Doları düşürecek sürpriz hamle! İslam Memiş, Bakan Nebati ile görüşmüştü, duyurdu

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ndeki kritik ekonomi toplantısında Bakan Nebati ile görüşen para piyasaları uzmanları arasında yer alan İslam Memiş, şirketlerin 10 milyar dolarlık döviz bozdurma planlarının olduğunu açıkladı.

GİRİŞ 23.01.2022 10:55 GÜNCELLEME 23.01.2022 11:36
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi. Bakan Nebati görüşmede, katılımcılara Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi. Nebati sunumunda, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Toplantı sonrası görüşmeye dair açıklama yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Önümüzdeki günlerde şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğu söylendi. Kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi." ifadelerini kullandı.

Son dakika: İslam Memiş toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu

"KÜRESEL DEĞER ZİNCİRLERİNDE ÜST SIRALARA ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ"

Toplantının sona ermesinin ardından basınla paylaşılan bilgi notuna göre, Bakan Nebati, toplantıda Türkiye Ekonomi Modeli’nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu, bu model kapsamında cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Kur kaynaklı kaygıların yönetilmesine yönelik özellikle mevduat ürünlerinde "Kur Korumalı TL Mevduat" gibi farklı finansal enstrümanlar geliştirdiklerine değinen Nebati, Türk lirası mevduata dönüşümün desteklenmesi amacıyla devreye alınan devlet desteklerini anlattı.VERGİ İSTİSNASI

Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Ekonomistlerin ve öğretim üyelerinin katıldığı toplantı sonrası konuklara tek tek söz veren Bakan Nebati, tüm katılımcıların görüş, öneri ve sorunlarını dinledi. Basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Nebati, daha önce yeni dönemdeki ekonomi politikalarının iş dünyasına aktarılması amacıyla bazı sektörler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmişti.

İSLAM MEMİŞ: ŞİRKETLERİN 10 MİLYAR DOLAR CİVARINDA DÖVİZ BOZDURMASI BEKLENİYOR

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Toplantıda ekonomide çok ciddi projelerin olduğu söylendi. Merkez Bankası’nın önümüzdeki haftalarda yeni finansal enstrümanları açıklayacağı ifade edildi. Önümüzdeki günlerde şirketlerin 10 milyar dolar civarında döviz bozdurma planlarının olduğu söylendi. Kur garantili mevduat hesaplarına 10 milyar dolar civarında girdi olunca döviz kurlarında bir gerileme olabileceğine dikkat çekildi. Bakanımız 20 Aralık akşamında piyasalara Merkez Bankası'nın ve devletin bir müdahalesi olmadığını ifade etti" dedi.

Son dakika: İslam Memiş'in açıkladığı bilgiye göre şirketlerin 10 milyar dolarlık döviz bozdurması gündemde

"PİYASALARIN EN ÖNEM VERDİĞİ KONU GÜVENDİR"

Ekonomist Hikmet Baydar, “Piyasanın en çok önem verdiği konu güvendir. Açık ve net bir şekilde gereken bilgileri Hazine ve Maliye Bakanımız açıkladı. Son derece samimi bir görüşme gerçekleşti. Nerdeyse herkes içini döktü diyebilirim. Dolayısıyla burada bizim kafamızdaki karışıklıkları gidermeye çalıştı. Son derecede başarılıydı. Bizler de düşünce ve fikirlerimizi ifade ettik. Oldukça olumlu bir görüşme oldu. Böyle görüşmelerin sık sık tekrarlanması taraftarıyım. Çünkü piyasadaki belirsizlikler hep önümüze kur riski ve faiz riski olarak çıkıyor. Böyle toplantılarla bu riskleri ortadan kaldırmamız mümkün olabilecektir" diye konuştu.

Portföy şirketi yöneticisi Bora Doğanay ise “Çok verimli bir toplantı gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanımızın pozitif enerjisiyle bizde yeni program hakkında detaylı bilgi erdi. Sektör olarak bu konuyla alakalı olarak görüşlerimizi ve beklentilerimizi ilettik. İnşallah herkes için hayırlı sonuçlar olur” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 95
 • A. Gönültaş 3 ay önce Şikayet Et
  düşse bile kalıcı olması şu enflasyon oranı % 36 ve tcmb gösterge faiz oranı % 14 ile pek mümkün gözükmüyor. real getiri % - 22
  Cevapla
 • Ttry 3 ay önce Şikayet Et
  Bu dolar sittin sene düşmez kimseyi kandirmayın üretim yok çara yok herşeye zam gelmiş düşse ne olacak fiyatlar düşecek i günü kurtarmak AKP'nin işi
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Sorun halkın elinde dolar tutması değil. Sorun, halkın yatırımlarını korumak için güvenli yatırım aracı bulamaması da değil. Sorun, her şeyi dövize dayalı kredi ile dışarıdan alınan borçlarla yapmak bunu yaparken de katma değer üreten değil de alt yapıya yatırmak. Getirisi olmayan yatırım. Yoldan köprüden alınan para, getiri değil ülke içinde dönen para. Dışarıya ihracaatı artıracak hiç bir şey yapılmadı, bari deliği kapatalım diye ithalatı azaltacak yerli üretime de destek olunmadı.
  Cevapla
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Başarabilirsek bundan sonra dediklerin yapılmaya çalışılıyor.
  Cevapla
 • Bulgaristanlı Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Hükümetimiz yanlış yapıyor Türkiye'de dolar mevduatlarınıb azaltması gerekiyor yani ülkemizde doların ve euro'nun yasaklanması gerekiyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yaptığı gibi altın ve gümüş toplamamız gerekiyor. Yani halk banka hesaplarında dolar ve euro yerine altın ve gümüşe yönlendirilmeli ki ülkemiz kazansın.
  Cevapla
 • CUMHUR 3 ay önce Şikayet Et
  10 milyar doların tl ye geçmesi doların 7 tl ye hatta da aşağılara duşmesi demektir. Bence elinde altın gümüş ve doları olanlar hemen bozdursun çünkü bu fiyatları birdaha görmesi çok zor bu saatten sonra
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle