırmalarına büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken Mercer Türkiye Kariyer Bölümü Ülke Lideri Şadiye Azışık Kılcıgil, “Piyasanın bu ilgisinin birçok açıdan oluşan belirsizliklere karşı veriye artarak duyulan ihtiyacı gösterdiğini söyleyebiliriz. Türkiye’de 2018 yılında başlayan ve özellikle pandemi sonrasında yaşanan ekonomik belirsizliklerle birlikte bu yıl daha fazla gördüğümüz kur dalgalanmaları, asgari ücret zammı ve yüksek enflasyon, çalışan tarafında ücret artış beklentilerini de yükseltti. Şirketler çalışanlarını yüksek enflasyondan korumak ve dünya genelinde yaşanan “büyük istifa dalgası” riskini organizasyonları için minimize etmek için Aralık 2021’de yüzde 32,2 olarak firmaların çalışanlarına yapması beklenen ücret oranı da Ocak 2022 anketinde yüzde 41,2’lere yükseldi. Bu gelişmelere ek olarak, şirketlerin özellikle dijital rollerdeki yaşadıkları yetenek kaybını minimize etmek için özellikle teknoloji rollerindeki toplam ücret artışlarını yüzde 75-80 seviyelerine taşıdıklarını veya döviz kuru ile endeksli ücret artış politikaları kurguladıklarını görüyoruz”  dedi. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 32
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Kurum kurum zam oranlarını paylaşın da kurumlarda personeline az zam yapamama baskısı oluşsun..
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  2000 öncesi ve sonrası işçi emekli hesaplama farkları ne zaman bitecek? 22 yıl oldu!!! Bu işin altına imza atan bürokratlar vebal altındasınız bilesiniz!!
  Cevapla
 • Halo dayı 4 ay önce Şikayet Et
  27 ocakta
  Cevapla
 • Habil 4 ay önce Şikayet Et
  Laf cambazlığına gerek yok agi kalktı ama işverenler ödemediği gelir vergisini işçiye yansıtmayacağı için aylık olarak gelir düşüşü olacak belki yılın ikinci yarısında vergi kesintisi olmama ihtimali ile biraz rahatlık olabilir ama bu düzenleme işvereni rahatlattı işçiyi değil kendimizi kandırmayalım
  Cevapla
 • Yok öyle bir şey 4 ay önce Şikayet Et
  Valla benim etrafımda patronların asgari ücret veremem, 3000 TL'ye çalışacaksan çalış denildiği bir sürü örnek var. Özellikle ufak esnaf veya KOBİ dediğimiz işveren grubu tam işçi sırtından geçinen keneler. Maliyetleri düşürme deyince adamların aklına rekabetçi yenilik, ar-ge vs değil ilk olarak işçinin hakkını çalmak geliyor. Bu araştırma şirketleri neyi doğru araştırdılar ki bunu araştırsınlar. Fildişi kuleden atıp tutuyorlar ancak.
  Cevapla
 • cenkss42 4 ay önce Şikayet Et
  ssk emeklilerini yediniz harcadınız günahıda vebalide sana yazar sayın başkanım, ezdiniz bizleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle