TESK: 'Fiyatlar düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmasın'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarındaki artışın "ekonominin önündeki el freni" durumuna geldiğini belirterek, "Benzin ve motorin fiyatları yeniden düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmamalı." ifadesini kullandı.

TESK: 'Fiyatlar düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmasın'
TESK: 'Fiyatlar düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmasın'
GİRİŞ 19.01.2022 14:13 GÜNCELLEME 19.01.2022 14:13
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye'de Kovid-19 salgınıyla mücadelede ikinci yılın tamamlanmak üzere olduğuna işaret etti.

Salgından olumsuz etkilenen esnafın toparlanma aşamasındayken artan maliyetlerin altında ezildiğini belirten Palandöken, elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin, esnafın işlerini yeniden durma noktasına getirdiğini bildirdi.

Salgın sürecinde eşel mobil sistemiyle kontrol altında tutulan akaryakıt fiyatlarının, döviz kurlarındaki artışla tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Akaryakıt fiyatları artık ekonomik önünde el freni görevi görmeye başladı. Benzin ve motorin fiyatları yeniden düşene kadar akaryakıttan ÖTV alınmamalı. ÖTV alınmaz ise enflasyon süratle aşağı gelir fiyatlar düşer. Piyasalara güven gelir. Döviz kurları yaz aylarına doğru düşmeye başladığında akaryakıt fiyatları da düşecektir. Benzin ve motorin fiyatları litrede 9 liranın altına düşünce yeniden ÖTV alınabilir. Ancak bugün esnafa ve çiftçiye destek için benzin ve motorinden ÖTV alınmamalı."

YORUMLAR 8
 • ... 10 ay önce Şikayet Et
  lütfen mazot çok pahalı mecburi kullanmak zorudayım ötvden karşılansın bir süre
  Cevapla
 • Mehmet A. 10 ay önce Şikayet Et
  Bu çağda yaşadığım için Allah beni kahretsin alsın canımıda kurtulayım
  Cevapla
 • Vatan sever 10 ay önce Şikayet Et
  Herşeye zam var diyorlar işte bu mazot benzin ve lpg zam gelirse Her şeye gelir arkadaş bunların zam oranlarına artık bi dur diyin Allah aşkına yeter vallahi hiç mutlu deyiliz hani dolar zam gelince yakıta zam olurdu dolar yerinde duruyor ama yakıta zam üstüne zam yeter lütfen
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  14 zaten pik nokta 10 tl ye sabitliyecen motorini piyasanın canlanması için
  Cevapla
 • cevdet 10 ay önce Şikayet Et
  enflasyonla mücadele edeceksen sabitleyeceksin 14 tl sabit 1 yıl boyunca de ne olacak vergiyi başka yerden alacaksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle