Türkiye'de ilk kez seri olarak üretildi! Ülkeler peşine düştü: Gramı 150 dolar

Türkiye'nin ilk grafen seri üretim tesisinin ürünleri 80 ülkeye ulaşıyor. Ankara'daki grafen seri üretim tesisi, Türkiye'nin ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ihtiyacını karşılıyor.

GİRİŞ 19.01.2022 14:04 GÜNCELLEME 19.01.2022 14:14
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Dayanıklılık, esneklik, termal ve elektriksel iletkenlik özellikleriyle çok farklı sanayi alanlarında kullanılabilen grafeni Türkiye'de ilk kez seri olarak üreten şirket, ürünlerini 80 ülkeye ihraç etmenin yanı sıra ileri teknoloji malzeme alanında ithalatın azalmasına da katkıda bulunuyor.

Çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan yüzlerce kat daha iletken, bir o kadar esnek ve hafif olan grafen, hava araçları, su geçirmez kaplamalar, otomotiv, elektronik cihazlar, dokunmatik ekranlar gibi birçok üründe kullanılıyor.

Nanografi Nanoteknoloji AŞ'nin geçen yıl açılışı gerçekleştirilen Ankara'daki grafen seri üretim tesisi de Türkiye'nin ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ihtiyacını karşılıyor.

Şirketin çevre dostu endüstrileşmeye uygun ve düşük maliyetli özgün bir yöntemle üretim yaptığı tesiste, grafen başta olmak üzere ileri malzeme teknolojileri alanında Ar-Ge çalışmaları da yürütülüyor.

Grafeni Türkiye'de ilk kez seri olarak üretti.

"TİCARET HACMİMİZİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ İHRACAT OLUŞTURUYOR"

Nanografi Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Deli, AA muhabirine, seri üretim tesislerinin KOSGEB'in Teknoyatırım Programı kapsamında desteklendiğini söyledi. Grafeni yüksek kapasite, performans ve verimlilikte ürettiklerini belirten Deli, sürdürdükleri son ürün çalışmalarıyla katma değer oranını artırmayı hedeflediklerini bildirdi. Deli, "Toplam ticaret hacmimizin büyük bölümünü ihracat oluşturuyor. Nanografi olarak kurduğumuz seri üretim tesisinden elde ettiğimiz grafeni farklı boyut, nitelik ve miktarlarda 57 ülkeye ihraç etmeyi başardık. İhraç ettiğimiz diğer ürünlerle de toplam 80 ülkeye ulaştık. Ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülkelerin gelişmiş endüstriler ve nanoteknolojide rekabetçi pazarlara sahip olması bizim açımızdan oldukça önemli." dedi.

Deli, Türkiye'de üretilen grafeni Airbus, LG gibi dev teknoloji şirketleriyle Harvard, Stanford gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine ihraç ettiklerini dile getirdi.

Grafeni çelikten 200 kat dirençli

"GRAM BAŞINA İHRACAT DEĞERİ 150 DOLARI BULUYOR"

Ürettikleri grafenin gram başına ihracat değerinin 100-150 dolar civarında olduğu bilgisini veren Deli, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayisi ihracatı içindeki payı yüzde 3 düzeylerinde. Grafen ihracatımızın imalat sanayisi ürünlerimiz içinde bulunan yüksek ve orta yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizin oranının yükselmesine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu yatırımımızın gerek kilogram başına elde ettiğimiz ihracat gelirini gerekse katma değerli ürün üretimine bağlı olarak personel istihdamını ve ülkeye döviz girdisini artıracağına inanıyoruz."

Deli, grafeni yerli olarak üretmekle hem ihracat kalemi oluşturduklarına hem de ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ithalatın önüne geçtiklerine, böylelikle de cari dengeye katkıda bulunduklarına dikkati çekti.

Yıllık 100 tonluk kapasiteyle üretim yaptıkları grafenle yurt içinde de ihtiyaç duyulan nanomalzeme ihtiyacını karşıladıklarına işaret eden Deli, "Üretimimiz sayesinde tüm dünyada satışı belli başlı kaidelere bağlı olan grafeni, savunma sanayisi şirketlerimiz, araştırma enstitülerimiz ve Ar-Ge merkezlerimiz, daha kolay ve düşük maliyetle ulaşabiliyor. Grafen ve nanomalzemelerin tedariki ülkemizin bilim insanları için bir zorluk olmaktan çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Deli, grafen ürünlerinin elektronikten havacılığa, biosensörlerden kompozitlere, batarya teknolojilerinden yeni nesil barkod teknolojilerine kadar büyük bir uzmanlık alanında kullanıldığını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

"NANO VE BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA 'UNİCORN' OLMAK İSTİYORUZ"

Yüksek kapasiteli laboratuvarlarda Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Deli, şu değerlendirmede bulundu:

"Grafen katkılı son ürünler için yeni yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Grafenin sahip olduğu katma değeri, onu ara mamul olarak değerlendirerek nanokompozit, yüksek kapasiteli bataryalar, uzun ömürlü ve yüksek performanslı kaplama ürünleri ve yeni nesil barkodlama teknolojilerinde ürünler ortaya koyarak daha da artırabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sebeple bir yandan grafen üretimini gerçekleştirirken diğer yandan da teknolojik ürünler ortaya koyarak yüksek teknolojiye sahip ürün yelpazemizi genişletiyoruz."

HEDEFİMİZ BU ALANDA BİR 'UNİCORN' OLMAK​

Uluslararası alanda yüksek prestije sahip enstitü ve kurumlarla da yakın iş birliği halinde olduklarına dikkati çeken Deli, şunları kaydetti:

"Henüz yüzde 100 kapasitemizi hayata geçirmemiş olmamıza rağmen katettiğimiz mesafe bizim için umut verici. Avrupa Birliği tarafından grafen üretimimiz mükemmeliyet derecesiyle taltif edilmişken günlük hayatımızda isimlerini sıkça duyduğumuz yüksek teknoloji şirketleriyle müşterek Ar-Ge projeleri yürütüyor ve yakın zamanda hayatımıza girecek teknolojik ürünleri birlikte geliştiriyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik bilgi birikimimiz ve uzmanlıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda gelecekte ismimizden çok daha fazla söz ettirecek, özellikle nano ve biyoteknoloji alanlarında yeni trendleri belirleyecek bir yetkinliğe kavuşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu alanda bir 'unicorn' olmak da hedeflerimiz arasında."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 45
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Uzay teknolojisinde uyduların ve kapsüllerin elektronik devrelerinde kullanmamız yararlı olur . Esnek , sağlam , normal sıcaklıklarda iyi iletken bir materyal , ay yüzeyine iniş veya kalkış yapan bir uzay mekiğinin elektronik kartları darbe , sarsıntı ve ekstrem sıcaklık değişimlerine mukavemetli olmalı .
  Cevapla
 • Cihan 3 ay önce Şikayet Et
  Ooooh be, en azindan boyle haberler sampiyonlar ligini yenen bir Turk takimi kadar iyi geliyor.
  Cevapla
 • Vtnds 3 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçen herkesi kutluyorum. Yükte hafif pahada ağır ileri teknoloji üreten ve pazarlayan Ülke olmak için çok çalışmak doğru yere teşvikler vermek önemli.
  Cevapla
 • Hakkı 3 ay önce Şikayet Et
  Birde herşeyi yöneten işlemci teknolojisini üretmeliyiz.
  Cevapla
 • Tarık Akın 3 ay önce Şikayet Et
  çip yani, o teknolojiye ulaşalı yıllar oluyor. ermaksan,yongatek,bilkent ve Tübitakın üretimi var.
  Cevapla
 • bayram 3 ay önce Şikayet Et
  Allah bereketini artırsın kolaylıklar diliyorum kazançlı ve memleketimiz hayırlı alışverişler olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle